Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за гаминг конфигурација

flanky

Intern
20 април 2024
10
7
Дечки поздрав
Би сакал ваше мислење за најдобра можна гејминг конфигурација за медиум буџет до 35.000
Благодарам однапред
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.742
1.471
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
624
495
Пиши што ќе играш и ќе пробам да направам нешто, очекувај дека немаш многу иднина со таква конфигурација, ќе треба да ја фрлиш во канта кога ќе посакаш нова.
Ама ќе личи со големи компромиси на матичната плоча и ќе се должи да се земе користена графичка карта да остане до 35000 ден.
 

flanky

Intern
20 април 2024
10
7
Пиши што ќе играш и ќе пробам да направам нешто, очекувај дека немаш многу иднина со таква конфигурација, ќе треба да ја фрлиш во канта кога ќе посакаш нова.
Ама ќе личи со големи компромиси на матичната плоча и ќе се должи да се земе користена графичка карта да остане до 35000 ден.
Највеќе сѕ2 и dota2 за competitive mode
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
624
495
Ајде да почнеме вака
За графичка карта ќе треба нешто половно или од заедницава или од огласи, гледај да застанеш во регионот на „RX 6650 XT“ или „4060“(може и да бркаш и нешто како „5700 xt“ или „RX 580“) Ако успееш може да се земи поевтино напојување, инаку ако најдеш зделка за подобра категорија на графички карти нека си остане тоа. Членовите на друга тема ми укажаа за ова па повели земи место таа складна меморија
 

flanky

Intern
20 април 2024
10
7
Ајде да почнеме вака
За графичка карта ќе треба нешто половно или од заедницава или од огласи, гледај да застанеш во регионот на „RX 6650 XT“ или „4060“(може и да бркаш и нешто како „5700 xt“ или „RX 580“) Ако успееш може да се земи поевтино напојување, инаку ако најдеш зделка за подобра категорија на графички карти нека си остане тоа. Членовите на друга тема ми укажаа за ова па повели земи место таа складна меморија
А за
AMD Ryzen 5 5600X
AMD Radeon™ RX 6600 8GB
RAM Kingston 16GB,
Kingston 1TB SSD,
PSU M600 600W,
MB MSI A250 PRO

Што би ме посоветувал за измени или не? Значи разговараме за 30-35к цена
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.742
1.471
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
624
495
А за
AMD Ryzen 5 5600X
AMD Radeon™ RX 6600 8GB
RAM Kingston 16GB,
Kingston 1TB SSD,
PSU M600 600W,
MB MSI A250 PRO

Што би ме посоветувал за измени или не? Значи разговараме за 30-35к цена
Ова е добро ако си ја нашол на зделка, ама матичната плоча ќе ти ги намали перформансите на процесорот и графичката карта. Би купил бар некоја „b550“ последователно што дозволува подршка за „PCI Express gen 4“
 

flanky

Intern
20 април 2024
10
7
Ова е добро ако си ја нашол на зделка, ама матичната плоча ќе ти ги намали перформансите на процесорот и графичката карта. Би купил бар некоја „b550“ последователно што дозволува подршка за „PCI Express gen 4“
Колку тие перформанси би се одразиле на пример врз dota2 и cs2?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.127
Мислења
975.156
Членови
35.434
Најнов член
Ljupce Boshkov
На врв Дно