• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за избор на монитор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Здраво дечки,

планирам да се подновам со еден од овие три монитори:

1. MON AOC LED 27" E2775SJ
2. MON AOC LED 27" G2778VQ
3. MON AOC LED 27" I2781FH

мониторот се зема за гејминг претежно, но на него ќе се работи и аудио продукција, виртуелки итн. кој би бил најдобар од овие три монитори, и пак да напоменам, се става највеќе акцент на гејмингот - значи подобри view angles, доволно ми е 60 херци.

избор од други места во моментов не доаѓаат во предвид, заради одредени бенефиции доби една моја блиска личност за купување на монитор.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
707
1,275
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Вториот со G (сигурно е гејминг) а и тоа црвеното добро стои, плус имаш 75хз.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,409
28,102
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Akone pisuva gejming ne go kupuj
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
891
462
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Ја би го земал вториот, ако има радеон графичка со фри синк
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
707
1,275
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10

OrionZ

Gaining Experience
23 јануари 2015
78
91
Земај вториот и не гледај назад.Тие 15 херци плус можеби не звучат многу но верувај ќе осетиш разлика спрема монитор со 60HZ,плус 1ms GTG и FreeSync,изборот е nobrainer :).

Поздрав
 
Последна промена:

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,648
2,163
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
TN панел му препорачувате? Сериозно? :) Ако само тие три се избор тогаш само последниот е IPS панел па сеа твоја одлука квалитетна слика вс "гејминг" слика ...

Испратено од EVA-L19 преку IT.mk форум апликација
 

OrionZ

Gaining Experience
23 јануари 2015
78
91
TN панел му препорачувате? Сериозно? :) Ако само тие три се избор тогаш само последниот е IPS панел па сеа твоја одлука квалитетна слика вс "гејминг" слика ...

Испратено од EVA-L19 преку IT.mk форум апликација
Препорачуваш IPS панел од 27 инчи на 1920-1080 резолуција,60hz и 4ms GTG за гејминг?

Со среќа диоптер :p
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,648
2,163
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Препорачуваш IPS панел од 27 инчи на 1920-1080 резолуција,60hz и 4ms GTG за гејминг?

Со среќа диоптер :p
Таков (добро 25") имам ;) и немам диоптрија али ок ете некој по профи на темава нека каже, секако сите три се 1080р ...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BEST
  • Ја почнал/а темата
  • #12

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
да, сите три се 1080п, и 4мс не ми мењаат многу - не играм компетитивно, си играм сингл плеер за разонода, значи ништо компетитивно. од првиот пост погоре, најавив дека ми се побитни аглите на гледање отколку дали е 1мс или 4мс - 4мс не е и нешто страшно за такво гејмање шо го праам. би сакал да слушнам уште неколку мислења па ќе се премине на одлука и купување :)
 

esquimaux

On your way to fame
16 јануари 2016
600
987
Скопје
да, сите три се 1080п, и 4мс не ми мењаат многу - не играм компетитивно, си играм сингл плеер за разонода, значи ништо компетитивно. од првиот пост погоре, најавив дека ми се побитни аглите на гледање отколку дали е 1мс или 4мс - 4мс не е и нешто страшно за такво гејмање шо го праам. би сакал да слушнам уште неколку мислења па ќе се премине на одлука и купување :)
Иди си со IPS-от не му ја мисли. Response time мање више у лајт гејминг, а од 60 до 75Hz немаш некоја разлика..
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
161
294
Колкав попуст добиваш за мониториве? Бидејќи дури и со израчунат попуст, пак можно е да имаш подобар избор од овие модели во други продавници. За околу 11.000 денари се наоѓаат Dell монитори со IPS панел и 24 инчи.

Исто, 1080p на 27 инчи не е баш идеален избор, имаш многу помала густина на пиксели на таа големина. Добиваш 81.59 pixel per inch (PPI), ќе можеш многу лесно да ги приметиш пикселите. Идеален sweet spot е ~100 PPI, солидно е и со ~90 PPI. Но верувај ми ако имаш добар вид и седиш блиску до мониторот и те како ќе ти смета 80 PPI. На оваа страна можеш да си израчунаш PPI.

Инаку за gaming нема ништо подобро од ultra wide curved монитори од 34 или 38 инчи, целото видно поле ти е скоро исполнето и добиваш екстра простор од страните заради поширокиот аспект. Далеку поголем immersion имаш со такви монитори, штета што во Анхоч го немаат овој модел на лагер веќе подолго време.

Ако добиваш ептен голем попуст за мониторите што ги наброја се разбира одбери го третиот модел со IPS панел. Нема логика во денешно време да купиш TN панел. Единствен совет ми е, ако имаш избор на друг AOC модел со IPS панел, со истиот попуст, гледај да биде малку помал односно 24 инчи.

Поздрав.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Колкав попуст добиваш за мониториве? Бидејќи дури и со израчунат попуст, пак можно е да имаш подобар избор од овие модели во други продавници. За околу 11.000 денари се наоѓаат Dell монитори со IPS панел и 24 инчи.

Исто, 1080p на 27 инчи не е баш идеален избор, имаш многу помала густина на пиксели на таа големина. Добиваш 81.59 pixel per inch (PPI), ќе можеш многу лесно да ги приметиш пикселите. Идеален sweet spot е ~100 PPI, солидно е и со ~90 PPI. Но верувај ми ако имаш добар вид и седиш блиску до мониторот и те како ќе ти смета 80 PPI. На оваа страна можеш да си израчунаш PPI.

Инаку за gaming нема ништо подобро од ultra wide curved монитори од 34 или 38 инчи, целото видно поле ти е скоро исполнето и добиваш екстра простор од страните заради поширокиот аспект. Далеку поголем immersion имаш со такви монитори, штета што во Анхоч го немаат овој модел на лагер веќе подолго време.

Ако добиваш ептен голем попуст за мониторите што ги наброја се разбира одбери го третиот модел со IPS панел. Нема логика во денешно време да купиш TN панел. Единствен совет ми е, ако имаш избор на друг AOC модел со IPS панел, со истиот попуст, гледај да биде малку помал односно 24 инчи.

Поздрав.
попустот е околу 2К-2.5К . искрено, досега 27 инчи мене лично ми е најдобра големина за FHD резолуција, бидејки мониторот е на околу 80цм-90цм од мене - видно поле, така да на таа оддалеченост совршено гледам се на него. имав и 24ка претходно, но некако мал ми беше мониторот , со оглед на тоа дека сум на толкаво растојание од него. искрено го гледав и мониторот под точка 2, но е freesync а немам амд графичка за да го користам - можда еден ден, и можда вега 64 :) за ултра вајд тука си во право, дека е свит спот, само би додал дека и 29 инчи (имаат лџ таков модел во анхоч, 2560 х 1080п резолуција) е исто свитспот, не само за гејминг туку и за работа (за мене, за веб девелопмент е одличен), но морав да го дадам тој монитор. тежнеам кон мониторот под точка 3, бидејки е ипс и нуди најдобри бои - 1ms до 4ms не ми прави никаква разлика, бидејки да повторам, не играм компетитивно, рекреативно, сингл плеер.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,560
Мислења
820,548
Членови
28,218
Најнов член
macika
На врв Дно