1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за евтин хостинг

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од ''TcM>>, 13 Март 2013.

 1. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  Здраво,
  Сакам да земам некој поевтин хостинг, па кој вие би ми го препорачале..? Ухост ги фалите доста гледам, така да најефтино од кај нив е 1.000+ денари годишно... Воедно на server.com.mk најдов и хоби пакет за само 380д годишно, но некако не знам дали се сериозни (многу линкови им се со "404", а и техничка поддршка слабо)...
  Па дали да земам од ухост тој најевтиниот за 1к, или има некои други да нудат поевтино, или ок се и од овие server.* за 380 да си земам?
  Иначе ќе се работи за мала инфо страница за мала продавница, со штп се очекуа прилично мал број на посети.. (во иднина можеби и ќе има онлајн плаќање/купување, ќе видиме за тоа)

  Фала однапред..
   
 2. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  844
  24 Февруари 2008
  UHost, MKhost..
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  uhost , brzo evtino carevi se , ke se cudis dali e toa mozno kaj nas 10/10.
  Stranata mi bese na ipage vo us i imav uste 8 meseci plateno ja prefrliv na uhost , raboti mnogu pobrzo cel transfer si go izvrsija sami bes dodatni trosoci a podrska imas 24/7 i deckite stvarno si ja znaat rabotata.
  http://uhost.mk/
   
  smole, Fatal1ty_ и на ''TcM>> им се допаѓа ова.
 4. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,199
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Одговор:

  © 2001 - 2011. SERVER.COM.MK Сите права задржани.
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Z30RS173

  Z30RS173
  Intern

  1
  1
  30 oктомври 2011
  Ухост, имам неколку сајтови таму, и на линукс и на виндоус хостинг. Цареви се.
  за мкхост имам слушнато дека има проблем со подршка. ухост се 24/7 и во 2-3 ноќе има кој да помогне
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dobermann

  dobermann
  Intern

  4
  1
  14 Декември 2010
  Можеш да ги погледнеш и ehost.mk .. Хостингот е доста стабилен и брз, хостирам околу 10 страници тука и досега немало никакви проблеми. Пред тоа бев на странска компанија (Lunarpages) но тотално незадоволен, па решив да одам на МК провајдер, нормално дека е подборо, ако ништо друго можеш на телефон да се јавиш :)

  Чисто споредба на uptime т.е. стабилност:

  Ухост - http://www.webhostingstuff.com/uptime/UrnebesHosting.html
  vs
  Ехост - http://www.webhostingstuff.com/uptime/eHostMK.html

  Брзината на конекцијата е иста поради тоа што 2-те компании хостираат во ист датацентар во Германија, а Македонија има директна врска со Германија, така да пингот е секогаш под 50ms, а брзината 100Mbps и кај Ухост и кај Ехост.

  Во првичниот пакет Ухост нудат повеќе трансфер, додека пак Ехост нудат повеќе простор. Цената горе доле на најефтиниот пакет е скоро иста (100 денари пакетот е поефтин кај Ехост) додека пак домените се доста поефтини кај Ехост.

  Твое е да одлучиш дали ти треба повеќе трансфер или простор.
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,115
  586
  2 ноември 2012
  убедливо најевтин хостинг: прашај го администраторот на замунда.мк он има искуство зашто му се гаси страната на секој 5-6 месеци себига традиција :)
   
  На ''TcM>> му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ''TcM>>

  ''TcM>>
  Intern

  961
  39
  6 Јануари 2008
  Машко
  фала на предлозите, но платив веќе на uhost, сеа најверојатно треба да чекам потврда од нив по меил..
   
 9. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  394
  309
  4 oктомври 2011
  Машко
  И добро си направил што си земал од ухост бидејќи се најдобри и најстабилни.
   
 10. Pronetix-MKD

  Pronetix-MKD
  Intern

  44
  5
  19 Април 2013
  Машко
  Ај да бидам донегде искрен зошо до вчера и ја го праев ова,Ухост се прави „апаши„
  Целосни Препродавачи од Хетцнер за Дупла цена..
  Еве ви доказ.. видете им го
  DS DE PRO

  Приметете ги статовите,и зирнете го следниот линк :)
  http://www.hetzner.de/en/hosting/produkte_rootserver/ex4
  Не дека сакам да им уривам бизнис,али претеруваат со цените...
   
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  3,057
  3,483
  18 Април 2007
  +1, 2 sajta imam kaj niv, nemam los zbor, i customer service i support, se e profi
   
 12. MAX HOSTING

  MAX HOSTING
  Intern

  9
  3
  17 Септември 2013
  Mora da bides realen deka vo sekoj biznis ima trosoci. Odis vo kafic, ti naplakaat koka kola "80 denari", a istata cini 25 denari vo tobako, a da zemes direktno od pivara ke bide i 15 denari.

  Bi trebalo da nareces apasi nekoi sto realno naplakaat, a ne davaat usluga. Poveketo Hosting kompanii vo makedonija se grizat za svoite klienti. Eve eden primer :

  Ako klientot vo momentot ne moze da plati, UHOST ili nekoja druga kompanija moze da poceka za plakanje, ako odis direktno vo Hetzner.... nema cekanje, plakanje vednas...
   
 13. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  12
  12 Август 2015
  Машко
  Здраво, порачав роденденски пакет од uhost.mk, ама во панелот гледам дека има 0 домени за додавање, дали оваа понуда важи само за еден домејн или може да се прикачу уште еден, има нека информација?
  Фала.
   
 14. l1d0v1c

  l1d0v1c
  Practice makes perfect

  624
  1,278
  10 Март 2011
  Машко
  Divi Expert
  Покрај тој што ти следи со понудата, можеш и уште еден. Слободно закупи си и пиши им (отвори тикет).
   
  На Vinter108 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Vinter108

  Vinter108
  Intern

  45
  12
  12 Август 2015
  Машко
  Супер, ги контактирав, фала за брзиот одговор. :)
   
  На l1d0v1c му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. vladomkd
  Одговори:
  53
  Прегледи:
  9,092
 2. Ivica_M
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,825
 3. dimitar92
  Одговори:
  24
  Прегледи:
  2,040
 4. zelenotosr
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,843
 5. Tawe
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  5,940
Вчитување...

Сподели

Вчитување...