• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог вежби [Delphi]

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Е вака, по се изгледа ќе одам на натпревар по delphi и треба да вежбам дома. Ако некој има идеа за правење на некоја програма нека каже, програмата да содрже обични компоненти како TEdit, TMemo, TLabel, RadioGroup, RadioButtons, TButton да не е нешто комплицирано, или уште поубаво ако некој знае некоја веб кај што има вежби и задачи за Delphi нека каже

позз
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
на каков натпревар ќе одеш јас на бев на народна техника бев со каса 2007 зедов 2 место. Тој што зема прво имаше исто книговодствена програма но неговата беше со финансов дел и беше во MSSQL база. Еве ти пример :) не е едноставен но не знам за каков натпревар ти треба
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Е вака, по се изгледа ќе одам на натпревар по delphi и треба да вежбам дома. Ако некој има идеа за правење на некоја програма нека каже, програмата да содрже обични компоненти како TEdit, TMemo, TLabel, RadioGroup, RadioButtons, TButton да не е нешто комплицирано, или уште поубаво ако некој знае некоја веб кај што има вежби и задачи за Delphi нека каже

позз
Лани беше еден другар на тој натпревар. Не даваат со тие обични компоненти. Тие се во секундарен план.
Колку што знам лани требало да се нацрта шаховска табла (веројатно со помош на некоја класа за графика), имало и други задачи ама не ги памтам.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Е вака, по се изгледа ќе одам на натпревар по delphi и треба да вежбам дома. Ако некој има идеа за правење на некоја програма нека каже, програмата да содрже обични компоненти како TEdit, TMemo, TLabel, RadioGroup, RadioButtons, TButton да не е нешто комплицирано, или уште поубаво ако некој знае некоја веб кај што има вежби и задачи за Delphi нека каже

позз

Многу брзо сакаш да полеташ јас сујм бил на ваков натпревар
малку е потешко одколку мислиш .

Треба тоа да го знаеш делфи па да одиш треба , ако ти се падне некој профсор од ПМФ ќе те срони пред се треба да си подкован овие натпревари се во крајта на Мај како што знам па немаш толку време.

Посебно туги перја да објсниш како функционират нема теорија:plachko2:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Ништо дечки ... требаше да одам на натпревар за четврта година програмирање, ама немало да биде само програмирање, ќе имало и други прашања од полето на електрониката и автоматиката кои сеуште не сум ги учел ... така да се надевам за идната година.

Во секој случај. можете да пастирате вежби и задачи, добро ќе ми дојде да повежбам онака за мене

позз
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
Добро е што гледам дека некој оди на натпревар по Делфи.

Алекс дај се од себе и научи Делфи до крај и наредната година првото место на истиот натпревар ќе биде само твое.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.573
Членови
31.490
Огласи
25
Најнов член
julioschneider
На врв Дно