• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за колор ласерски принтер

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Би сакал да купам ласерски принтер во боја. Би се користел не многу интензивно, што значи поефтина и поштедлива варијанта, па ме интересира ваше мислење и искуство (колку е трошок по хартија, тонери и сл.) за тоа кој модел да го одберам
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.881
30.870
kalco.ru
Нај економичен ласерски принтер ти е епсон(било кој ласерски модел) иначе за хартија нема многу трошоци...секако во зависност колку ќе птинташ , а тонерот е малце по скапичок али се исплати у секој слушај:D
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.500
1.344
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ќе имаш доста трошоци за промена на тонер касети или нивно полнење со прашина.

Досега немам сретнато (во живо) ласерски принтер на кој може да се печати на хартија подебела од 160грама.

Размисли за инкџер принтер HP со систем на инфузија. Брзината на штампање е доста добра, а трошок за боја ти е некаде околу 1 денар фул колор.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Земи HP Deskjet D1460 ако ти е за домашна употреба, јас го користам, закон е, нема никакви мани. принта слики ко од дигитална камера да се.
Ако ти е за друго наменет принтерот, можеш да земеш и појака верзија.
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Земи HP Deskjet D1460 ако ти е за домашна употреба, јас го користам, закон е, нема никакви мани. принта слики ко од дигитална камера да се.
Ако ти е за друго наменет принтерот, можеш да земеш и појака верзија.

колку кошта тонерот за него? и колку страни принташ отприлика со едно полнење?
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Тонерот не знам колку е, го немам менувано до сега, го користам скоро година дена и принтај принтај... Само тоа прави и нишо не му треба.

Ми се потроши црната боја, сега печатам само у колор, ај кога ќе ми се потроши и колорот, ќе земам нов пакет, па ќе ти кажам колку кошта.
 

Fico

Intern
9 март 2008
251
14
Ај да не отварам нова тема, ќе напишам тука што ми е во план.

Имав Epson c84 чинам дека беше...И ај, го фрлив што го фрлив, се расипало таму нешто и сервисерот рече дека не го бива (поефтино би било да се земе нов отколку да се мења овој)
Бев доста задоволен од него (нити знам карактеристики, нити што тип е...ме мрзи гугл сеа:p) Траеше доста долго, не трошеше многу боја итн итн.

Нејсе, сакам сега да си купам пак некое такво чудо.Но, овојпат сакам да има и скенер те да може и да копира. (не се разбирам многу...скоро ич уствари) Па што знам, ајде предложете ми некоја таква ствар...Значи му доаѓа све во едно да биде, нормално да не биде нешто прескапо а да цепа ко лудо :))
 

delfin76

Intern
7 ноември 2008
4
0
AKO NE SI KUPIL USTE TOGAS KE TI PREPORACAM SAMSUNG CLP300 ZA 11000 DEN A TONERITE MU SE 2800 DEN. CRNIOT I 2300 KOLORITE(3X2300DE) AMA SE ZA 1000 I MOZDA POVEKE STRANI. SUPER E :D

IMA U CENTAR EDNA PRODAVNICA ZA EPSON PECATARI KUPI SI TAMU DX4450 ZA 2990 DEN I MOZES DA SI KORISTIS NEORIGINALNI MASTILA . PETKA:cool:

KAJ PROSVETNO DELO SE NAOGA.MISLAM DEKA SE VIKASE OMNIA
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.809
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно