Предлог за графичка картичка

Статус
Затворена за нови мислења.

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Сакам да си купам графичка картица до 6000 ден.
Па ако може ваше мислење, карактеристики, каде може да се купи и сл.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Во Сет компјутери имаш Asus 8600 GT Silent 512Mb DDR3 за 6400 денари а можеби е и поефтина е сега. Не знам за каква картица ќе имаш потреба но мислам дека оваа ти е добра.
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
PALiT GeForce 8600 Gt SUper(overclocked version)

Bus interface: PCI Express
Memory: 512MB
Memory Interface: 128 bit
RAMDACs: 400 MHz
NVIDIA® unified architecture with GigaThread™ technology
Full Microsoft® DirectX® 10 Shader Model 4.0 support
16x full-screen anti-aliasing
True 128-bit floating point high dynamic-range (HDR) lighting
NVIDIA® Quantum Effects™ physics processing technology
Two dual-link DVI outputs support two 2560x1600 resolution displays
NVIDIA® PureVideo™ HD technology
HDCP capable
OpenGL® 2.0 support
NVIDIA ForceWare® Unified Driver Architecture (UDA)
NVIDIA® Lumenex™ Engine
Innovative Cooling System
Built for Microsoft® Windows Vista™
5 777 МКД 94,2 € 129,8 $

Извадено директно од Revolution Computers.А,ако сакаш да купиш,или да видиш слика од неа,оди на http://revolution.com.mk/info.php?productID=1266
А,овие шо се silent од asus не ги зимај бидејќи се чкарт.Другар ми има 7600 gs silent па дури и до ден денес има некои проблеми-цело време некои бели точки на екранот(а он има pci-e X16-како и графичката шо бара,се има исполнето шо графичката си бара)...Мислам дека ти помогнав!
 
M

Mr.Alien

Гостин
Sapphire ATi Radeon HD 2600XT GDDR4 256 MB 6.335,oo денари со ДДВ
Sapphire ATi Radeon HD 2600XT GDDR3 512 MB 6.105,оо денари со ДДВ
Sapphire ATI Radeon X1950 PRO 256MB DDR3 6.425,oo денари со ДДВ

Анхоч, ГТЦ, малопродажни цени. Можам да ти средам некој попуст :svirkanje:.

MSI NX8600GT-256 5.660,oo
Малопродажна со ДДВ во Риверсофт

НИКО:
Biostar GF 8600 GT 512 MB 128 bit DDR2 5.753,oo
EVGA GF 8600 GT 512 MB 128 bit DDR2 6.797,oo

Малопродажни со ДДВ. И тука може попуст...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,354
16,428
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ако има X1950 Pro 256MB DDR3 за 6425, тоа е дефинтивно најдобар избор. Побрза е од сите останати. Останатите графички картички ти нудат фиктивна DX10 потрдшка, која нема никогаш да ја искористиш од две прости причини:
1) Не постои DX10 оптимизирана игрица
2) Кога ќе излезе таква игрица, со ниедна од тие картици нема да можеш да ја играш со DX10 детаљи затоа што тие карти се премногу бавни.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
PALiT GeForce 8600 Gt SUper(overclocked version)
А,овие шо се silent од asus не ги зимај бидејќи се чкарт.Другар ми има 7600 gs silent па дури и до ден денес има некои проблеми-цело време некои бели точки на екранот(а он има pci-e X16-како и графичката шо бара,се има исполнето шо графичката си бара)...Мислам дека ти помогнав!


Јас би додал:
Другар ми има Мерцедес Ц220 од новите. Му се расипа палењето многу брзо, а на борд компјутерот му се јавуваат некакви точки. Немој некој да купил Мерцедес - ќе се заебе! :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Овие цени се од online ценовникот на Анхоч (www.anhoch.com). Цената на X1950 Pro е таа што е наведена, освен ако не се грешка тие. Затоа, провери.
 

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
I jas istrazuvav,1950 pro se odlicni.Najdobri za tie pari.Od Nvidia 8600 gt 512mb ddr3,ali e poslaba varijanta od 1950 pro
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,354
16,428
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
А,овие шо се silent од asus не ги зимај бидејќи се чкарт.Другар ми има 7600 gs silent па дури и до ден денес има некои проблеми-цело време некои бели точки на екранот(а он има pci-e X16-како и графичката шо бара,се има исполнето шо графичката си бара)

Asus чкарт? :isplashen:
Не би се согласил со тебе. Погледни ја следнава рецензија за 10 најдобри 8800GT графички картици и ќе ти стане јасно дека грешиш.
Редоследот на топ 10 графички 8800GT е следниот:
1.ASUS EN8800GT
2.Gigabyte's GeForce 8800 GT
3.Inno3D GeForce 8800 GT OC Edition
4.Leadtek WinFast PX8800 GT Extreme
5.Manli's GeForce 8800 GT
6.MSI NX8800GT-T2D512E-OC
7.Palit's GeForce 8800 GT Sonic
8.FX GeForce 8800 GT Alpha Dog Edition
9.XpertVision GeForce 8800 GT
10.Zotac GeForce 8800 GT AMP! Edition
Значи ASUS EN8800GT е на прво место оценета како победник. Ова само колку да имаш ориентација за ASUS.
Е сега не знам колку чини оваа картица кај нас, бидејќи @Drash бара графичка до 6000 ден, но мислам дека е поскапа.
:bye1:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,354
16,428
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,354
16,428
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
За 15000 ќе земеш Asus EN8800GT TOP, која е многу побрза, има DX10 потдршка и има вграден HD декодер.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
E ако ви е за фрлање пари сега ја донеле во анхоч 8800gts со g92 чипот која е за 17000 и е значително појака од било која 8800gt, е само некако фирмава не ми е по ќејф.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,581
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно