Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за конфигурација

Divac

Intern
22 ноември 2013
36
9
Здраво. Би сакал да запишам курс за Software tester, па, ако може некој да ми каже што компјутер ми е потребен, т.е. да ми предложи конфигурација за оваа намена.
И би сакал препорака за поквалитетен монитор, ради заштита на очите.
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.733
1.469
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 11 Pro 64-bit
i5/16GB RAM/512GB SSD/1660S би ти завршило работа.

За монитор некој 24/27" IPS екран со небитен refresh rate.

Не би било лошо и буџет да пишеш :)
 

Divac

Intern
22 ноември 2013
36
9
Фала на одговорот, а, за буџет немам одредено, би дал онолку колку би било доволно за пристоен компјутер со кој што би можел без проблеми да ги одработувам потребните функции, а, пак, да не е нешто сувишно.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
435
819
херцажа
По квалитетен монитор нема да ти ги заштити очите, ниту CRT монитор ќе ти ги расипе, каков се погодил генот таков ќе биде :)
 
Последна промена:

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
буџет немам одредено, би дал онолку колку би било доволно за пристоен компјутер
Колку ти мислиш е доволно за присотен компјутер ? Мора да дадеш некоја цифра буџет за да се почни со одбирање на компоненти
 

Divac

Intern
22 ноември 2013
36
9
Другар, мене ме интересираше колку е минимум потребно да се даде пари за компјутер со кој би можел да го учам курсот, мислам дека бев јасен околу тоа, а, да имав строго дефиниран буџет, ќе отидов во сетек или било каде на друго место и би им рекол дајте ми комјутер за сите пари.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Последна промена:

Divac

Intern
22 ноември 2013
36
9
Фала ти многу, секој предлог, сугестија, мислење е повеќе од добродојдено!
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.766
5.665
Јас би ја прескокнал графичката комплет за почеток. Може да нема потреба од тоа, а парите ќе се дадени, ако затреба се докупува понатаму. Од друга страна процесор и монитор се многу битни уште одма.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
752
1.003
можеш да идеш на АМД варијанта без графичка.

B550 плоча
5700G процесор
2х16 гб DDR4 RAM
Samsung Evo SSD

друго по желба.
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
173
242
Скопје
Nem_Akata's setup  
Audio
Scarlett Solo MK2, Bowers & Wilkins DM14, M-Audio av40, AKG K240 MKII, Philips FA960 Amplifier
OS
MacOS + Windows
Јас би ја прескокнал графичката комплет за почеток. Може да нема потреба од тоа, а парите ќе се дадени, ако затреба се докупува понатаму. Од друга страна процесор и монитор се многу битни уште одма.
И ја тоа се зачудив. Подобро на други компоненти нека инвестира, графичка ако сака и ако и дојде редот може да си земе, интегрираните денес се далеку повеќе од доволно за тоа што он ќе работи.
 

Divac

Intern
22 ноември 2013
36
9
можеш да идеш на АМД варијанта без графичка.

B550 плоча
5700G процесор
2х16 гб DDR4 RAM
Samsung Evo SSD

друго по желба.
Можеш да ми кажеш зошто е вака голема разликата во цената измеѓу овие два лаптопа, кога имаат скоро идентична конфигурација, дали е можда мониторот во прашање?

DELL Vostro 3510


Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 ( GRAY )
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
561
446
Дупло помала Рам меморија
Помала батерија за 3 ват на час.

Другото е она скриениот трошок како маржа и изработка на лаптоп, склопување и работна рака. Тоа се разликува од бренд до бренд.
 

Divac

Intern
22 ноември 2013
36
9
Фала ти, а, во однос на мониторите, иако двата на хартија имаат исти карактеристики, дали можеби знаете во пракса дали покажуваат ист квалитет? И предпоставувам дека може да му се вгради дополнителни 8 гб Рам меморија?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.773
Членови
34.920
Огласи
2.634
Најнов член
ekamcevski
На врв Дно