Предлог за како да направиме избор за член на месецот?

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,162
9,814
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А да ни дадете по 50 денара...
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,412
1,509
Пример секој први во месецот, по формулата на @mdeni да се изберат 10 члена и да се стават на јавно гласање.

Ако постои ризик гласањето да ексалира, истото може да биде и во тема само со анкета, без коментирање, која ќе трае 24 часа.

На втори во месецот, по истекот на жалбите до ФИК ќе го имаме членот на месецот, кој потоа нема да може да биде номиниран наредната година дена.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,033
2,559
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Фала другар, ама друга е целта на темава, бараат елементи по кои би бирале.
После видов :(
Нејсе,сем бројот на добиени лајкови во последните месец дена не ми текнува друг репер.
Ова жири од 3ца или гласање е глупо и неодржливо на долг рок.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,008
9,750
Скопје
Ваши сугестии за критериумите и начинот на избор?
Нешто слично како Евровизија.

Три параметри би издвоил јас (процентите се отприлика):
  1. Број на лајкови добиени во месецот (50%)
  2. Жири комисија (модератори и администратори) ќе даваат бодови (25%)
  3. Гласање од самите членови (25%)
Одлична е идејава, би сакал да се реализира уште од наредниов месец.

Јас предлагам жири од тебе, D и @Avid , ако вие тројца се согласите на еден член значи стварно заслужил.
Кај ме најде мене да ме ставиш во ова елитно друштво?

Иако се сложувам дека знае да се случува корисни постови да немаат лајкови, сепа не е тоа многу често и најчесто се вреднуваат тие постови, особено ако се во популарни под-форуми.
Сепак да, тие темите за стаање слики од купени продукти или фотографии, не би требало да се бројат.

А да, и да не заборавиме предлогот на @mdeni е одличен, строго да се одземаат поени за постови во огласи.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,845
12,278
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не му задавајте прекомплицирани задачи на @Fatal1ty_ , прво треба да испрограмира пребарување во приватни пораки како што вети. :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,326
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Читате ли вие нешто или само насловот ?
„Сакаме да започнеме иницијатива ЧЛЕН НА МЕСЕЦОТ, а избраните ќе добијат бесплатно 1337 членство.„

Навикнати сме на курир/мактел/вечер/охридскај вести, нема што да гледаш подалеку од насловот. :D :D :D
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,534
1,176
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Метрика за прегледана тема отворена од членот е исто така добра идеја според мене.

Пример некој член пишал добра рецензија која истата е објавена на страна, тој за мене уште од старт е „придонесувач“ (може да има и ранк за ова).
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,779
1,088
По мене личности кои придонесуваат со своето знаење и искуство, како на пример што отвараат теми за Рецензија на некој производ, некој туторијал за некој проблем со кој се соочил и слично.
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
658
1,366
Јас би го поедноставил процесот и изборот би го сведол само на отворени нови теми. Со тоа би се потикнале луѓе да пишуваат/креираат квалитетна содржина за форумот а највредните би биле наградени со членство.

Да, останатите членови кои навистина придонесуваат за форумов а не отвараат нови теми би биле осакатени во случајов, но на форумов му е потребна свежина кога станува збор за нови теми и проблематики. Па така со оваа иницијатива за член на месецот ќе се припомогне во збогатување на содржината на форумот. Kill two birds with one stone муабетот.

Во врска со изборот, тука може да се земат следниве фактори:
  • број на отворени теми
  • број на лајкови
  • број на постови во темата доколку е развиена дискусија. Истово не би фигурилало за рецензии, туторијали, креативни катчиња итн. каде и со самото креирање на темата и споделување одредено знаење или искуство би биле доволни сами по себе да бидат вклучени во изборот за член на месецот.
Сума сумарум, наградете ја креативноста и времето потрошено во креирање нова квалитетна содржина на форумов, која би требало да придонесе до повеќе дискусија и општо подобрување на самиот форум.

(@spiritBreaker респекат човеку, инстант 1337 членство)
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,484
6,085
Мелмак
Јас би го поедноставил процесот и изборот би го сведол само на отворени нови теми. Со тоа би се потикнале луѓе да пишуваат/креираат квалитетна содржина за форумот а највредните би биле наградени со членство.

Да, останатите членови кои навистина придонесуваат за форумов а не отвараат нови теми би биле осакатени во случајов, но на форумов му е потребна свежина кога станува збор за нови теми и проблематики. Па така со оваа иницијатива за член на месецот ќе се припомогне во збогатување на содржината на форумот. Kill two birds with one stone муабетот.

Во врска со изборот, тука може да се земат следниве фактори:
  • број на отворени теми
  • број на лајкови
  • број на постови во темата доколку е развиена дискусија. Истово не би фигурилало за рецензии, туторијали, креативни катчиња итн. каде и со самото креирање на темата и споделување одредено знаење или искуство би биле доволни сами по себе да бидат вклучени во изборот за член на месецот.
Сума сумарум, наградете ја креативноста и времето потрошено во креирање нова квалитетна содржина на форумов, која би требало да придонесе до повеќе дискусија и општо подобрување на самиот форум.

(@spiritBreaker респекат човеку, инстант 1337 членство)

Би требало и тоа да се осмисли бидејќи може да настане налив од нови теми без некоја добра содржина. Со други зборови глупи теми. Но дефинитивно се слагам дека за отворени добри теми и особено рецензии и содржини од помош треба бонус поени.

Друго шо ми текна во меѓувреме е дека има одредени членови со „следбеници“ кои лајкаат секогаш кога истиве постари членови ќе напишат нешто макар и навидум креативно. Сум видел буквално идентични ставови во некои теми за кои постарото мислење нема добиено ни еден лајк, но мислењето на ветеран член има добиено повеќе лајкови.

Според тоа валјда треба да се размисли дали бројот на нови мислења треба да игра улога. Можеби формулата треба да биде број на лајкови општо, наместо да се дели со бројот на мислења.

И би рекол дека можеби треба да постои опција за ако некој член сака да може да ја отстапи наградата на следниот член во редот. Пак може да фигурира као „член на месецот“ во титула, ама бенефитот од платено членство за огласи и се тоа друго да може да го отстапи ако не му треба.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
590
1,463
Дур не порасне и не се опамети она ботчено, тешко дека може да се направи анализа што е квалитетна содржина, за најголемот број посетители.

Јас сум пример каде соодносот на постови и лајкови не оди во прилог, Мики е пример каде бројот на отворени теми не оди во прилог итн.

Јас би дала дополнителна вредност само на теми со лабела Туторијал, Резенција. На постови со 30+ позитивни реакци, сигурно било нешто јакичко, макар и не толку корисно :) Уште повеќе, на постови со 30+ кои биле иницијални, како зачеток на некоја тема. Секако и администрацијата ако сака, по сопствено убедување да додели некому вредносни поени за покажан особен интерес и успех.

А ако сакаме поквалитетно место за дискусии, мислам дека малку треба и на манирите да поработиме. Не мора секоја втора дискусија во pissing contest да се претвора. Да речеме и да сакам да се вклучам ќе си речам "Машо не влагај, ќе си ги измокриш чизмичките" :)
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
Дур не порасне и не се опамети она ботчено, тешко дека може да се направи анализа што е квалитетна содржина, за најголемот број посетители.

Јас сум пример каде соодносот на постови и лајкови не оди во прилог, Мики е пример каде бројот на отворени теми не оди во прилог итн.

Јас би дала дополнителна вредност само на теми со лабела Туторијал, Резенција. На постови со 30+ позитивни реакци, сигурно било нешто јакичко, макар и не толку корисно :) Уште повеќе, на постови со 30+ кои биле иницијални, како зачеток на некоја тема. Секако и администрацијата ако сака, по сопствено убедување да додели некому вредносни поени за покажан особен интерес и успех.

А ако сакаме поквалитетно место за дискусии, мислам дека малку треба и на манирите да поработиме. Не мора секоја втора дискусија во pissing contest да се претвора. Да речеме и да сакам да се вклучам ќе си речам "Машо не влагај, ќе си ги измокриш чизмичките" :)
Одличен предлог за +30
Сите те сакаме бе Машо - не се стеснувај да се вклучиш - а манирите горе долу се добри - мислам дека ретки се дечки без соодветни манири на форумов ( а може и подобро знам) и знај дека твојот „input„ секогаш го цениме повеќе .
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,384
1,326
Скопје
додатно на тоа погоре, нели се воведе и опција за "најдобар одговор" на теми каде се бара совет/помош. Ваљда и тоа може да влезе во критериум покрај лајкови/активност како додатно мерило.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,465
29,241
kalco.ru
Ова треба само да го сетирам, го има како функција.
додатно на тоа погоре, нели се воведе и опција за "најдобар одговор" на теми каде се бара совет/помош. Ваљда и тоа може да влезе во критериум покрај лајкови/активност како додатно мерило.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,484
6,085
Мелмак
Да ама ретко кој го користеше мислам.

додатно на тоа погоре, нели се воведе и опција за "најдобар одговор" на теми каде се бара совет/помош. Ваљда и тоа може да влезе во критериум покрај лајкови/активност како додатно мерило.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
Прајте вие математики, @toshex на големо се спрема за член на тромесечието :)

Погледнете го атачментот 106655

Па земи бе и ти - крши прсти пишувај како него па може ќе го победиш ?
Иначе предлагам „љубов„ емоџито да се брои 10 во гласови - обично треба човек да е воодушевен од постот на членот за да изреагира со „љубов„!
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,335
4,604
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Темава е catch 22.

Испратено од Redmi Note 10s преку IT.mk форум апликација
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,484
6,085
Мелмак
И шо ако ме изберат коа веќе купив членство? Беајте таму хахаха. Карактерно се замарам некад за работи, маана ми е. Најкриво ми е моментално шо во темава за предлози за како да го опраат порталот никој нема ништо прочитано/искоментирано:

 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
И шо ако ме изберат коа веќе купив членство? Беајте таму хахаха. Карактерно се замарам некад за работи, маана ми е. Најкриво ми е моментално шо во темава за предлози за како да го опраат порталот никој нема ништо прочитано/искоментирано:

Да бе како она графикот што го постираше Деко - припаѓам на групата „се знам„ - ќе го прочита насловот само - ќе отиде на крај на темата - и ќе постави прашање некое за нешто што е дискутирано 2-3 пати во предходните постови. :LOL:

П.С. Шо си се избрзал да купиш - ќе победеше 102% :ROFLMAO:
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,484
6,085
Мелмак
Да бе како она графикот што го постираше Деко - припаѓам на групата „се знам„ - ќе го прочита насловот само - ќе отиде на крај на темата - и ќе постави прашање некое за нешто што е дискутирано 2-3 пати во предходните постови. :LOL:

П.С. Шо си се избрзал да купиш - ќе победеше 102% :ROFLMAO:

За поддршка на форумот се работи, од мое победување немаше да добијат ќар.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,302
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно