1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Predlog sovet za 4k IPS

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од ArchangelMkD, 30 Март 2020.

 1. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  24
  10
  4 Јуни 2016
  Машко
  Zdravo decki me interesira dali imate predlog ili mislenje dali da se poceka za nov monitor 4k ips
  Ne se raboti za potreba poveke merak imam 23 imcen lg 3d sakam da go smenam
  Graficka e rtx 2060
  Ne e za igranje igri no ne deka Cyberpunk 2077 nema da ja probam

  Prasanjeto dali da pocekm ili ima nesto da se kupi zboram za cena niska da receme do 200e ili sredna cena do 400e
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,859
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  за 200 евра е многу веројатно да најдиш ѓубре од панел 4к. од 400е па нагоре е она шо вреди за панел 4к, минимум 32 инчи (32 инчи се смета за оптимална големина на монитор за 4к)
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,311
  26 Март 2016
  Даскал
  4k IPS за дизајн работа ќе најдеш можеби во тој ценовен ранг. Ама таков панел не може да се нарече „гејмерски“ бидејќи нема да има особини како брз респонз тајм или висок refresh rate. Што значи, ќе бидеш ограничен до 60Hz и бавен response, што не е адекватно за уживање во игри. Добро ај 60Hz не би ти сменале многу ако гејмаш 4к на 2060ка бидејќи сигурно нема да можеш да ги извадеш фрејмовите, посебно на CP2077 ама пак размачкано ќе изгледа кога ќе менуваат фрејмовите ради бавен респонз тајм. Е сега, за да се добијат тие features и пак да уживаш во 4к IPS треба мрсно да платиш. Како што ти спомна @spiritBreaker ти треба НАЈМАЛКУ 32ка, бидејќи пониско од тоа нема да дојдат до израз пикселите како што треба.

  Choose A Monitor

  Повели страна со повеќе филтри. Пополни си кои особини на мониторот ти се важни, ќе ти генерира листа заедно со цени (амерички). Има и далеку подобра страна германска за пребарување ама не се сеќавам како беше. Eве ти го НАЈефтиниот 27 барем 4к со негејмерски особини (300 долари што значи ако го земаш од кај нас поскап). 32ката прва на листава подолу ќе ја видеш како MONOPRICE по цена од 350 доларос америчка цена. Овие се сите стандард формат 16:9. Ако сакаш повеќе имерсија со UltraWide ќе треба да чекаш не се се уште излезени гејмерски 2160p 4k (чекам еве 2 години).

  chrome_TLKrZ3XU1n.jpg
   
  На ArchangelMkD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  632
  973
  3 Јануари 2019
  Машко
  Не би рекол дека сите вакви монитори се лоши за гејминг поради спор response time. Проблемот е што најчесто имаат панел од 60hz. Јас имам Dell U2718Q што го користам за работа и некад коа ми се гејма постари игри во 4К.

  Искрено супер си е за casual гејмање. Еве рецензии од него. Така да OP, добар избор би бил и за тебе. Околку 27.000 би требало да биде во Dell Макпетрол.
  Dell U2718Q Review

  Е сега ја што сум разгален е друг проблем. Па проблемот го решив со тоа што си купив ASUS TUF VG27AQ што си го користам исклучиво за гејминг. ... И да, FPS и симулатори тешко дека би играл повторно на 60hz.
   
 5. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,311
  26 Март 2016
  Даскал
  Исто треба да има на ум дека во случај на гејмање на 4к, VRR технологија ќе му помогне многу повеќе отколку ако вади висок број на фрејмови бидејќи нема да може да пумпа толку фрејма со 2060ка и сите паѓање на фрејмовите, укочувања итн. би се решиле. А овој монитор нема ни G-Sync ни е G-Sync compatible. Не дека не може да гејма на него, ама далеку посмут и поуживачко искуство е ако не му се дешаваат такви срања.
   
  На ArchangelMkD и TheMarshal им се допаѓа ова.
 6. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  632
  973
  3 Јануари 2019
  Машко
  Јас имам 2070ка и генерално за racing симулатори и постари игри немам проблем да добивам 60fps на тоа што играм. Секако дека не може секад се да ми биде сетирано се на ултра.

  Добро, може да користи V-Sync и послаби presets на игрите. Но, да не е тоа тоа искуство при гејмање. Не заборавај, рече дека првична цел нема да му е гејмање. Ама да, once you go 144hz, VRR, fast response time, you never go back.
   
  На Tomislav96 и Rikimaru им се допаѓа ова.
 7. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  933
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,412
  4 Септември 2008
  RTX2060 не е доволно брза за 4K гејмање, најмалце 2060 Super т.е. 2070 Super.
   
 9. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  24
  10
  4 Јуни 2016
  Машко
  realno ubavo e da imase g-sync ili nema ili se preskapi
  32 inch e preskapo ne bi sakal nad 400e da dadam

  Nesto vakvo samo ima sansa vo mk da se zeme ili ke mora sam da se snaogam
  LG 27UK650-W Review
   
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,311
  26 Март 2016
  Даскал
  Зошто инсистираш на 4к на таа големина? Не би ти менало многу, а ќе платиш многу повеќе и во пари и во перформанси.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  933
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Менува како не менува. Од кога користев Macbook со 2560x1600 на 13инчен екран и те како сега ми се одмилува секој друг послаб екран. Мониторот нов 1080п 24инч како точки ги гледам пикселите сега, на текст и било што.
  Once you feel that resolution there is no going back. Исто како и 144hz. Претпоставувам и на 240хз ке е така....
  Поготово за се освен гејминг, само за гејминг ми е одличен 1080п, таму ич неприметувам.
   
 12. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,311
  26 Март 2016
  Даскал
  Заеби 1080п помина тоа доба. Ако зема 27ka 1440п му е sweet spot. Ќе добие и на перформанси и нема скапо да плати и гејмерски особини можи да има мониторот за тие пари (какви такви). 1080п за гејминг зависи шо играш. Ако ти е да уживаш во нови AAA со високо резолуциски текстури, осветлување, и сите новитети во рендерирањето, помалку од 1440п не ја бива. Као да возиш со валкана шофершајбна. За нешто покомпетитивно секако не му менува.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  24
  10
  4 Јуни 2016
  Машко
  Pa imam full hd 3d 23inch monitor skam barem da zemam za narednite 3-4godini da ne se zamaram ako ima moznos vo toj cenoven rank
  a znam deka verovatno poisplatlivo popametno e da se odi so 1440p ips g-sync 75hz+ za nov PC bild
  Ok ponudete nesto
  Pomoznos da go ima vo mk
   
 14. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  24
  10
  4 Јуни 2016
  Машко
 15. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  24
  10
  4 Јуни 2016
  Машко
  Spored mene monitorot e odlicen posebno za parite sto gi dadov.
  gaming 4K na 2060 rtx e voznozen (40-60 FPS) so DLSS verzija 2.0 duri i so ray tracing on igra Control
  prviot DLSS bese sranje kako da ti e premackan monitorot, se gledase matno
  eve review bas gi kazuva pozitivnite i negativnite srtani na monitorot

  LG 27UL500 Review 2020: Budget 4K IPS Gaming Monitor
   
 16. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,311
  26 Март 2016
  Даскал
  Ова не ми се верува мене. Баз разлика што си читал онлајн. Осве ако не тераш се на low. Тоа 2080ти не моѓе фрејмата на 4к да ги изваде а не пак 2060. Тестирај пушти скриншотс од settings и резолуција.
  Испратено од OnePlus 5T преку IT.mk форум апликација
   
 17. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  886
  2,222
  12 oктомври 2014
  Машко
  Ма батали тоа.

  Сеа да се вратам на 40 фпс мислам дека очите ќе ми истечат.
  Не 4к,не рејтрејсинг,што сака нека биде.

  Sent from my SM-G975U using Tapatalk
   
 18. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,311
  26 Март 2016
  Даскал
  Тоа да. Испод 144 не се пуштам. Ама дека дизајнерски монитор има огтаничен на 60 па не коментирав.
  Испратено од OnePlus 5T преку IT.mk форум апликација
   
 19. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  24
  10
  4 Јуни 2016
  Машко
 20. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,311
  26 Март 2016
  Даскал
  Па затоа 60 фрејма вадиш. Ти не рендаш директно на 4к туку на 1080п со длсс погледни на вториот скриншот. Горе ТИ ЈА ПИШУВА ЦЕЛНАТА резолуција а под него рендер резолуцијата т. Е. Онаа резолуција во која што рендаш во реално време.

  Длсс функционира на тој начин што оригиналната резолуција во случајов 4к ја даунскелова на 1080 и потоа со AI алгоритам пополнува детали за да личи на 4к. Ти моментално играш на 1080п бидејќи уклучен ти е длссот. Ако сакаш да видиш како тераш игри на 4к БИДЕЈЌИ многу мал број игри моментално поддржуваат ДЛСС, исклучи го длссот или пушти друга игра и пушти скриншот кајшто рендерираш директно на 4к а не со даунскЕЈЛ на 1080п. Никој не спомна RTRT тука инаку. Цело време зборував за рендерирање 4к вистинска резолуција со 2060.

  Еве основно четиво за тоа како функционкра длсс:

  Nvidia RTX DLSS: What It Is and Why It Matters

  Испратено од OnePlus 5T преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 11 Април 2020
 21. ArchangelMkD

  ArchangelMkD
  Intern

  24
  10
  4 Јуни 2016
  Машко
  Drugar nikoj ne zborese deka bez DLSS moze da se igra 4K mismal deka ni so rtx2080 ti nemoze stabilni 60fps a kamoli 144fps
  mislam vazno dali slikata na 4K DLSS e ista ili skoro ista kako normalna 4K rezolucija site tvrdat deka e premnogu bliski so mali problemi no ima i raboti podobri od normalna 4k rezolucija
  + na seto toa so DLSS mozes i raytracing da uklucis toa mi bese poentata
  Priviot DLSS 1.0 bese sranje (mutna slika)go probav na Metro Exodus koga ja zemav rtx2060, no vo Control so 2.0 nemozam nisto loso da kazam nemam zabeleska slikata e cista i ostra
  koj ima RTX 20 grafiska neka si proba veruvam deka ke se iznenadi
  ok mislam deka zabegavme so temava
   
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,065
  1,311
  26 Март 2016
  Даскал
  А ако ти се приигра игра што не подржува длсс? а само мал број ја имаат таа опција. Тогаш ќе треба рачно дa намалуваш резолуција за да ги добиеш тие фрејмови.

  Испратено од OnePlus 5T преку IT.mk форум апликација
   
  На mrkela2009 му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. psybaron
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,676
 2. stoneeater
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,022
 3. tomi
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,690
 4. daniel111
  Одговори:
  31
  Прегледи:
  1,799
 5. NothingElse
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  477
Вчитување...

Сподели

Вчитување...