• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за едноставна PHP скрипта

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Значи вака... пробувам нешто да си играм дома и сакам да направам веб сајт. Е сакам една старана од сајтот да има можност да се надополнува. Под надополнува мислам нешто како да е топик на форум и да се додаваат работи - како постови. Се надевам дека ме свативте. :)

Не барам нешто комплицирано, туку нешто што можам да го имплементирам и да се снајдам низ кодот.

Значи ако имате или ако знаете нешто такво да ми предложите, ве молам кажете.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Тука
http://www.skripte385.com
имаш скрипти какви што сакаш, во какви што сакаш јазици. Одбери која ти одговара или пробај да модифицираш некоја.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Pa za dinamichka sodrzhina na stranite najchesto se koristi databaza vo pozadina, taka da se shto treba da prochitash e kako se chita i dodava sodrzhina od i vo baza za takvo neshto da ti uspee ;) So pomosh na forma ke gi dodavash stvarite vo databaza i vnesenite informacii ke gi pretstavuvash na stranata. Formatiranjeto kako ke ti izgleda sekoj post ili sodrzhinata od bazata e HTML.

Se nadevam nesho pomognaf :muahaha:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
не мора да ја користи јоомлата туку може само некои делови кои му требаат
доколку можеш да му помогнеш пиши не спамај само:)
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Фала на сите, ќе разгледам и ќе ви кажам што ќе наравам.:)
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
не мора да ја користи јоомлата туку може само некои делови кои му требаат
доколку можеш да му помогнеш пиши не спамај само:)

ти па што разбираш гледам на сите им помагаш.

by the way, vik можеш да ми пишеш ПП па ке склопиме скрипта за тоа што ти треба
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
WordPress, планирам да напишам и блог пост во врска со него и негови додатоци :)

jас колку што разбрав човекот сака сам да си направи а не да користи Joomla или некој друго CMS

Јас колку што разбрав сака да направи сајт кој ќе може лесно да го надополнува со содржини а нема да има тешкотии да се снајде :)
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
http://wordpress.orgЈас колку што разбрав сака да направи сајт кој ќе може лесно да го надополнува со содржини а нема да има тешкотии да се снајде :)
Да, барам нешто што можи наједноставно, оти не сум многу искусен со PHP па не би можел да се снајдам со комплексни работи.:)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
ти па што разбираш гледам на сите им помагаш.
тоа колку и што разбирам јас е моја лична работа и тебе воопшто да не те интересира.
а ти само тука безвезе коментираш

Да, барам нешто што можи наједноставно, оти не сум многу искусен со PHP па не би можел да се снајдам со комплексни работи.:)

една варијанта му беше или некоја посебна скрипта да користи
или joomla или wordpress е сега доколку е слаб со програмирањето ке ја остави како таква доколку има повеке искуства ке ја модифицира да му работи како сака он

дај без такви коментари доколку имаш нешто да кажеш кажи ако не не пишувај воопшто :)
 

nozo

Intern
9 април 2007
85
4
www.feitfun.com.mk
Доколку сакаш рачно да направиш веб страна а да имаш можност за ставање на новости тогаш еве ти мој предлог. Направи го рачно целиот веб сајт. После земми го CuteNews и инклудирај го во делот каде што ќе ти бидат новостите/вестите. Значи целиот сајт ќе си го едитуваш рачно , а за пишување на новости ке си имаш администрациона панела
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Супер е ова, баш после сакам да го разгледам.
Thanks!!
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Kolku sto svativ ti treba "Guest Book" vo "PHP"... Probaj kako takov keyword da pobaras na google, sigurno ke najdes pod toa ime kup stvari
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Работата што прашав беше да ми препорачате нешто едноставно што го имате користено или испробано. Најдов јас на Google ама сепак подобро да кази некој со повеќе искуство.

Иначе го разгледав предлогот од nozo и одлично се совпаѓа со моите барања - што помалку работа со код:). Така да, изгледа тоа ќе го искористам.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Работата што прашав беше да ми препорачате нешто едноставно што го имате користено или испробано. Најдов јас на Google ама сепак подобро да кази некој со повеќе искуство.

Иначе го разгледав предлогот од nozo и одлично се совпаѓа со моите барања - што помалку работа со код:). Така да, изгледа тоа ќе го искористам.

Nemam nisto slicno koristeno, a i postot ne mi bese bas onoa "idi na google pobaraj si", posto po nekat mi se desava da mi treba nesto a da ne znam pod koe ime da go pobaram :)
Kako i da e, good luck
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Луѓе, Wordpress е измислен за блог. Ич нема чепкање во код, освен ако не сакаш ептен custom.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно