• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за глувче

 • Ја почнал/а темата
 • #1

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Сакам да си купам глувче за лаптопот, ама ми треба некое попрецизно (ваљда ласерско), имам 2 оптички и ич не се прецизни и ме нервираат.
проблемот е што незнам какво да земам, кој модел итн.
btw не е за игри, за општа работа ми треба, и некогаш флеш и фотошоп.
би било добро ако е wireless, ама ако е прескапо би земал и wired.
по можност да го има кај нас, за да не малтретирам луѓе да ми носат од US.:p
фала
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,419
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Немој wireless, јас земав таков ласерски на лаптопот и лошо е кога сред работа ќе ти се потроши батеријата, па ставај го на полнач и продолжи со работа со тач падот додека не се наполнат батериите.

Моментално овој го користам ама не сум задоволен, ни со прецизноста, плус ми прават проблеми и драјверите одвреме навреме. Се мрднува~~~~:lut2:

http://www.ms-start.com/mk/default.aspx?tabid=2040&newsType=ArticleView&articleId=1443

 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
кога разгледував лаптопови по скопје видов неколку добри
безжично ни јас не ти препорачувам

ај баш ке видам кој модел беше но знам дека беше околи 700 денари

колку е прецизно не знам но ласерско беше

доколку некој има добар предлог за ласерско
нека пише и јас сакам да зимам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
јас моментално имам 2 wireless, ама едното е со АА, а другото со ААА rechargable батерии, така да немам проблем, а како и да е не би сакал некое со полнач како на Таурус.
би сакал да има странични коплиња за напред и назад. јас ги гледав овие, само малку се поскапи (т.е. второто повише ми се свиѓа и е поскапо)
http://loginsys.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=252&categoryID=68&productID=747
http://loginsys.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=252&categoryID=68&productID=973
дали е многу важно за прецизноста колку dpi има?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,266
28,567
kalco.ru
(DPI) Dots per inch уствари тоа е и основно за определување на прецизноста (сензибилитетот )на ласерот
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,419
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@MetalGear
Ова е исто како моето само жичана верзија. Ако се однесува како моето, не го препорачувам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
хммм, има некој што има добар прецизен маус или тешко:)):))
го гледав и овој:
[ame]http://www.amazon.com/Logitech-Revolution-Cordless-Laser-Notebooks/dp/B000HCRVUS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1222781322&sr=1-1[/ame]
проблемот е што кај нас е скоро 50 евра, а и 45$ не е баш евтино за маус:))
незнам што да правам, каде да барам, само нешто попрецизно да е
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Колко ден имаш да одвоиш за маус? .)
па зависи од квалитетот, ако сум сигурен дека е добар и прецизен би платил до 2000 или 2500, повеќе не ми се дава за маус.
сега го видов овој:
[ame]http://www.amazon.com/Logitech-MX620-Cordless-Laser-Mouse/dp/tech-data/B000QJ3DZE/ref=de_a_smtd[/ame]
у анхоч е 2500
имаш некоја препорака?
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
немам слика ама мој предлог е MX1000 првиот ласерски маус на Logitech. Порано имав таков и беше перфектен и плус батеријата траеше 4 дена а се пунеше цел за 30 минути. А друг мој предлог е Razor Copperhead :D нај закон mouse до сега
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Yup that`s the one :D И го немам сега не дека нечини туку дека му го дадов на братучед ми :) Инаку работи на било која површина и плус тоа беше единствениот mouse кој ми овозможи мојата глава да ја користам како mouse pad :LOL::LOL::LOL::LOL:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
немам слика ама мој предлог е MX1000 првиот ласерски маус на Logitech. Порано имав таков и беше перфектен и плус батеријата траеше 4 дена а се пунеше цел за 30 минути. А друг мој предлог е Razor Copperhead :D нај закон mouse до сега
каде може да се најде Razor Copperhead во мк? и по која цена? иначе како што видов, доста добар мауc:bravo: a и на амазон е $50, за разлика од MX1000 кој е $100:D
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
каде може да се најде Razor Copperhead во мк? и по која цена? иначе како што видов, доста добар мауc:bravo: a и на амазон е $50, за разлика од MX1000 кој е $100:D
Не сум баш сигурен каде може да го купиш.Мојот го земав од Сингапур, ако случајно наминувам пак таму ке ти земам еден :D
Мислам дека има во TNT маркет ама ке треба да прашаш или во невада компјутери www.nevada.com.mk.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Закон маус ...обавезно да го зимаш ..мислам 5000dpi е закон..а плус и web site-от е шема :D Жив ке се изедам ке имаш боље маус од мојот :D Со здравје да си го користиш :))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
хехехе, се надевам дека ќе го земам, само уште да најдам некој кој што ќе сака да ми го донесе од US:ermm:
го има во невада, ама е 4200 ден:lut2:
и мислам дека е 4000 dpi, нe 5000:D
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
тој што е на линкот што ми го даде е најновиот модел на razor тој е 5000 dpi мојот бил само 2000dpi а тој што е во невада е 4000dpi :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,206
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно