1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Предлог за конфигурација Итно!

Дискусија во форумот 'Конфигурации' започната од smurfy, 23 Јули 2016.

 1. smurfy

  smurfy
  Intern

  34
  1
  14 Март 2011
  Здраво дечки, потребен е нов ПЦ, којшто ќе е ок во наредните 5-6 год. Видов дека во сет има попуст до понеделник, па решив да ви пишам за помош да составам нова конфигурација. Монитор има, значи само пц. Ќе се користи за канцелариска работа, постојана коненција на нет, мултитаскинг, можеби некоја мала игра итн. Мислам дека сега за сега нема да е потребна посебна графичка може од матичната па понатаму ќе се земе ако има потреба. Буџетот е околу 30 000ден. Значи нешто вака:
  Intel i5 6500 - 12179den
  Asus H170M Plus - 7999den
  8 GB RAM DDR4 - 1899den
  HDD 500GB HITACHI - 2409den
  SSD 120GB - 2599
  Напојување? (да е потивко)
  Куќиште?
  Што друго?
  Што може да се намали???
   
 2. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  591
  336
  5 ноември 2013
  Машко
  Можеш и3 , поефтина плоча.. и дај не се зафркавај.. канцелариски пц и ставаш хитачи хдд... според мене тој дел треба да ти е најквалитетен..
   
 3. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,161
  4 Јули 2013
  i5 за канцелариска работа не е потребен, i3 со да речеме H110M матична би било добро комбо.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. smurfy

  smurfy
  Intern

  34
  1
  14 Март 2011
  Затоа пишав тука зошто немам појма од хардверските делови во моментот, и најбитно ми е значи да некочи при вклучување во исто време на пример три аккаунти со 4 различни пребарувачи со по 20 таба, и плус фотошоп, оффице, и слично...не е конкретна намената на пцто, нешто што нема да кочи во наредните 5-6 год, ќе работи тивко и брзо...се надевам дека ви објаснив ок...
   
 5. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,629
  1,294
  13 Август 2009
  Машко
  [​IMG]

  И некое евтино кукиште.
   
  DrMTR, MasteR_#0 и на smurfy им се допаѓа ова.
 6. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  599
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  I3 6100- 6900 во сет
  Асус х110м - 3400 сет
  8гб ддр4- 2000 сет
  Цм гм 450в- 3800 сет
  Кукиште по избор- 2-3000 било каде
  1тб wd hard disc- 3000 сет/анхоч
  120 хајпер х savage - сет 3400
  Сума сумарум =25.500
  Ништо ама буквално ништо повеќе од ова не ти треба :)
   
  На kjosmofon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  967
  1,155
  9 Јуни 2015
  Машко
  Имам јака понуда за тебе,

  Core i7 4790 (половен)
  +
  2x8GB Kingston HyperX Fury 1866MHz (гланц нови неотпакувани)

  Се заедно за 13.500
   
  На salamander, Luidgi, Can4sta и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  Никако i3. Вајкинг има нај-futureproof понуда.
  Деловите на вајкинг, плус некоја ефтина H81 плоча(ако cpu-то) не се оверклокира.
  Хард диск WD EZEX, напојување Antec Neo Eco од Мебиус, SSD некое до 3,5к и останатите пари за било кое куќиште. Без GPU нормално.
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 9. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  599
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Нормални сте? И7 за факинг канцелариска работа?!?!?!? 16 факинг гига рам за читање меил и 4 јадра со хајпертрединг за играње солитер?!?!? Како сакаш врти го ама и3 од 6800 и 8гб од 2000 денари = 8800 е 100 евра поефтино и 100 пати по разумна инвестиција.
   
 10. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  967
  1,155
  9 Јуни 2015
  Машко
  13500 - 8800 = 4700..
  кога веќе одвоил буџет од 30.000... just sayin'..
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 11. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  599
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  И? Сакаш да ми кажеш дека се исплати? Абе не ми се верува уште што читам. Ја па будала се објаснувам.
  Значи вака, не важи тоа што пишав, ова 4790 е слабо, без 5820, 64 гига рам и 2 gtx 1070 sli (за поефтино нели) ништо не праиш.
   
 12. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  967
  1,155
  9 Јуни 2015
  Машко
  За канцелариска работа и солитер не му треба повеќе од G1820 и H81, ама ако веќе реши да даде 7000 за i3-ка, зашто да не даде 10.000 за i7-мица? Компјутерот ќе биде супербрз и ќе може и нешто посериозно да се сработи на него.

  #edit сега гледам членот пишал фотошоп, офис, мултитаскинг... дефинитивно многу поисплатливо на i7
   
 13. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  599
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Затоа што е поскап, на старо, повеќе TDP и постара платформа е. Сакаш да ми кажеш дека ке види некој бенефит ако плати 4700 денари плус?
   
 14. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  967
  1,155
  9 Јуни 2015
  Машко
  мене да ми нуди некој i3 со 8 гига рам и i7 so 16 гига, притоа разликата во цена да е 4700 треба да сум луд да одам на првата варијанта. Ама then again јас пробувам да си ја продадам стоката. :)
   
 15. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  599
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Никој не му нуди тука и3 :) него дај да бидеме реално сеа, нема стварно потреба некој да купи на старо ептен оверкил сетап и тоа поскап. А тоа дека сакаш да си ја продадеш стоката не е моја работа. Мислам дека наша работа е овде да го усмериме човекот што е најдобро за парите апропо неговите потреби.
   
 16. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  967
  1,155
  9 Јуни 2015
  Машко
  јас многу повеќе настојувам да се купува на старо. поготово за компоненти кои се речиси нерасипливи (cpu, ram, case, air-cooling). без разлика на тоа што јас сум продавачот на i7 и рамот, од кој агол и да гледам не ми делува логично од овие 2 опции да се оди на i3.
   
  На Sukhoi и AleksandarCaki им се допаѓа ова.
 17. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  599
  1,430
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Ок, мое мислење. Немора секогаш да се слагаме :)
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,370
  1,446
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Ако даде 4700 плус денара ќе банкротира...

  Какви сте само, мислете дека ќе заштедете 4700 денари на нешто што ќе се користи во наредните 5 години.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Avid

  Avid
  Guru

  4,291
  6,386
  21 Јануари 2009
  >канцелариска работа
  >5-6 акаунти поврзани сите со по 20 таба, сакам молскавично брзо да се пушта, фотошоп, игрички
   
 20. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,629
  1,294
  13 Август 2009
  Машко
  Ако станува збор за фирма можеби попаметно би било да се земе на ново, сепак и гаранција има и може на фактура да се плаќа и слично..
  Исто работа ќе му врши и 6500 и 4790.
  Според мене попаметно би било доколку има потреба да се земат два диска за во RAID 1 ( доколку има битни податоци ).


  *Немам ништо против Вајкинг, да не се разбереме погрешно.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,721
  1,186
  16 Јуни 2010
  Машко
  Што гаранција на процесор ? Јас 4 графички сменив, без гаранции и сеуште не сум се пожалил. А камо ли процесор? Инаку ако одиме по теорија на штедење, самиот буџет и намената не идат заедно. Ако е решен да дава толку пари, постар i7 има поголема логика во сето ова, него ли нов i3.
  Јас едвај чекам да го сменам мојот. Реално со сегашниве игри, i3 е беспотребен. Или одиш на i5 и ко човек играш, или штедиш и играш со некој Pentium/Celeron. Hyperthreading не е веќе работа вредна за доплаќање цели 3000 денари, барем не во овој сегмент. Подобро постар i5/i7 ако веќе идеме по тоа да има повеќе од 2 threads.
   
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,542
  12,799
  2 Август 2012
  Машко
  Од Вајкинг понудата не смееш да ха игнорираш. За да трае 5+ години треба да имаш min. i5 и min. 16gb RAM пишто после 4 години, кога ќе посакаш, нема да најдеш салам рам.
  Сурфањето бара RAM. Ете, се изразив нубски и останав жив.
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,472
  3,192
  24 Септември 2012
  Важно е да е интел квад кор и да има добар SSD.
   
  На smurfy и Krkac им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...