Предлог за како да направиме избор за член на месецот?

D

Администратор
31 март 2007
3,418
2,339
www.iwmnetwork.com
Сакаме да започнеме иницијатива ЧЛЕН НА МЕСЕЦОТ, а избраните ќе добијат бесплатно 1337 членство.

Ваши сугестии за критериумите и начинот на избор? Појаснување: сакаме да ни помогнете да утврдиме начин на избор на членот, не да ни давате во темава конкретни предлози за член. :)

3...
2..
1..
 
Последна промена:

D

Администратор
31 март 2007
3,418
2,339
www.iwmnetwork.com
@TylerMkD тенкс за предлозите, меѓутоа во темава идејата е да ни помогнете да ги утврдиме критериумите, не за сугестија на конкретни членови.

А што се однесува до тоа "оние кои најмногу даваат кон форумот и придонесуваат за дискусија", имаш со кои параметри да го мериме тоа?
Имаме некои идеи во глава, но сакаме прво да видиме што имате и вие да кажете на темава.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,484
6,085
Мелмак
Со оглед на тоа дека Тајлер и јас не секогаш делиме мислења пријатно изненадување за мене е предлогот така шо ептен ми го направи денот.

А за МЕРЛИВИ критиериуми сигурно најлесно би ви било да измерите број на лајкови врз број на коментари, и да добиете некој сооднос...

Можда некоја комбинација од започнати теми и дискусии кои се развиле во нив, како мерило за придонесување кон тоа да се шират нови дискусии...

Освен тоа додајте можеби што може да се мери па да пробаат членовите да ви дадат идеи.

И пристапот на @TylerMkD е ептен валиден, можеби да има тема секој месец кон крај на месецот каде ќе се даваат предлози и после ќе се гласа за тие предлози преку независен poll?

ЕДИТ: Ете и Флегма исто направи, шо значи можда тоа е најинтуитивно.
 
Последна промена:

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,236
3,960
Многу едноставно.
=((Број на лајкови во месецот )/(Број на постови во месецот))-(број отворени теми во огласи во месецот)-(број на постови во огласи во месецот)

Накратко тоа е тоа.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
@TylerMkD тенкс за предлозите, меѓутоа во темава идејата е да ни помогнете да ги утврдиме критериумите, не за сугестија на конкретни членови.

А што се однесува до тоа "оние кои најмногу даваат кон форумот и придонесуваат за дискусија", имаш со кои параметри да го мериме тоа?
Имаме некои идеи во глава, но сакаме прво да видиме што имате и вие да кажете на темава.

Една варијанта е да има гласање како што спомна колегата @toshex (инаку Тоше форумиве се баш затоа да дебатираме, малце и да се караме ама сум ти кажал те поштувам како член).
Втора варијанта е да има админ жири и да бираат уз дискусија.

Мислам дека со алгоритам/етаблирани параметри нема потреба да се оди:
  • Ќе мора да се јавно достапни, а автоматски и подложни на злоупотреба (пример ќе отвори некој 100 теми за да добие членство)
  • Бројките сами по себе не значат ништо, ниту лајковите за придонес кон заедницата.
На пример, еве @spiritBreaker направи цел подфорум за Ларавел и дава големо знаење - ова е вредно без разлика на сите параметри.

Едит - админе, пази ти да не завршиш како Џим во The Office на темава, сам себе да се прогласиш. :sneaky:

maxresdefault.jpg
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
Сакаме да започнеме иницијатива ЧЛЕН НА МЕСЕЦОТ, а избраните ќе добијат бесплатно 1337 членство.

Ваши сугестии за критериумите и начинот на избор? Појаснување: сакаме да ни помогнете да утврдиме начин на избор на членот, не да ни давате во темава конкретни предлози за член. :)

3...
2..
1..
Мислам дека лајкови не се мерило. Да се одбере спрема тоа колку коментарот е концизен - се држи до темата и колку се квалитетни и веродостојни аргументите и содржините постирани од членот.
Исто и долично однесување предлагам како мерило.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас... ќе си платам членство. ич немојте да ме гласате. Дајте жиро сметка.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,273
4,651
Ethermine
www.facebook.com
Начин за избор на 3 члена :
  • Спрема бројот на лајкови и квалитетните дискусии.
  • Правење нова тема и заклучување на истата . Да може да се гласа само у нејзе со избор од 20 членови и првите тројца да се наградаат .
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Начин за избор на 3 члена :
  • Спрема бројот на лајкови и квалитетните дискусии.
  • Правење нова тема и заклучување на истата . Да може да се гласа само у нејзе со избор од 20 членови и првите тројца да се наградаат .

Пане чудно да те видиме на тема кај што нема графички...
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Број на лајкови е лажна слика дека тоа е квалитетна дискусија. Пример ќе си го земам мислењево од вчера со 10тина реакции, а не е никаков придонес.
Валидно би било само отворени теми т.е. рецензии или мислења што придонеле кон некакво решение на одреден проблем. Еве спирит е најнов пример што треба да се цени. И не смее да има гласање. Затоа што не е еднаш да имало проблем и да се отвараат теми во фајт клаб како нешто е местено...
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,118
3,568
Број на лајкови е лажна слика дека тоа е квалитетна дискусија. Пример ќе си го земам мислењево од вчера со 10тина реакции, а не е никаков придонес.
Валидно би било само отворени теми т.е. рецензии или мислења што придонеле кон некакво решение на одреден проблем. Еве спирит е најнов пример што треба да се цени. И не смее да има гласање. Затоа што не е еднаш да имало проблем и да се отвараат теми во фајт клаб како нешто е местено...
Баш така. И јас најмногу лајкови имам на објави во кои има нешто хумористично, а не се полезни. Во оние кај што се решава некој конкретен проблем лајк има само од засегнатиот и тоа само ако не е од оние е*и-бегај.

Од друга страна, за да се автоматизира процесот и биде објективен, може да се бројат само реакции, број на мислења и на отворени теми. Селектирање на решена тема е реткост. Отворените теми може да се дополнат со активност - број на мислење на месечно ниво напр. и реакции на нив. Тука може да влезат и педагошките мерки од администрацијата кои не се видливи за корисниците, секако како негативни поени.

Може да се направи тежински систем, каде сето ова во некој подфорум ќе вреди повеќе, во некој помалку, некаде можеби да има негативен коефициент (огласи и фајтклаб напр.).

Сѐ останато е од квалитативна природа и не може да се автоматизира, треба некој да чита и да оценува. А тоа е субјективно и пристрасно.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
Број на лајкови е лажна слика дека тоа е квалитетна дискусија. Пример ќе си го земам мислењево од вчера со 10тина реакции, а не е никаков придонес.
Валидно би било само отворени теми т.е. рецензии или мислења што придонеле кон некакво решение на одреден проблем. Еве спирит е најнов пример што треба да се цени. И не смее да има гласање. Затоа што не е еднаш да имало проблем и да се отвараат теми во фајт клаб како нешто е местено...
Како не е придонес ? И шегата има голем придонес - помага на членовите да не се „стегаат„ да учествуваат во дискусија. А и на здравје пошто кој се смее тој е здрав :LOL:
Ако е по формула самото тоа налага да се користат лајкови - е сега кои од тие 6 реакции ќе се вбројат ? - треба да се одреди ...
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,033
2,559
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
@psyside Поради екпертизите околу мобилните телефони,а поготово night mode фотографиите :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
@psyside Поради екпертизите околу мобилните телефони,а поготово night mode фотографиите :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
No hard feelings, ама ваквите одма би ги исклучил од било каков избор. Ај прочитај уште еднаш првиот пост...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,033
2,559
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
No hard feelings, ама ваквите одма би ги исклучил од било каков избор. Ај прочитај уште еднаш првиот пост...
Ок,одма исклучиме.
И мислењето избриши го.
Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
  • Хаха
Реакции: Avid

toshex

the fool
18 септември 2013
5,484
6,085
Мелмак
No hard feelings, ама ваквите одма би ги исклучил од било каков избор. Ај прочитај уште еднаш првиот пост...

To be fair насловот на темата е тотално промашен и алудира на тоа. Веќе тројца влегоа со предлози хахах
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,326
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Предлог - Коефициент на полезно дејство на член ова, само еве, нека не се бројат постовите во Огласи, иако не гледам зошто да не се бројат. А муабетите за тоа овој пост бил корисен, овој тука убаво се искажал, овој решил проблем... мех, не се мерливи, за жал, тогаш изборот треба да биде субјективен, тоа што некој поставил прашање како да смени ДНС сервер на рутерот, а друг му одговорил, за мене и не е нешто корисен ни едниот ни другиот, ама тие двајцата у моментот се mach made in haven, па нормално дека поинаку ќе гледаат на работите.

Дополнително, мислам дека администрација треба да има дискреционо право да додели ваква титула на некој член ако они сметаат дека некако екстра допринел, како на пример со подфорумот за Ларавел (кој патем за мене е тотално небитен, немам никаков допир со тоа, ама сметам дека е одлично да се има на форумов и дека има луѓе на кои ќе им биде корисно, а башка вложениот труд итн итн итн).
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
To be fair насловот на темата е тотално промашен и алудира на тоа. Веќе тројца влегоа со предлози хахах
Ако насловот не е прецизен тогаш првиот пост Се кажува убаво . Тие што не прочитале убаво веднаш започнаа гласаат :)
Мислењето е автоматски споено:

Предлог - Коефициент на полезно дејство на член ова, само еве, нека не се бројат постовите во Огласи, иако не гледам зошто да не се бројат. А муабетите за тоа овој пост бил корисен, овој тука убаво се искажал, овој решил проблем... мех, не се мерливи, за жал, тогаш изборот треба да биде субјективен, тоа што некој поставил прашање како да смени ДНС сервер на рутерот, а друг му одговорил, за мене и не е нешто корисен ни едниот ни другиот, ама тие двајцата у моментот се mach made in haven, па нормално дека поинаку ќе гледаат на работите.

Дополнително, мислам дека администрација треба да има дискреционо право да додели ваква титула на некој член ако они сметаат дека некако екстра добрилен, како на пример со подфорумот за Ларавел (кој патем за мене е тотално небитен, немам никаков допир со тоа, ама сметам дека е одлично да се има на форумов и дека има луѓе на кои ќе им биде корисно, а башка вложениот труд итн итн итн).
Синс 2017 ? Одлична сугестија си имал уште тогаш - би требало да се разгледа ...
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Ма како ке си тријам раце само да ја имаше опцијата за гласање со downvote :)

Пост немаше да ти видиме така, сите hidden ќе ти беа :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:

Гласање ни под разно, само формула која ќе пресметува сама.

Абе да знаеја луѓево да гласаат, немаше државава да ни е овде каде што е...

Јас предлагам жири од тебе, D и @Avid , ако вие тројца се согласите на еден член значи стварно заслужил.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,465
29,241
kalco.ru
Како дополнување, на оваа идеа и како дел од планот за подобрување на содржината на форумот, се разгледува и опција која ќе пресметува дали одреден член е активен само во огласи, и со тоа ќе добие беџ на кој ќе има јасно назначено нешто од стилот „Само огласувач“ , за да му се тргне тој беџ ќе треба да биде активен во другите подфоруми, и ова е само идеа, свесни дека за двете ствари потребно е време за реализација и девелопмент.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,659
29,647
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@psyside Поради екпертизите околу мобилните телефони,а поготово night mode фотографиите :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

Фала другар, ама друга е целта на темава, бараат елементи по кои би бирале.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,021
Мислења
870,304
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно