1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за CPU кулер

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од prichina, 25 Мај 2009.

 1. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  За Q9550,да е за едно по-небучен од intel stock. :) не ми треба некој перформанс онаков 20 степена помалце од stock :), него нешто така солидно 5-6 степени рaзлика во температура idle/load, значи битно ми е само да не е бучен. Исто би идел варијанта , ако може да се изведе комбинација со исти такви heat-sinkovi како што има intel stock kulerot ,зашто гледам се продаваат такви од coolermaster мислам беа,на тоа само би сменил вентилаторот, некој ultra silant би ставил ако вршат одма замена на истиот и ако е возможно, пошо разбрав не може да се смени само вентилаторот на intel stock кулерот. Предлози ?
   
 2. Street h4ck3r

  Street h4ck3r
  Intern

  181
  8
  11 Мај 2009
  Кој те лаже дека неможе да се мени само кулерот? цццццц....
  Може да се смени само кулерот. Ако имаш некој кулер кој ти се свига , пиши ќе ти кажам цена. Поздрав.
   
 3. Popay

  Popay
  Intern

  131
  28
  21 Декември 2008
 4. Angel

  Angel
  Intern

  314
  25
  21 Април 2007
  Covekot prasa dali moze da se smeni ventilatorot na kulerot samo, a ne cel kuler. Vo princip moze da se smeni, ama ke mora da najdes mnogu slicen, t.e. da pasuva na istoto leziste i da se navrtuva na isto mesto.
  Zatoa podobra ti e prvata ideja da zemes cel kuler. Inaku i jas baram eden za i7 ama ne znam sto bi zemal. Ako nekoj ima predlog ili pozitivno iskustvo neka kaze. Znaci mi treba kuler za i7 920, nemam potreba od overclock, ama nad 70% pod opteretuvanje.
   
 5. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Одличен кулер ти е CoolerMaster Z600, се продава како пасивен кулер, но со него доаѓаат и прицврстувачи за два 120мм кулери. Најтопло ти го препорачувам, го користам на мојот Q9550. Можеш да го купиш во СЕТ по цена од 2000 денари. Ова се однесува и за prichina, меѓутоа тој ќе види огромна разлика во температурите, наместо неговите посакувани 5-6 степени... :)
   
 6. dragonV

  dragonV
  Intern

  198
  14
  10 Декември 2008
  Доколку овој кулер CoolerMaster Z600 се постави на Intel dualcore E2180 2ghz без вентилатор дали ќе задоволува ладење, поради мала бучава.
   
 7. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Без никаков проблем, како што кажав погоре, работи одлично како пасивен ладилник :)
   
 8. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  386ka ,a shto kukjishte imash?
   
 9. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Tenkju Angel za informacijata ,mislam deka e 9 cm ventilatorot na intel stock. E sea da najdam malce povekje info za ova ne bi bilo losho ako mozhesh da spodelish ,jas kje se pushtam na net...Vo princip sho treba da napraam ,da zeam da go izvadam da izmeram navrtkite na koe rastojanie stojat i da se pushtam po prodavnicive so lenjir? :) ili so ventilatorot pa da gi sporeduvam? :) dali vsushnost postoi info na samiot proizvod na koj shto treba da obrnuvam vnimanie?
   
 10. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  pricina,
  имам In Win B2 со 4 кулери на куќиште...
   
 11. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Дакако што кажа 386ка z600 со добри 2 силент вентилатора е решението.:bravo:
   
 12. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  dechki ,termalna pasta kade ima ? Arctic Silver 5 ima kaj nas? daj preporachajte koja da ja kupam od kade vo koja firma kaj nas ,ne mi preporachuvajte toa shto go nema kaj nas :)
   
 13. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Имам еден пост напишан во врска со многу добра термална паста, подобра и од Arctic Silver 5. Пастата е Noctua NT-H1 и ја има во ИТ Маркет во сутеренот на ГТЦ. Еве едно ревју за неа.
   
 14. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  se poshtue se od Noctua ...sakav da go zeam Noctua NH-U12P ,ama mnogu e skup :S fala za odgovorot 386ka ,rep plus od mene ;)
   
 15. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  OT

  Поврзано ми е прашањето со последните одговори.

  Значи, сакам да земам Noctua NT-H1,па ме интересира колку, приближно, би се спуштила температурата на графичката 8600GT,во однос на фабричката термална паста, и дали ќе биде многу поефикасна од CM Thermal Compound,т.е. онаа што се продава во нико компјутери,бидејќи веќе имам таква.
  Моментално, idle e 55*C, a load е 86-87*C. Со voltmod е па затоа толку се високи температурите.Ако на некого му доаѓа некоја идеја,може да ми препорача и ладење за графичката, но под услов да биде достапно, бидејќи во спротивно подобро ќе биде да ја продадам оваа и да си купам друга графичка:D
   
 16. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  CoolViva Pro SE
  Го има во Сет за 1304 денари. Сигурно е подобро од тоа што го има фабрички на графичката.
  А за пастата би требало таа од Ноктуа да е подобра, според мене би намалил 3-5 степени (не можам да кажам точно, никогаш не сум користел паста од Ноктуа).
   
 17. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  spored rivjuata na net,definitivno noctua tepa. a ,zoran ,na koja voltazha ti raboti grafichkata?
   
 18. Popay

  Popay
  Intern

  131
  28
  21 Декември 2008
  Пастата е одлична, јас ја користам за графичката (8800gt) и процесорот.
  Не можам да ти кажам точно колку степени ќе падне температурата, немам тестирано со и без пастава.
  Но еве нешто поново.

  Па не би го препорашал кулеров, баш.
   
 19. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Зошто? Причина? Не дека мој предлог го негираш, ама веќе кога кажуваш наведи ја и причината. Си користел? Или по лепота само?
   
 20. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  Фабрички оваа работи на 1.4V gpu 2.1V memory.После волтмодот, 1.49V gpu 2.22V memory.
   
 21. Popay

  Popay
  Intern

  131
  28
  21 Декември 2008
  Па многу измешани искуства со кулеров.
  Некои го фалат, некои се жалат.
  Не ми паднал во раце, од што имам читано по форумиве така некако стојат работите.
  Zalman-от во анхоч е подобар избор според мене иако е доста стар,а и поскап е, ама сепак подобар.
   
 22. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Jas mislam deka kje mu svrshi rabota coolviva pro se,zavisi za koj Zalman praime muabet ,ako praime muabet za vf-900 ,kje mu zavrshi rabota ama pa 2250 denari e :) A ,700-Alcu i cu ... imaat ista cena duri i Alcu e poeftin malce ,ama mislam nema da imash razlika vo temperatura ,tuku samo daleku po tivok kje bide :), COOLVIVA PRO SE e ponov kuler..
   
 23. Popay

  Popay
  Intern

  131
  28
  21 Декември 2008
  Отидовме ептен офф.

  Мое мислење е дека сепак нема да му врши работа, напротив ќе ги фрли парите во вода.
  Забораваш дека графичкава работи на поголем напон од фабричкиот, следствено генерира поголема температура, COOLVIVA PRO SE нема да се снајде баш.
  За vf-900 мислев, од понудата кај нас во МК ова е најдобро што може да се купи.
   
 24. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,816
  5,015
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Мене не ми смета што сме офф топик ,пошо и онака си купив кулер за CPU-to :)
   
 25. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Епа тогаш пиши што си купил, и да ја затвориме темава.. ;)
   

Сподели

Вчитување...