• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за бежично глувче

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
327
180
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Ако може предлог за некое добро глувче со цена од 500-1000 ден. Потребно е за работа, значи фотошоп и такви работи, гејминг не ме интересира. Обавезно мора да е бежично и да работи добро без пад, за на биро ми треба директно, немазна површина, немам место за падови, а и одвикнат сум да ги користам.
Имам едно ефтино што го порачав од Али, го користам година и пол, го зедов 300 и нешто денари. Почна да заебава не знам што му е работата, не клика ни лево ни десно, сменив и друга батерија исто. Ми се чини дека можда губи внатре контакт негде за струјата и за тоа работи/не работи. Пошто еднаш он/офф копчето заебаваше, па проработе па еве досега до новиве проблеми. Го зедов ова тогаш пошто сакав глувче со тивок клик, ова ептен е добро во тој поглед, не се слуша никаков звук од кликање, скроз е меко. Е сега не мора новиот да биде со ист таков клик али пожелно е да е што е можно потивок, помек. Не да ме слушаат во другиот стан со кликањето.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
327
180
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,843
4,219
Ethermine
www.facebook.com
Јас овој сум го користел и сум претежно задоволен скоро 2 год го користам на игри играње и доста е прецизен . Само што кај мене е црвена боја .
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
327
180
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,843
4,219
Ethermine
www.facebook.com
Каков е звукот на кликот?
Скоро нечуен , а и мек контакт има , го користам без подлога и има прецизност .исто така рапава површина има . Најјдобро е да го испробаш на лице место у анхоч гледам го имаат доколку одеш накај ск .
 

risto traktoristo

Gaining Experience
21 август 2016
210
153
мене овие две Hama ми фатија око, посебно тој Roma поширок подолг, за голема шепа
ако те бендисуваат пробај ги во продавница
http://setec.mk/Computers-IT/PC-acc...Pad/Hama-53879-Roma-Wireless-Laser-Mouse10435
http://setec.mk/Computers-IT/PC-acc...d/Hama-53876-Mirano-Wireless-Laser-Mouse10436

https://www.hama.com/00053878/hama-mirano-wireless-laser-mouse-noiseless-white
https://www.hama.com/00053879/hama-roma-wireless-laser-mouse-noiseless-black
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,035
13,581
Ако може предлог за некое добро глувче со цена од 500-1000 ден. Потребно е за работа, значи фотошоп и такви работи, гејминг не ме интересира. Обавезно мора да е бежично и да работи добро без пад, за на биро ми треба директно, немазна површина, немам место за падови, а и одвикнат сум да ги користам.
Имам едно ефтино што го порачав од Али, го користам година и пол, го зедов 300 и нешто денари. Почна да заебава не знам што му е работата, не клика ни лево ни десно, сменив и друга батерија исто. Ми се чини дека можда губи внатре контакт негде за струјата и за тоа работи/не работи. Пошто еднаш он/офф копчето заебаваше, па проработе па еве досега до новиве проблеми. Го зедов ова тогаш пошто сакав глувче со тивок клик, ова ептен е добро во тој поглед, не се слуша никаков звук од кликање, скроз е меко. Е сега не мора новиот да биде со ист таков клик али пожелно е да е што е можно потивок, помек. Не да ме слушаат во другиот стан со кликањето.
Веднаш да се откажеш од безжичен маус во таа категорија на цени затоа што нема да го најдеш. Маус со тие карактеристики произведува Logitech и се движат од 50 евра нагоре
Тоа е едната страна на медаљата. Другата страна е што често (и тоа повеќе) интерферираат со бежичната опрема затоа што работат на 2,4 GHz и има лагирања, сецкања и што ли уште не.
Јас користам Microsoft Wireless Mouse 6000 v3 и, искрено, да имав жичан маус со таа големина досега илјада пати ќе беше здрвен в ѕид.
Имаш и друга опција а тоа е да одиш со Bluetooth маус ама тука пак имаш проблеми на драјвери, некомпатибилност и проблеми при работа во BIOS (не мора да значи) заради двојниот мод на работа (wireless + bluetooth)

Единствено кој, засега, не прави проблеми е Logitech G900 Chaos Spectrum (170$) и G700 (од 40 евра нагоре)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
327
180
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Веднаш да се откажеш од безжичен маус во таа категорија на цени затоа што нема да го најдеш. Маус со тие карактеристики произведува Logitech и се движат од 50 евра нагоре
Тоа е едната страна на медаљата. Другата страна е што често (и тоа повеќе) интерферираат со бежичната опрема затоа што работат на 2,4 GHz и има лагирања, сецкања и што ли уште не.
Јас користам Microsoft Wireless Mouse 6000 v3 и, искрено, да имав жичан маус со таа големина досега илјада пати ќе беше здрвен в ѕид.
Имаш и друга опција а тоа е да одиш со Bluetooth маус ама тука пак имаш проблеми на драјвери, некомпатибилност и проблеми при работа во BIOS (не мора да значи) заради двојниот мод на работа (wireless + bluetooth)

Единствено кој, засега, не прави проблеми е Logitech G900 Chaos Spectrum (170$) и G700 (од 40 евра нагоре)
Е па не можам да одвојам толку пари за маус. Ќе бирам од тоа што има за тие пари на пазарот. Овие од @risto traktoristo се привлечни ќе одам до сетек да ги видам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
42,553
Мислења
820,391
Членови
28,214
Најнов член
vanadi
На врв Дно