1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Предлог за избор на монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од spiritBreaker, 9 oктомври 2017.

1. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,718
    3,061
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Здраво дечки,

планирам да се подновам со еден од овие три монитори:

1. MON AOC LED 27" E2775SJ
    2. MON AOC LED 27" G2778VQ
    3. MON AOC LED 27" I2781FH

мониторот се зема за гејминг претежно, но на него ќе се работи и аудио продукција, виртуелки итн. кој би бил најдобар од овие три монитори, и пак да напоменам, се става највеќе акцент на гејмингот - значи подобри view angles, доволно ми е 60 херци.

избор од други места во моментов не доаѓаат во предвид, заради одредени бенефиции доби една моја блиска личност за купување на монитор.

2. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,260
    1,284
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    MON AOC LED 27" G2778VQ
    1ms респонс и 75hz, бтњ а и поефтин од првиот.

stefan_off, Dave1 и на spiritBreaker им се допаѓа ова.
  3. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,580
    4,405
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ако сакаш подобри агли на гледање тогаш последниот.

На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
  4. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

764
    1,251
    5 Јануари 2012
    Вториот со G (сигурно е гејминг) а и тоа црвеното добро стои, плус имаш 75хз.

На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
  5. psyside

psyside
    Rising Star

25,079
    25,367
    4 Септември 2008
    Akone pisuva gejming ne go kupuj

На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mayson

Mayson
    Gaining Experience

702
    291
    10 Април 2011
    Ја би го земал вториот, ако има радеон графичка со фри синк

На OrionZ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

764
    1,251
    5 Јануари 2012

На Sonic.01 и highflyer им се допаѓа ова.
  8. OrionZ

OrionZ
    Gaining Experience

75
    77
    23 Јануари 2015
    Машко
    Земај вториот и не гледај назад.Тие 15 херци плус можеби не звучат многу но верувај ќе осетиш разлика спрема монитор со 60HZ,плус 1ms GTG и FreeSync,изборот е nobrainer :).

Поздрав

Последна промена: 12 oктомври 2017
    На BEST и Mayson им се допаѓа ова.
  9. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,189
    1,590
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    TN панел му препорачувате? Сериозно? :) Ако само тие три се избор тогаш само последниот е IPS панел па сеа твоја одлука квалитетна слика вс "гејминг" слика ...

Испратено од EVA-L19 преку IT.mk форум апликација

10. OrionZ

OrionZ
    Gaining Experience

75
    77
    23 Јануари 2015
    Машко
    Препорачуваш IPS панел од 27 инчи на 1920-1080 резолуција,60hz и 4ms GTG за гејминг?

Со среќа диоптер :p

11. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,189
    1,590
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Таков (добро 25") имам ;) и немам диоптрија али ок ете некој по профи на темава нека каже, секако сите три се 1080р ...

На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
  12. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,718
    3,061
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    да, сите три се 1080п, и 4мс не ми мењаат многу - не играм компетитивно, си играм сингл плеер за разонода, значи ништо компетитивно. од првиот пост погоре, најавив дека ми се побитни аглите на гледање отколку дали е 1мс или 4мс - 4мс не е и нешто страшно за такво гејмање шо го праам. би сакал да слушнам уште неколку мислења па ќе се премине на одлука и купување :)

13. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

558
    912
    16 Јануари 2016
    Машко
    Иди си со IPS-от не му ја мисли. Response time мање више у лајт гејминг, а од 60 до 75Hz немаш некоја разлика..

14. Multipass

Multipass
    Gaining Experience

150
    280
    1 ноември 2015
    Машко
    Колкав попуст добиваш за мониториве? Бидејќи дури и со израчунат попуст, пак можно е да имаш подобар избор од овие модели во други продавници. За околу 11.000 денари се наоѓаат Dell монитори со IPS панел и 24 инчи.

Исто, 1080p на 27 инчи не е баш идеален избор, имаш многу помала густина на пиксели на таа големина. Добиваш 81.59 pixel per inch (PPI), ќе можеш многу лесно да ги приметиш пикселите. Идеален sweet spot е ~100 PPI, солидно е и со ~90 PPI. Но верувај ми ако имаш добар вид и седиш блиску до мониторот и те како ќе ти смета 80 PPI. На оваа страна можеш да си израчунаш PPI.

Инаку за gaming нема ништо подобро од ultra wide curved монитори од 34 или 38 инчи, целото видно поле ти е скоро исполнето и добиваш екстра простор од страните заради поширокиот аспект. Далеку поголем immersion имаш со такви монитори, штета што во Анхоч го немаат овој модел на лагер веќе подолго време.

Ако добиваш ептен голем попуст за мониторите што ги наброја се разбира одбери го третиот модел со IPS панел. Нема логика во денешно време да купиш TN панел. Единствен совет ми е, ако имаш избор на друг AOC модел со IPS панел, со истиот попуст, гледај да биде малку помал односно 24 инчи.

Поздрав.

На BEST и gremlin им се допаѓа ова.
  15. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,718
    3,061
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    попустот е околу 2К-2.5К . искрено, досега 27 инчи мене лично ми е најдобра големина за FHD резолуција, бидејки мониторот е на околу 80цм-90цм од мене - видно поле, така да на таа оддалеченост совршено гледам се на него. имав и 24ка претходно, но некако мал ми беше мониторот , со оглед на тоа дека сум на толкаво растојание од него. искрено го гледав и мониторот под точка 2, но е freesync а немам амд графичка за да го користам - можда еден ден, и можда вега 64 :) за ултра вајд тука си во право, дека е свит спот, само би додал дека и 29 инчи (имаат лџ таков модел во анхоч, 2560 х 1080п резолуција) е исто свитспот, не само за гејминг туку и за работа (за мене, за веб девелопмент е одличен), но морав да го дадам тој монитор. тежнеам кон мониторот под точка 3, бидејки е ипс и нуди најдобри бои - 1ms до 4ms не ми прави никаква разлика, бидејки да повторам, не играм компетитивно, рекреативно, сингл плеер.

Сподели

Вчитување...