• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за конфигурација - Workstation

  • Ја почнал/а темата
  • #1

psybaron

Intern
10 април 2007
745
48
Куманово
markoaleksic.com
Здраво дечки,

Ми треба нов ПЦ за работа. Го користам за интернет (10-15 табови во повеќе браусери), виртуални машини (мин. 2 вклучени во секое време со по 2ГБ РАМ) и доста други програми во позадина. Ќе работи на Линукс исклучиво.

Услови: Ryzen 7 1700X, CM Silencio 550 или N400 и да не „вришти“ RGB/Гејминг. :)
Буџет: 50-60К со ДДВ.

Најмногу се мислам околу:
- матични плочи (бидејќи во МК е слаб изборот)
- РАМ (компатибилност со Ryzen)
- кулер (има голем избор но немам искуство со ништо друго освен Ево 212)

и предлог од која фирма да набавам (досега имам соработувано со Анхоч и ДД Ком и ОК се).

Благодарам однапред за предлозите и помошта.
 

incontempt

Gaining Experience
24 февруари 2016
216
200
incontempt's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 Zalman CNPS10X Performa
Motherboard
Аsus Prime B350-Plus
Storage
KINGSTON SKC1000 240gb, SUV500 480gb,2x Toshiba 3tb
PSU
Antec High Current Gamer Modular 850 W
RAM
G.Skill FlareX 4x8gb 3266 mhz 14 14 14 30 44 320
Video card
ROG Strix RX570 OC edition 4GB
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G502
Keyboard
Natec Genesis Gaming Thor 300 Mechanical
Audio
Onkyo TX-SR373, Wharfedale Diamond 11.1
Monitor
AOC 24G2U + 22" Philips + 43" Philips TV
OS
Windows 10 Enterprise LTSC
Чисто информативно дека веќе имам R5 1600 платформа со B350M матична уште од април има подршка на скоро сите модули со xmp профил, пожелно е рамот да е од samsung мада мојот е hynix и работи на 2933 перфеткно уште кога го купив, така да само размисли си за колкави модули ке се одлучиш дали 8 или 16 гб.

Овој рам го земав плочата и процесорот се од анхоч
Kingston 16GB 3000MHz DDR4 CL15 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Savage Black

На кулерот му ги модификував малку стегите за ам3 на поголемо растојание и таман фати, имам постирано и слики

Импресии од новата АМД платформа

Се надевам дека ти бев од помош. ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

psybaron

Intern
10 април 2007
745
48
Куманово
markoaleksic.com
Конечно земав workstation. Дечките од Нексио беа феноменални.
Ми помогнаа околу избор и набавка на сите компоненти и периферија кои ми беа потребни. Макимално професионален однос.

Може да се заклучи темата.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,202
4,401
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Конечно земав workstation. Дечките од Нексио беа феноменални.
Ми помогнаа околу избор и набавка на сите компоненти и периферија кои ми беа потребни. Макимално професионален однос.

Може да се заклучи темата.
Со мерак да ја брчиш:)
Сеа, ќе ги наредиш тоа кутивките на маса, шкрапни едно кадро и у темава на мало курчење;)
 

incontempt

Gaining Experience
24 февруари 2016
216
200
incontempt's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 Zalman CNPS10X Performa
Motherboard
Аsus Prime B350-Plus
Storage
KINGSTON SKC1000 240gb, SUV500 480gb,2x Toshiba 3tb
PSU
Antec High Current Gamer Modular 850 W
RAM
G.Skill FlareX 4x8gb 3266 mhz 14 14 14 30 44 320
Video card
ROG Strix RX570 OC edition 4GB
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G502
Keyboard
Natec Genesis Gaming Thor 300 Mechanical
Audio
Onkyo TX-SR373, Wharfedale Diamond 11.1
Monitor
AOC 24G2U + 22" Philips + 43" Philips TV
OS
Windows 10 Enterprise LTSC
За каква конфигурација се одлучи ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

psybaron

Intern
10 април 2007
745
48
Куманово
markoaleksic.com
Значи ова земав:

AMD Ryzen 7 1700X
MSI B350 TOMAHAWK
Cooler Liquid DeepCool Gamer Storm Captain 240 EX
G.SKILL RipjawsV 2x8GB F43000C15D-16GVRB 3000Mhz
Kingston 480GB SSDNow UV400
ASUS GTX1050Ti OC 4GB GDDR5
NZXT S340 Black
EVGA 600B 600W 80Plus Bronze
BenQ 22" GW2270H - 2 комада.

Бидејќи немам многу слободно време, задоволството на склопување на ПЦ-то им го препуштив на дечките од Нексио. Одличен cable management.
 

incontempt

Gaining Experience
24 февруари 2016
216
200
incontempt's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 Zalman CNPS10X Performa
Motherboard
Аsus Prime B350-Plus
Storage
KINGSTON SKC1000 240gb, SUV500 480gb,2x Toshiba 3tb
PSU
Antec High Current Gamer Modular 850 W
RAM
G.Skill FlareX 4x8gb 3266 mhz 14 14 14 30 44 320
Video card
ROG Strix RX570 OC edition 4GB
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G502
Keyboard
Natec Genesis Gaming Thor 300 Mechanical
Audio
Onkyo TX-SR373, Wharfedale Diamond 11.1
Monitor
AOC 24G2U + 22" Philips + 43" Philips TV
OS
Windows 10 Enterprise LTSC
Топ делови, со здравје да се користиш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,640
Мислења
829,374
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно