• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

предлог за добар хостинг

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
ми треба совет за добро хостинг решение, по поволна цена. може и да е на странски сервер, доколку има како да се плати од македонија.

хостингот би се користел за јумла и phpBB, што значи треба да има php, mySQL, zlib и сл.

фала!
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Jas bi ti go preporachal www.tj-hosting.com. Hostingot e vo Canada, a chovekot e nash i mislam deka lesno kje se dogovorish so nego za plakjanje.
Druga rabota, namesto phpBB bi ti go preporachal PunBB od prosta prichina shto phpbb e meta na PREMNOGU spam botovi.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
можеби ќе биде SMF, наместо phpBB. а тоа со спам ботовите се решава, има плагин за верификација со слика (уште да ми текне како се викаше) за phpBB.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
да мислам дека captcha се викаше. би требало да е средено во тројката. башка има и други, не е само captcha.

p.s. имате ли слушнато за http://www.mochahost.com/, евентуално некој да го користел?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ако не ти треба за поголем број на сајтови што би црпеле многу CPU ресурси, можеш да го ѕирнеш најефтиниот пакет на http://www.dwhs.net (ги користам 2 години и не сум имал никакви проблеми досега)
http://www.dwhs.net/web-hosting-plans.htm
Најефтиниот пакет е $3 USD месечно


Исто би ти ги препорачал и http://phatservers.com како едни од најдобрите во моментот (барем според озборувањата) :) Најефтиниот пакет кај нив е $10 USD месечно.

Евентуално, можеш да разгледаш и http://hostgator.com кои исто така ги користам, меѓутоа, пред некое време многу сервери им беа хакирани и на некои муштерии им беа избришани фајловите, така да thumbs down за hostgator :)
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Ako zboruvame za najdobri togash da trgneme so red:

1. Datapipe davaat 100% uptime (ne 99%, ne 99,9%). Dolgo vreme se broj 1 na netcraft i nemam prochitano deka nekoj drug garantira 100% uptime.
2. Reliable Servers. Dolgo vreme vo top 10 na netcraft
3. NYI Dolgo vreme vo top 10 na netcraft
4. Verio Dolgo vreme vo top 10 na netcraft
5. Rack Space Dolgo vreme vo top 10 na netcraft
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Ako zboruvame za najdobri togash da trgneme so red:

1. Datapipe davaat 100% uptime (ne 99%, ne 99,9%). Dolgo vreme se broj 1 na netcraft i nemam prochitano deka nekoj drug garantira 100% uptime.
2. Reliable Servers. Dolgo vreme vo top 10 na netcraft
3. NYI Dolgo vreme vo top 10 na netcraft
4. Verio Dolgo vreme vo top 10 na netcraft
5. Rack Space Dolgo vreme vo top 10 na netcraft

Dobri muabeti imam slushnato za www.reliableservers.com
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Го заборавив http://cyberwurx.com кој го препорачувам на секој почетник.

За $6.25 месечно, добиваш 5 IP адреси што мислам дека го нема никаде на друго место :) (во секој случај немора да го избереш тој пакет, има и поевтин)

Како и да е, cyberwurx има најбрза техничка поддршка која сум ја искусил некогаш (ми немаат одговорено на е-mail покасно од 5 минути) а никогаш немам забележано downtime иако е можно да имало :)

Ako zboruvame za najdobri togash da trgneme so red

Малку надвор од темата, само да појаснам дека кога мислев најдобри ги зедов во предвид потребите на муштеријата и цената :)


Еве во случајов кај reliableservers, најефтиниот пакет е $100 месечно, сеуште немаат virtual hosts. Не верувам дека Владо ќе се одлучи за таква опција за почеток на joomla и phpbb like forum :)
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Го заборавив http://cyberwurx.com кој го препорачувам на секој почетник.

За $6.25 месечно, добиваш 5 IP адреси што мислам дека го нема никаде на друго место :) (во секој случај немора да го избереш тој пакет, има и поевтин)

Како и да е, cyberwurx има најбрза техничка поддршка која сум ја искусил некогаш (ми немаат одговорено на е-mail покасно од 5 минути) а никогаш немам забележано downtime иако е можно да имало :)

Vo pravo si za posvetenite IP-a i neverojatnata tehnichka podrshka. Shto se odnesuva do downtime-ite, mene mi se imaat deseno na nekolku navrati i toa podolgi, od po saat, dva za shto nikogash ne mi nadomestija. :)
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
ви благодарам на сите за исцрпните одговори. верувам дека сите хостинзи што ги предложивте се одлични, али финансиските услови диктираат да бараме нешто поскромно. значи доволна е една IP адреса, ќе биде хостиран еден сајт и еден форум (за форумот уште не е сигурно). проценката е дека ќе бидат потребни 500-1000мб. значи она што е битно е:

-по можност да е на апачи (ова го бара јумлата), мада може и windows
-да има php, mysql, zlib, multiple ftp accounts, CGI и сл. (верувам дека најголемиот дел ги исполнуваат овие барања)
-да е стабилен, не мора да е со 100% uptime, 99,9% е доволно :))
-да има добра и брза техничка подршка

ова е се што ми текнува сега, ако се сетам на уште нешто ќе ја дополнам листата.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
786
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Ako zboruvame za najdobri togash da trgneme so red:

1. Datapipe davaat 100% uptime (ne 99%, ne 99,9%). Dolgo vreme se broj 1 na netcraft i nemam prochitano deka nekoj drug garantira 100% uptime.
2. Reliable Servers. Dolgo vreme vo top 10 na netcraft
3. NYI Dolgo vreme vo top 10 na netcraft
4. Verio Dolgo vreme vo top 10 na netcraft
5. Rack Space Dolgo vreme vo top 10 na netcraft

НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ОБЕЗБЕДИ 100% UPTIME!
Тоа е ФАКТ!
А netcraft толку се реални ?
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
786
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Не да ме веруваш на збор туку да размислиш малце.

100% значи никогаш ама никогаш тој серевер да не се рестартира?! И никогаш да не се исклучи? А кој е тој сервер што никогаш нема шанси да се блокира, не еднаш да се блокира, туку никогаш да не се блокира или пак никогаш да не дојде до преоптеретување?! Или пак да не постојат никакви шански да откаже некој хардверски дел од серверот ?!
Тоа е Shared хостинг, а проблемот со него е што не е само твојот сајт на него, туку уште на неколку други корисници. А во светот постојат "злобни скрипти" чија единсвена задача е да го преоптеретат и блокираат серверот, па некој корисник може, намерно или немамерно да инсталира некоја од нив на сереверот. И доколку се случе тоа акаунтот на корисникот кој ја инсталирал скриптата ќе биде суспендиран, ама вашиот сајт ќе забележи downtime со што тие 100% пропаѓаат во вода!

Компанијата може да нуди 100% ( прочитај ги добро правилата може ќе испадне маркетинг трик ), ама никако не може да ги обезбеди, па може и да може ама сигурно ќе чини ЕКСТРЕМНО многу пари со што нема да биде исплатливо.

Користам неколку професионални програми за пингање, и имам забележано краткротраен downtime на Google, е сега Google не е 100% сигурен што има инвестирано милијарди во сервери и технологии, а не пак некоја хостинг компанија, која најверојатно нема свој дата центар и ти продава хостинг за 7-8-9-10$ месечно.


Инаку замена не ти наведувам, пошто не ги напданав туку само прашав дали се толку реални?

И од твоите наведени јас мислам дека не изгледаат како најдобри како што ги опиша ти. Може се добри ама далеку од НАЈдобри :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Да не забегуваме од темата, vladomkd во својот втор пост јасно кажа што бара :)

Според тоа, пак би го препорачал cyberwurx.com односно пакетот Special кој не доаѓа со екстра IP адреси.

Го има тоа што го бараш. Стабилност, одлична техничка поддршка и софтверот кој ти е потребен (не сум сигурен за zlib, најдобро да ги прашаш).
500 MB простор, 10 GB transfer, $4.25 месечно.

Стабилност и добра техничка поддршка наспроти добри ресурси (space и bandwidth) е многу ретка за евтини пари. Доколку техничката поддршка и стабилноста е беспрекорна, тогаш ресурсите со кои располагаш ти се помали и обратно.
За да бидат задоволени сите услови цената на хостингот пакетот е поголема :)
Мене многу поважно ми е стабилност и добра техничка поддршка па затоа ти ги препорачав cyberwurx, иако има илјадници други компании кои даваат повеќе ресурси за истата цена.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Andrijeski mislam deka odgovorite se vo sklop na temata. Za da dojdesh do dobar hosting treba da imash informacii za istite...

OffTopic:

Не да ме веруваш на збор туку да размислиш малце.
Razmisliv malce povekje...

100% значи никогаш ама никогаш тој серевер да не се рестартира?! И никогаш да не се исклучи? А кој е тој сервер што никогаш нема шанси да се блокира, не еднаш да се блокира, туку никогаш да не се блокира или пак никогаш да не дојде до преоптеретување?! Или пак да не постојат никакви шански да откаже некој хардверски дел од серверот ?!
Тоа е Shared хостинг, а проблемот со него е што не е само твојот сајт на него, туку уште на неколку други корисници. А во светот постојат "злобни скрипти" чија единсвена задача е да го преоптеретат и блокираат серверот, па некој корисник може, намерно или немамерно да инсталира некоја од нив на сереверот. И доколку се случе тоа акаунтот на корисникот кој ја инсталирал скриптата ќе биде суспендиран, ама вашиот сајт ќе забележи downtime со што тие 100% пропаѓаат во вода!
Fail-over arhitektura, redundancy i backup se za tebe verovatno nepoznati termini.

Компанијата може да нуди 100% ( прочитај ги добро правилата може ќе испадне маркетинг трик ), ама никако не може да ги обезбеди, па може и да може ама сигурно ќе чини ЕКСТРЕМНО многу пари со што нема да биде исплатливо.
Pa sega mozhe ili nemozhe? Kolku chini i kako chini toa ne e nasha rabota.

Користам неколку професионални програми за пингање, и имам забележано краткротраен downtime на Google, е сега Google не е 100% сигурен што има инвестирано милијарди во сервери и технологии, а не пак некоја хостинг компанија, која најверојатно нема свој дата центар и ти продава хостинг за 7-8-9-10$ месечно.
Pinganje? :LOL:
Na tie paketi mnogu lesno se pravi 'drop'. Drugo shto imash na lager?

Инаку замена не ти наведувам, пошто не ги напданав туку само прашав дали се толку реални?
Realni se.

И од твоите наведени јас мислам дека не изгледаат како најдобри како што ги опиша ти. Може се добри ама далеку од НАЈдобри :)
Ne vikam deka se najdobri, no ne sum sretnal podobri ;)
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
786
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Andrijeski mislam deka odgovorite se vo sklop na temata. Za da dojdesh do dobar hosting treba da imash informacii za istite...

OffTopic:


Razmisliv malce povekje...


Fail-over arhitektura, redundancy i backup se za tebe verovatno nepoznati termini.


Pa sega mozhe ili nemozhe? Kolku chini i kako chini toa ne e nasha rabota.


Pinganje? :LOL:
Na tie paketi mnogu lesno se pravi 'drop'. Drugo shto imash na lager?


Realni se.


Ne vikam deka se najdobri, no ne sum sretnal podobri ;)
Познати термини ми се сите што си ги наведил ама размисли колку чине таа технологија и дали е исплатлива, па ќе дојдеш до заклучок дaли ја користат. Извини ама и со таква технологија 1 минута ако е down тогаш тоа не е 100%. А ако сакаш ќе се правам јас паметен и 1 секунда ако е down пак не е 100%. НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ОБЕЗБЕДИ 100% Uptime.
Пак ти викам размисли, очигледно не си размислил туку се правиш дека си размислил.

The End не мислам да се замарам веќе, очигледно не сме на иста бранова должина
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Познати термини ми се сите што си ги наведил ама размисли колку чине таа технологија и дали е исплатлива, па ќе дојдеш до заклучок дaли ја користат.
Da znaeshe shto e toa, kje znaeshe deka taa tehnologija ne chinE mnogu i isplatliva e koga imash internet baziran biznis. ;)
Извини ама и со таква технологија 1 минута ако е down тогаш тоа не е 100%. А ако сакаш ќе се правам јас паметен и 1 секунда ако е down пак не е 100%. НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ОБЕЗБЕДИ 100% Uptime.
Ako serverite se i 1 sekunda dole toa e pak downtime, no toa e dobro za mushterijata... kje si gi dobie parite nazad.
Пак ти викам размисли, очигледно не си размислил туку се правиш дека си размислил.

The End не мислам да се замарам веќе, очигледно не сме на иста бранова должина
Ja sum na XM, a ti? :LOL:
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
786
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Da znaeshe shto e toa, kje znaeshe deka taa tehnologija ne chinE mnogu i isplatliva e koga imash internet baziran biznis. ;)

Ako serverite se i 1 sekunda dole toa e pak downtime, no toa e dobro za mushterijata... kje si gi dobie parite nazad.

Ja sum na XM, a ti? :LOL:

Реков дека нема да пишувам ама еден друг фактор ме натера, а тоа е downtime на Google кој го забележав пред неколку дена и тоа не 1 минута туку околу 30 минути. Јас си знаев кога телефоните почнаа да ѕвонат во кабелската да пријавуваат дека нема интернет, уствари скоро на сите google им е почетна страница и не провериле дали отвара друго нешто па одман заклучок дека нема интернет :) ( има секаков народ ). За да се осигурам дека проблемот не е до кај нас контактирав неколку пријателчиња од Скопје, Битола, Софија, Кпенхаген и истите ми потврдија дека Google не се отварал 15-30 минути. Точна дата незнам да ти кажам ама знам дека беше околу 13 часот.

Е сега Google има down time и очигледно ја нема таа технологија или и они не слушнале за нејзе?! А твојот сајт ќе ја има таа технологија?!?!

Логички не ми е јасно мене ?!

А за враќане на парите, кога ќе ти ги вратат јави ми. Може ќе вратат ако има downtime повеќе од 10%, ама за 1-2% чисто сумјам.

Ти викам уште еднаш. Немам доволно време јас, ама ти разгледај им ги условите за хостирање, сигурен сум дека таму лежи зајакот.


А и самиот кажа, ќе има downtime и тогаш нема да биде 100% uptime, важно е што неможат да го обезбедат, а јас неколку пати кажав неможат да го ОБЕЗБЕДАТ. Може тебе ти нудат ама неможе да го добиеш тоа.
 

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
Off topic:

Абе кога некој ќе најде 100% uptime сервер (да биде, а не само да пишува и да ГАРАНТИРА „ние сме 100% uptime, нема никој како нас бла бла бал“...) нека пише па ќе збориме...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.284
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно