• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за конфигурација :)

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Здраво повторно. По неверојатно тешкото решавање на проблемот со графичката (во чиешто решавање беше вклучен формат и хардверски измени:) ), се определив за нов компјутер. Ми треба компјутер кој ќе го користам за интернет, музика (музика послабо на новиот пц :) ), за играње на не толку јаки игри кои бараат јака конфигурација (за дота, светот на воркрафт, тракманиа и други :) ), и за мултимедија (видео обработка, музика (снимање, едитирање ова она...:) ), фотошоп (све слики)...). Мислам да купам компјутер (или сам да го склопам), и да дадете предлог за компоненти, мислам марки на компоненти кои се познати по својот квалитет и издржливост. Се надевам на позитивни одговори :)
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Мислам да купам компјутер (или сам да го склопам), и да дадете предлог за компоненти, мислам марки на компоненти кои се познати по својот квалитет и издржливост. Се надевам на позитивни одговори :)

Склопи го сам па да знаеш точно што имаш во кутија :) Меѓутоа се зависи од колку пари си спремен да изгориш.

Може нешто слично:

Intel C2D 8200/8400(wolfdale)
Zotac 9600GT(а може и поевтина 8600GT)
Gigabyte DS3 или DS3P а може и Asus P5k pro
2gb Kingston ram 6400(800mhz)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Ама реков дека не ми треба многу јака графичка :), за мултимедија не треба јака графичка, доволно е 128МБ. а за игрите и тие не бараат толку јак хардвер освен светот на воркрафт, и може да наведете напајање кое ќе биде стабилно и ќе трае долго време :) + и некоја матична со АМД процесор :))
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Зависи од буџетот. Треба прво да кажеш колку пари планираш да фркнеш. Ако сакаш можам јас да ти го склопам, со убаво избрани делчиња и све остало.

планирам да „шитнам“ некаде околу 15 000 денари :) (хардот и куќиштето ќе најдам некои половни), сепак фала за предлогот, и јас знам да склопувам компјутери (овој на кој што сум сега моментално е мое дело) :))
 
За 15 цигли би ти препорачал:
- AMD 5200 X2 (накај 4500-5000)
- Asus/Gigabyte плоча со 780G чипсет (чипсетот има радеон 3450 што е доволно за WoW и останати кутри игри)(накај 4000-4300)
- 4 гига рам зашто е ептен гага(2х2 Кингмакс од Нико за 3600)
- Хард немој половен, земи за 2200 денари нов 160ГБ
- Куќиште земи некое шкартно и евтино ама без напајање (до 1200 денари макс)
- Напајање земи Spire 420W Real Power од Сет за 2100 денари
- Режач обавезно Пионир, малце се поскапи(1700) ама вреди.

Тоталка околу 300 евра или помалце ако си/начекаш дилер.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
мислам да земам вакво чудо... http://revolution.com.mk/info.php?productID=1507 добра е матичнава? :)

Како што можеш да приметиш на сликава, плочава нема 100% "solid state capacitors" односно има повеќе постари" electrolytic capacitors" коишто имаат тенденција да течат и не траат колку што ќе траат солидните.

http://www.overclockersclub.com/reviews/ecs_a780gma_v1/images/6.htm

Плочата како плоча не е лоша :
http://www.overclockersclub.com/reviews/ecs_a780gma_v1/20.htm
http://www.pcper.com/article.php?aid=559&type=expert&pid=2
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Па дајте предлог за плоча, ама некоја од револутион, оти само од таму имам воља да купувам :)
 

Првите 2 се океј, сум ги ставал во многу ПЦ-ја, ама малце стар чипсет имаат, нема да му одговара тоа на ПЦдилер, а третата е испод квалитет и плус ке му треба дискретна графичка.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
921
371
За 15 цигли би ти препорачал:
- AMD 5200 X2 (накај 4500-5000)
- Asus/Gigabyte плоча со 780G чипсет (чипсетот има радеон 3450 што е доволно за WoW и останати кутри игри)(накај 4000-4300)
- 4 гига рам зашто е ептен гага(2х2 Кингмакс од Нико за 3600)
- Хард немој половен, земи за 2200 денари нов 160ГБ
- Куќиште земи некое шкартно и евтино ама без напајање (до 1200 денари макс)
- Напајање земи Spire 420W Real Power од Сет за 2100 денари
- Режач обавезно Пионир, малце се поскапи(1700) ама вреди.

Тоталка околу 300 евра или помалце ако си/начекаш дилер.

Pioneer ama ako najdes 110 ili 111 model.Posle ovie dva modela se sto e izlezeno od Pioneer ima mnogu reklamacii.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
еве успеав некако да склопам конфигурација..

Матична плоча: ASUS M2N-X, 3 365 денари /revolution

Процесор: AMD Athlon 64bit 4800+, 3 996 денари /revolution

Графичка картица: Palit GeForce 8600GT, 4 773 денари /revolution

РАМ меморија: 1GB DDRII 800MHz, Kingston, 1 099 денари /revolution

Хард диск: 160GB Western Digital, 7200, 8MB, SATA2, 2 565 денари /revolution* (или 80GB PATA)

ЦД драјв: DVD-RW PIONEER, DVR-115DSV, Silver, 1 831 денари /revolution* (или CD-RW Combo Sony)

Напојување: 680W A Power Golden Deluxe SATA 204 pin, 1580 денари /anhoch

Флопи: На залиха

Маус: На залиха

Тастатура: На залиха

Куќиште: некое половно без напојување

тоа е што успеав да го смислам. и дали ова конфигурација е добра.. мислам дали деловите се компатибилни и квалитетни. за напајањето дали е стабилно, издржливо.. исто и за матичната.. се надевам на позитивни и корисни одговори...:)
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Мене ми се допаѓа ова.
Само едно нешто, оти толу мал HDD? Земи нешто поголемо пр. 200GB или 320.
 

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
222
247
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks
Za grafickata bi pocekal, za tie pari za okolu 1-2 nedeli ke zemesh ili 3870/512 mB ili 8800/512. Momentalmo cel IT svet e vo iscekuvanje na rezultati i iskacanje na pazarot na najnovite Ati i Nvidia, a kolku za informacija 4850-kata na Ati bi trebalo da e pobrza od 8800-kata na nvidia so cena od okolu 12000 den. Seto toa samo za 1-2 nedeli.

Cisto kako tema za razmisluvanje...Imam E2180 na 2.0GHz so obicna g31 ploca, ama vo bios so dva tri setinga mi raboti na 2.84GHz so idle temperaturi na 24 C' a load 55 c', a seto toa za cirka 14500 den. (komplet bez monitor)
 
еве успеав некако да склопам конфигурација..

Матична плоча: ASUS M2N-X, 3 365 денари /revolution

Процесор: AMD Athlon 64bit 4800+, 3 996 денари /revolution

Графичка картица: Palit GeForce 8600GT, 4 773 денари /revolution

РАМ меморија: 1GB DDRII 800MHz, Kingston, 1 099 денари /revolution

Хард диск: 160GB Western Digital, 7200, 8MB, SATA2, 2 565 денари /revolution* (или 80GB PATA)

ЦД драјв: DVD-RW PIONEER, DVR-115DSV, Silver, 1 831 денари /revolution* (или CD-RW Combo Sony)

Напојување: 680W A Power Golden Deluxe SATA 204 pin, 1580 денари /anhoch

Флопи: На залиха

Маус: На залиха

Тастатура: На залиха

Куќиште: некое половно без напојување

тоа е што успеав да го смислам. и дали ова конфигурација е добра.. мислам дали деловите се компатибилни и квалитетни. за напајањето дали е стабилно, издржливо.. исто и за матичната.. се надевам на позитивни и корисни одговори...:)

1. Ако веќе идеш со дискретна графичка си требал поубава плоча да земеш
2. Чудна ми е цената на процесорот, некако многу е.
3. Графичката е премногу скапа, истата ја има во Мебиус за 4200 ако не се лажам.
4. 1ГБ рам е смешка, тури уште 1-3ГБ.
5. За +300 денари имаш 250ГБ хард, за +600 320ГБ........
6. Напајањето правац у канта, купи си ново. Убаво ти пишав што да земеш.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
плочата е добра.. значи ќе ја купам.. исто и графичката, процесорот и рамот (2ГБ ќе биде, само што не наведов количина), хард ми е доволно 80 гига.. башка си е закон 80 гига.. 160 - 320 никогаш нема да ги исполнам и за џабе шиткање пари е тоа, :) а за напајањето од 420 вати незнам дали е доволно јако за компонентите. мислам да најдам некое од 500 вати.. ама некое квалитетно и издржливо, па затоа сакам да земам појако... куќиштето ќе видам у вторник од едни цигани ако успеам да купам за некои 100 денари :LOL: :) . па тоа е тоа.. ако имате забелешки за конфигурацијата, кажете одма! :))
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
епа.. ај ќе го земам тоа напајање од сет.. само некој да ми ја каже адресата на продавницата и нивната веб страна за да можам одам и да купам.. :rolleyes: а инаку тоа напајање е ова на сликата? http://tietokonekauppa.kauppakulma.com/tkuvat/24300002.jpg Sephiroth?? <-- ова ли е напајањето? :)
 
Не ми ја отвара фотката, ама да знаеш тоа што го препорачувам, го имам дома и без проблеми напојува 8800GT(има PCI-E 6 пински приклучок), 2-3 сата приклучоци, и се работи за РЕАЛНИ 420W, како што кажа Реван, многу помоќно е од она ѓубрето што го имаш избрано или пак оние кинеските Делукс. Можеш да го купиш од сет, 2100 мислам дека беше ако не го намалиле, вреди за секој денар.

За графичката ти реков, ја има истата на друго место за многу поевтино, тука заштедуваш 700-900 денари. Види во Мебиус или Сет за ова.

Плочата нема да ти трае многу, затоа што е многу лимитирана на апгрејди(2 мем слота, 2 сата портови итн)

Хард е греотка да не земеш поголем, 80гб е 1800, 160гб е 2100, 250гб е 2700, 320гб е 3100. Стварно не ти се исплати тука да штедиш.

Ако ти е за 2ГБ рам, моеш поевтино да си поминеш со цела плочка од 2ГБ(за да ти остане другиот слот за уште 2ГБ за иднина) Кингмакс, наместо 2200 да те фати 1600(во Нико)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Апдејт на темата: прво чекам еден другар кој е во Германија во моментов да дојде во Македонија и да ми донесе Пентиум 3 компјутер на 800 или 900 мегахерци, со 192 мегабајти РАМ. Тој компјутер ќе го користам за музика и право во село ќе оди, па после некој ден ќе одиме заедно да купиме две куќишта за компјутер, еден за пентиум тројката а еден за новиот.. Овој новиов ПЦ ќе почнам да го склопувам и да ги купам деловите откако ќе најдам куќиште, а за матичната таа погоре мислам да ја сменам оти конечно ме убедија дека Интел се донекаде подобри од АМД (AMD_fan извини за ова:))) и ќе земам некоја матична со LGA 775 socket. Инаку, на оваа Asus M2N-X, во една тема на Стенмарц (мислам) видов дека аудиото за фронталниот панел не било компатибилно со повеќето куќишта... Па дајте некој предлог за друга плоча. Инаку, WoW ја откажав (конечно)..
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно