1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Alucard, 9 oктомври 2019.

 1. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,797
  1,572
  22 oктомври 2012
  Машко
  Ми треба предлог за графичка што најдобро би се вклопила во следнава конфигурација:

  Processor & Cooler: Intel Ivy Bridge i7-3770K & Stock Cooler
  Motherboard: Asus P8Z77-V LE
  RAM: 32GB (4x8GB) Samsung DDR3
  Storage: Samsung 850 Pro 256GB & Western Digital 2TB WD20EZRX
  PSU: Cooler Master Silent Pro M2 620
  Case: Cooler Master Silencio 550
  Monitor: Dell U2412M
  OS: Windows 7 Ultimate with Service Pack 1 - 64 bit

  Значи да не биде оверкил за конфигурацијата од погоре...

  Ќе се користи претежно за последните верзии на Adobe Premiere Pro и Adobe After Effects, не ми треба за игри, битно е да биде екстра тивка кога нема да биде оптеретена...
   
  На Shaslik King му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TIG@R

  [email protected]
  Intern

  25
  28
  6 Април 2013
  Машко
  Немаш наведено поволна или нова. Јас во моментов би ти препорачал rx570 4gb поволна. Проаѓаш топ на машинава за 4K.
  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  Shaslik King, JackDL и на Alucard им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  9,265
  8,996
  24 Јуни 2009
  Машко
  Какви се тие поволни?
   
  На Shaslik King и Alucard им се допаѓа ова.
 4. TIG@R

  [email protected]
  Intern

  25
  28
  6 Април 2013
  Машко
  На Shaslik King и Alucard им се допаѓа ова.
 5. TIG@R

  [email protected]
  Intern

  25
  28
  6 Април 2013
  Машко
  Shaslik King, JackDL и на Alucard им се допаѓа ова.
 6. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  201
  93
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Земи RX 580 8GB или 1070ка половна,ако сакаш ново можиш да земиш RX 570 4GB oд Сетек или DDStore за 8000
   
  На Shaslik King, Alucard, ТАТА_МАТА и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  910
  452
  5 Јуни 2007
  Машко
  За адобе АМД графичка нема да ти брка работа. Ја би ти препорачал 1060ка или 1070ка половна.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  Shaslik King, Alucard и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 8. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,797
  1,572
  22 oктомври 2012
  Машко
  Уште се мислам, прво да решам што ќе земам, па после ќе видам...

  Да подобјасниш зошто, ако не ти е проблем...? :)
   
  На Shaslik King му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,920
  4,121
  28 oктомври 2008
  Поради CUDA. Потполно се сложувам со коментарот на Мао, користам 1070 на работа (во комбинација со 8700К) "спие" и во АЕ и Premiere. RAM 32GB ти е тамам, но би ти препорачал уште едно SSD за scratch диск, има осетна разлика кога кешира Адобето на механички диск, т.е. SSD.
   
  Shaslik King, PC_GAMER, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,797
  1,572
  22 oктомври 2012
  Машко
  Која од овие две би препорачале:

  Asus GeForce GTX 1060 Dual OC Edition 6GB GDDR5
  MSI GeForce GTX 1060 Gaming X 6GB GDDR5

  Или тоа е тоа, горе-долу исти се...?

  Исто, RAM-от 32GB што го имам во конфигурацијата, латенции, тајминзи, фрекфенција, и слично, играат некоја улога во Premiere и After Effects, или не баш...?
   
  На Shaslik King му/ѝ се допаѓа ова.
 11. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  201
  93
  22 oктомври 2016
  Се мачам на видео игри
  Ако земаш 1060ка оди на старо иначе нема некоја разлика помеѓу двете најмногу ке ти смени во изгледот бидејки Asusот е бела
   
  На Shaslik King и Alucard им се допаѓа ова.
 12. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,797
  1,572
  22 oктомври 2012
  Машко
  Изгледот не ми е битен ама ич :)

  Само не знам како стојат со драјвери и CUDA-та, или како и да оди тоа околу Adobe програмите, за Windows 7, да не излезе после да мора да ставам Windows 10, зошто нејќум :)
   
  На Shaslik King му/ѝ се допаѓа ова.
 13. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,974
  12,303
  23 Јануари 2008
  Манга
  Msi Gaming X е топ модел од msi, додека asus dual е ентри левел модел. Gaming X има многу помоќно ладење, поголем хитсинк со појќе хитпајпови, поголеми и поквалитетни вентилатори и бекплејт. Има повисоки работни фрекфенции и илуминација. Во нејзин ранг е asus rog strix 1060 6gb oc.
   
  На Shaslik King, Rukfash, toplel и уште 5 други им се допаѓа ова.
 14. TIG@R

  [email protected]
  Intern

  25
  28
  6 Април 2013
  Машко
  +1 за Gaming X, се што пиша @gOJDO, само би додал дека би одел на половна за овој модел на графичка.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  Shaslik King, JackDL, GGTT1 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,954
  4,661
  8 Април 2011
  Машко
  Ја би ти препорачал rx 580 8gb верзијата а може и 590ка, процесорот сеуште е солиден.
   
  На Shaslik King му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,797
  1,572
  22 oктомври 2012
  Машко
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,900
  2,140
  19 Јули 2013
  Последните верзии од Premiere и AE работат само на 10-ка. Во следните верзии ќе следат и останатите програми.
   
  На Shaslik King и Маша им се допаѓа ова.
 18. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,797
  1,572
  22 oктомври 2012
  Машко
  Моментално ги имам последните верзии и на Premiere Pro и на After Effects, и работат без никаков проблем на Windows 7 :)
   
  На Shaslik King му/ѝ се допаѓа ова.
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,900
  2,140
  19 Јули 2013
  Октомвриските?
   
  На Shaslik King му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,797
  1,572
  22 oктомври 2012
  Машко
  Изгледа не ќе да се најпоследните, Adobe Premiere Pro 2019 v13.1.4 (Build 2) и Adobe After Effects 2019 v16.1.2 (Build 55), али ако стварно направат да не може на Windows 7, најверојатно ќе останам на последните што поддржуваат Windows 7 :)
   
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,900
  2,140
  19 Јули 2013
  Немој. Јас така направив пред години кога ја напуштија 32-битната платформа, останав на XP уште некое време и скокнав неколку верзии. Потоа кога конечно апдејтирав, еден куп заебанции дур фатив чекор со новите, а посебно со сменетите функционалности.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...