• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог за базичен 2.0 аудио сетап

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Извинете за прашањево но одамна не следам што има ново во аудио светот.

Пријател ме праша за совет за најефтин стерео сетап. Два подни звучници (високи), засилувач и FM рисивер. Има само две барања. Да има далечинско и FM радио. Ќе го врзе на ТВ. Звукот воопшто не е критериум. Да биде доволен за гледање ТВ програми и да си пушти радио. Комодата собира понизок рисивер. Не сака мини систем зашто зака звучниците да се високи. Да личело подобро :)

Благодарам
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
Извинете за прашањево но одамна не следам што има ново во аудио светот.

Пријател ме праша за совет за најефтин стерео сетап. Два подни звучници (високи), засилувач и FM рисивер. Има само две барања. Да има далечинско и FM радио. Ќе го врзе на ТВ. Звукот воопшто не е критериум. Да биде доволен за гледање ТВ програми и да си пушти радио. Комодата собира понизок рисивер. Не сака мини систем зашто зака звучниците да се високи. Да личело подобро :)

Благодарам

Прати го кај Зец и ќе заврши работа. :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
194
328
А да, имаат тие поефтинки ноунејм ствари. Не ми текна.

Па и не баш no-name, имаат и Jamo кои се баш со добра цена за тоа што го нудат. Тоа и му препорачувам да земе некои Jamo bookshelfs, ама нека се истегне уште некои 50 евра за асални подни звучки.

Поздрав.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
баш со добра цена за тоа што го нудат

Би рекол дека ако си на буџет, најдобра опција се студиски монитори, особено ако сакаш да ужуваш во аудио и на памет ми паѓаат 2 модела:

(1) JBL 305 MKII (320 евра во JVC)
(2) Mackie MR624 (Vision нешто под 400 евра мислам дека беа)

Ако имаш веќе буџет над 600-700 евра би рекол дека веќе може да си играш со релативно солидни пасивни звучници. Односно Elac Debut + entry level Denon засилувач или со Topping PA3 и завршуваш работа.


Кај Зец како што сигажа Гокица, си имаш no-name ствари и тоа е тоа.
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
194
328
@TheMarshal да баш и јас го делам истото мислење со тебе. Нема ништо поприкладно од студиски монитори, ниту се замараш со купишта кабли, појачала, ресивери.

Но бидејќи спомна засилувач и FM ресивер, претпоставував дека единствена опција се пасивна варијанта звучници. Многу е можно да му е потребна поголема јачина на звук, па заради тоа да има потреба од пасивни подни звучници со појачало/ресивер.

Колку и да се мерак за слушање активни монитори од блиску, ако не се опрчиш со некои поскапи со 7/8 инчен woofer или некои со засебен sub, сепак не можеш да ја постигнеш таа јачина што е потребна пример за забави или други собиранки и веселби.

Поздрав.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
@TheMarshal да баш и јас го делам истото мислење со тебе. Нема ништо поприкладно од студиски монитори, ниту се замараш со купишта кабли, појачала, ресивери.

Точно. Јас повеќе ги гледам студиските монитори како компромисно и практично решение ако стварно не сакаш да се замараш со покомплициран сетап. Особено се супер за слушање музика или да се користат како звучници за компјутер. BUT, кога доаѓа до мултемедиа користење и не се најдоброто решение. Тогаш подобра опција е да се иде на пасивни звучници и AVR или интегриран засилувач со повеќе фунцкионалности и доста битен момент би било да имаш HDMI ARC.


Колку и да се мерак за слушање активни монитори од блиску, ако не се опрчиш со некои поскапи со 7/8 инчен woofer или некои со засебен sub, сепак не можеш да ја постигнеш таа јачина што е потребна пример за забави или други собиранки и веселби.


Па не би рекол да се "опрчиш", сепак парите ги даваш за ужување, ама се разбираме.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Јачината на звук не е пресудна. Но заради FM радио не му одговараат активни звучници. Мора некоја комбинација со засилувач.

Е сега заборавив на HDMI ARC. А тоа не верувам дека го имаат буџет ноу нејм засилувачи. Како и да е нека претрча до Зец. Па ако најде нешто арно. Само за 200-300 евра се сомневам дека ќе заврши работа. Ваљда толку само за засилувач му се потребни.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
169
338
Пријател ме праша за совет за најефтин стерео сетап. Два подни звучници (високи), засилувач и FM рисивер. Има само две барања. Да има далечинско и FM радио. Ќе го врзе на ТВ. Звукот воопшто не е критериум. Да биде доволен за гледање ТВ програми и да си пушти радио.
Може и на старо. Буџет до кај 200-300 евра.
Со буџет до 300 евра може само на старо и само ако има многу среќа да најде нешто колку-толку исправно за таа цена.
Мислењето е автоматски споено:

Кај Зец како што сигажа Гокица, си имаш no-name ствари и тоа е тоа.
Е сега заборавив на HDMI ARC. А тоа не верувам дека го имаат буџет ноу нејм засилувачи. Како и да е нека претрча до Зец. Па ако најде нешто арно. Само за 200-300 евра се сомневам дека ќе заврши работа. Ваљда толку само за засилувач му се потребни.
Ни кај Зец (ни кај некој друг!) нема толку евтино (до 300 евра), ниту арно - најевтиниот no-name рисивер (Madison) му е 12.000 денари, а најевтините no-name подни звучници (Eltax, Skytronic, McVoice, Ibiza, Tele) му се 9.000 - 10.000 денари. Вкупно 21.000 - 22.000 денари, што е околу 350 евра - значи, над буџетот.
Мислењето е автоматски споено:

Би рекол дека ако си на буџет, најдобра опција се студиски монитори, особено ако сакаш да ужуваш во аудио и на памет ми паѓаат 2 модела:

(1) JBL 305 MKII (320 евра во JVC)
(2) Mackie MR624 (Vision нешто под 400 евра мислам дека беа)
Добра препорака, но не знам зошто, луѓето најчесто ги избегнуваат активните студиски монитори, иако даваат најдобар звук за таа цена.
 
Последна промена:

poljakot

Gaining Experience
20 октомври 2010
146
94
Звучници би препорачал на ново да побара, појачало/рисивер нешто на старо. Ако сака високи звучници има Yamaha NSF51 за 12900 во Нептун. За појачало/рисивер вака со брз преглед на огласи овој Marantz за 6500 на пример би влегол во буџет. Доколку се одлучи за некој ден дека сака сараунд, ќе може да ги докупи овие Yamaha за 6300 и ќе има 5.0 преку оптика ако има на телевизорот излез.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Му пренесов. Дефинитивно нема што да се дума ќе треба да присобере пари. И плус тешко ќе биде да најде се како што бара.

Звучници би препорачал на ново да побара, појачало/рисивер нешто на старо. Ако сака високи звучници има Yamaha NSF51 за 12900 во Нептун. За појачало/рисивер вака со брз преглед на огласи овој Marantz за 6500 на пример би влегол во буџет. Доколку се одлучи за некој ден дека сака сараунд, ќе може да ги докупи овие Yamaha за 6300 и ќе има 5.0 преку оптика ако има на телевизорот излез.

Појачалото е во Кочани. Плус баш гледавме спецификации високо е скоро 17 цм. Комодата му собира 12 цм. Значи мора да е некое со тенок дизајн. Многу тешко дека ќе најде тоа што бара. Освен да си направи некаков прераспоред.

Ви благодарам на сите за одговорите. Останува да си собере повеќе пари. Со поголем буџет ќе ја покренеме темава во иднина повторно доколку сеуште е заинтересиран и доколку не се снашол во меѓувреме.
 

icemaher

Gaining Experience
27 мај 2009
119
121
Куманово
icemaher's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3400g
Motherboard
Gigabyte B450M‐H
Storage
SAMSUNG 250GB SSD 970 EVO Plus M.2 PCI‐E NVMe
PSU
500 NJOY 80+
RAM
2 x DIMM 8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black
Case
MS METROPOLIS PRO
Monitor
Benq BL2480
OS
Win10 Pro
Јачината на звук не е пресудна. Но заради FM радио не му одговараат активни звучници. Мора некоја комбинација со засилувач.

Е сега заборавив на HDMI ARC. А тоа не верувам дека го имаат буџет ноу нејм засилувачи. Како и да е нека претрча до Зец. Па ако најде нешто арно. Само за 200-300 евра се сомневам дека ќе заврши работа. Ваљда толку само за засилувач му се потребни.
Претпоставувам и ова може да му заврши работа? Не е 2.0, 5.1 е, а има се што му треба и фм и подни високи и низок рисивер/бдплеер од 5см.
Има хдми излез за слика во тв, оптички влез за звук од тв.

2x Tall boy speakers
1000W
FM radio with RDS
Web browser
Built in WiFi
LAN port
USB port
HDMI
optical audio input
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Претпоставувам и ова може да му заврши работа? Не е 2.0, 5.1 е, а има се што му треба и фм и подни високи и низок рисивер/бдплеер од 5см.
Има хдми излез за слика во тв, оптички влез за звук од тв.

2x Tall boy speakers
1000W
FM radio with RDS
Web browser
Built in WiFi
LAN port
USB port
HDMI
optical audio input

Ова е топ. Без да се замара. Не знам само дали може да свири радио без вклучен телевизор.

Баш ќе му кажам па нека го ѕирне. Најмногу сака стандарден 2.0 сетап. Ама за парите само ова му останува по се изгледа.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Да ажурирам. Ништо не направил. Сонито му звучело „т'нко“. И имало многу кабли / џиџи миџи. Ха ха, крајот не се наоѓа.

Ќе собирал пари па ќе купел нешто поасално во иднина.

Ви благодарам на сите што земавте учество.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,086
Мислења
877,278
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно