• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог таблет до 7-8000

  • Ја почнал/а темата
  • #1

CHIMPANZEE

Gaining Experience
23 февруари 2011
361
111
Скопје
Дали се исплати да го земам Nexus 7 2012 верзијата сега. Знам дека е стар 2 години, ама толку ми е буџетот, а ми изгледа најдобар за тие пари.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,079
29,082
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Или тој или Мемопад....
 

goki1990

Gaining Experience
24 септември 2013
449
353
Skopje
Дали се исплати да го земам Nexus 7 2012 верзијата сега. Знам дека е стар 2 години, ама толку ми е буџетот, а ми изгледа најдобар за тие пари.
Јас го имам и е топ таблет само да знаеш нема задна камера и тоа му е единствена мана
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

CHIMPANZEE

Gaining Experience
23 февруари 2011
361
111
Скопје
Јас го имам и е топ таблет само да знаеш нема задна камера и тоа му е единствена мана
Знам дека нема, искрено повеќе за брат ми и татко ми го земам за гејмање, така да сликањето не е приоритет. Иначе батеријата како му е?
 

goki1990

Gaining Experience
24 септември 2013
449
353
Skopje
Држи цел ден со постојано уклучен wi fi сурфање и со повремен гејминг музика и филм. Доколку се користи постојано за гејминг со потешка графика се троши побрзо и батерија нормално. Иначе јас го имам веќе година и пол и воопшто не се намалил капацитетот на батеријата.
Пс најбитно го имаш одма секој упдејт на андроид моментално 4.4.4
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

CHIMPANZEE

Gaining Experience
23 февруари 2011
361
111
Скопје
Одлично. Иначе можно е да му е последен апдејт ова, да го нема L, али сепак е добро тоа зошто има две години откако е излезен.
 

goki1990

Gaining Experience
24 септември 2013
449
353
Skopje
Нема Л како кај другите модели пробно да го активираш преку девелоперс опциите, што немора да значи дека нема да го има официјалниот апдејт.

ps ако ти се брза
линк 1
линк 2
но мислам нема потреба
 
Последна промена:

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,046
722
јас го имам мемо пад хд7 173,а планирам да го земам овој
ASUS MeMO Pad 7 (ME176CX)
.
мислам дека е добар избор за парите,еве го во амц
ми се свиѓа што има 4 јадрен интел процесорт
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,046
722
+ подобра камера,хдми излез,екранот да не го пишам :)
- постар модел

незнам кој од процесорите е подобар дали теграва или атомот?
 

goki1990

Gaining Experience
24 септември 2013
449
353
Skopje
Екранот во секој случај на нексусот е бољи + горила глас2. Се гледа на лице место. Таблетчето нема мана. Јас го земав од анхоч али незнам дали го имаат сеуште на лагер. Кога го земав беше скоро 14к пред 1.5 години
 

goki1990

Gaining Experience
24 септември 2013
449
353
Skopje
Дури и по две години нема излезено подобар модел за тие пари?
Неможеш да кажеш за тие пари бидејќи цената е падната скоро за пола така да за тие пари е одлична зделка.
Новиот модел си е по цена од 12 до 14к
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

CHIMPANZEE

Gaining Experience
23 февруари 2011
361
111
Скопје
Не ми треба 10 инчи, таман е 7. Фала момци, изгледа одлуката паѓа на Нексусот.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,046
722
јас не ги го земал нексусот поради:
модел стар 2 години,немање предна камера а и задната му е слаба.

со асусот имаат исти екран,тука да не се лажеме.буквално исти екран имаат нексус 2012 со асусот мемо пад 173/176.
асусот има две камери, задна 5мп. и предна 1,2мп. и мислам нов,појак процесор.

еве споредба
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,945
3,317
Неможеш да кажеш за тие пари бидејќи цената е падната скоро за пола така да за тие пари е одлична зделка.
Новиот модел си е по цена од 12 до 14к
Лани пред нова година асусот што беше ист со нексусот се продаваше за 6000. Затоа ми падна чудно, имам впечаток како да стагнира пазаров на таблети, барем според препоракиве на форумов.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
И мене ми делува така некако... од таблети само излегуваат некои ефтини модели што се практично некорисни и се практично за деца да им дадеш да си играат и да не ти жал кога ке му падне. Од друга страна, скапите премиум таблети се премногу скапи и според мене цената е неоправдана спрема тоа колку и за што ке се користи таблетот, додека во сегментот од 200 до 300 евра нема нешто спектакуларно да се дешава. Јас веќе подолго време, година дена, се спремам да си купам таблет, ама никако да си го оправдам трошокот од 200+ евра за лајт сурфање во кревет и остали глупости. Едноставно сето тоа можам да го правам со телефонот. Иначе јас би земал Нексус 7 II ако земам сега иако е веќе една година стар, а ако буџетот е 7-8К би земал нексус 7
 

goki1990

Gaining Experience
24 септември 2013
449
353
Skopje
јас не ги го земал нексусот поради:
модел стар 2 години,немање предна камера а и задната му е слаба.

со асусот имаат исти екран,тука да не се лажеме.буквално исти екран имаат нексус 2012 со асусот мемо пад 173/176.
асусот има две камери, задна 5мп. и предна 1,2мп. и мислам нов,појак процесор.

еве споредба
Не се лажеме, споредуваме факти. Отвори го линкот кој го прати и сам согледај ја разликата. НЕ се исти последен пат кога споредував лед ипс лцд со горила корнинг глас не е исто со лцд ипс. Процесорот на нексусот е А9 што е боље него на другиов иако вториот има поголем такт. А има и подобра графичка поддршка.

И мене ми делува така некако... од таблети само излегуваат некои ефтини модели што се практично некорисни и се практично за деца да им дадеш да си играат и да не ти жал кога ке му падне. Од друга страна, скапите премиум таблети се премногу скапи и според мене цената е неоправдана спрема тоа колку и за што ке се користи таблетот, додека во сегментот од 200 до 300 евра нема нешто спектакуларно да се дешава. Јас веќе подолго време, година дена, се спремам да си купам таблет, ама никако да си го оправдам трошокот од 200+ евра за лајт сурфање во кревет и остали глупости. Едноставно сето тоа можам да го правам со телефонот. Иначе јас би земал Нексус 7 II ако земам сега иако е веќе една година стар, а ако буџетот е 7-8К би земал нексус 7
Ќе се дешаваат интересни ствари со новиот нексус 8 кој ќе излезе набрзо со 8.9 инчен дисплеј произведен од хтц. Ќе биде врв. Иако кога би купувал нов таблет би се сменал на windows нормално поскап ќе биде али смачено ми е некако од андроидов веќе
Ps
http://www.techradar.com/news/mobil...-microsoft-surface-like-keyboard-case-1263647
Најверојатно ќе има тегра к1 64 бит процесор 4 гб рам qHD резолуција и најдобриот дел опционен keyboard case . Перфекција
 
Последна промена:

pinky

Gaining Experience
23 мај 2009
524
425
Не се лажеме, споредуваме факти. Отвори го линкот кој го прати и сам согледај ја разликата. НЕ се исти последен пат кога споредував лед ипс лцд со горила корнинг глас не е исто со лцд ипс. Процесорот на нексусот е А9 што е боље него на другиов иако вториот има поголем такт. А има и подобра графичка поддршка.
Јас би го избрал Asus-от што го предложи @maci. Gorilla стакло е потребно кај телефон за да не го изгребеш во џеб со клучеви, привезоци, парички и други тракатанци. Таблетот стои на маса 98% од животот и нема како да се изгребе стаклото (освен ако треба да го користат мали деца). Многу покорисна ствар е oleophobic coating-от што го има Asus-от.

Процесорот, што според мене е најбитното парче хардвер кај еден таблет, а би требало и на @CHIMPANZEE да му е најбитно, пошто таблетот ќе го користи за гејминг - е даааалеку подобар кај Asus-от.
Z3745 е нешто подобар од Tegra 4, а Tegra 4 е неколку пати подобар од Tegra 3 (гледај Nexus 2012 vs Tegra Note).

Во случајов Asus-от се купува без размислување.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,092
510
јас го имам мемо пад хд7 173,а планирам да го земам овој
ASUS MeMO Pad 7 (ME176CX)
.
мислам дека е добар избор за парите,еве го во амц
ми се свиѓа што има 4 јадрен интел процесорт
Го зема ли некој таблетов?
Се мислам да го земам, кога веќе нема Нексус.
Ме интересира дали камерите се до толку ср*ње, или чат-пат може да се искористат за Skype?
И колку има слободна меморија, дали може апликации да се инсталираат на SD картичката?
 

Laik_sk

Gaining Experience
12 март 2010
178
58
земи го во предвид и новиот Huawei Honor Tablet 8'', мислам дека во тој ценовен ранг нема подобар и е бест бај. Цената му е 100 еур и очекувам кај нас да го донесат за три недели.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,743
Мислења
856,577
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно