• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог решение за големи мејлбоксови

  • Ја почнал/а темата
  • #1

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,287
3,276
Скопје
www.gorast.com
Ми треба решение за мејл хостинг за клиент.
Имаат 19 мејла, но еден од нив стига 12 гига, друг 4 гига и уште два кои одат до 2. Другите се регуларни мејлбоксови без многу тежина.
+ Големите мејлови ќе продолжат да се зголемуваат сигурно
+ Сигурно ќе треба да се отвараат и други мејлови со време кои нема да бидат големи како двата критични.

- Не сакам решение кое значи мејловите да се стават локално на едно пц. Треба да бидат достапни од сегде во секое време.

Едно решение е некој NAS каде ќе се хостира или бекапира ова, но би сакал да најдам клауд мејл сервис кој ќе го реши ова.

Ако има некој искуство со ова или совет го молам да пише. Фала ви.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Ми треба решение за мејл хостинг за клиент.
Имаат 19 мејла, но еден од нив стига 12 гига, друг 4 гига и уште два кои одат до 2. Другите се регуларни мејлбоксови без многу тежина.
+ Големите мејлови ќе продолжат да се зголемуваат сигурно
+ Сигурно ќе треба да се отвараат и други мејлови со време кои нема да бидат големи како двата критични.

- Не сакам решение кое значи мејловите да се стават локално на едно пц. Треба да бидат достапни од сегде во секое време.

Едно решение е некој NAS каде ќе се хостира или бекапира ова, но би сакал да најдам клауд мејл сервис кој ќе го реши ова.

Ако има некој искуство со ова или совет го молам да пише. Фала ви.
GSuite ili outlook365 plateni i vrzani za domenot?

Sent from Телефон using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,287
3,276
Скопје
www.gorast.com

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,698
4,577
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ајде малце back to basics и зашто да не може со хостинг пакет да се реши?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,287
3,276
Скопје
www.gorast.com
Ајде малце back to basics и зашто да не може со хостинг пакет да се реши?
Моментално имаат 30 гига пакет. Следна величина е 50 гига бизнис пакет, но во прашање е само кога ќе го попунат и тоа.
Затоа барав некое друго решение ама исто се мрсни сите. Пуштив неколу реквеста по мејл хостинзи па ќе видам што ќе вратат.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Ајде малце back to basics и зашто да не може со хостинг пакет да се реши?
Најверојатно ради цена, простор, а и на толкави меил боксови кај да е ќе удри иноудс лимит, ако не идрил веќе.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,698
4,577
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Моментално имаат 30 гига пакет. Следна величина е 50 гига бизнис пакет, но во прашање е само кога ќе го попунат и тоа.
Затоа барав некое друго решение ама исто се мрсни сите. Пуштив неколу реквеста по мејл хостинзи па ќе видам што ќе вратат.
Ниеден нема да ти се исплати според мене, кога има само двајца power users.

Нема филозофија тука, ако сака некој да има 12 гига IMAP, ќе си плати. Ако не, нека си сетира Outlook со 5GB лимит на cloud сандаче (1GB/500MB кај маливе) и нека тераат.
 

QhostMK

Верификувана компанија
Лесно и едноставно решение во овој случај е да се закупиш ВПС сервис со некој контролен панел како CPanel или некој бесплатен за лесно менаџирање доколку не поседуваш вештини сам да менаџираш сервис без контролен панел инсталиран (на овој начин лесно ке можеш да креираш и нови мејлови во два чекори.)
ВПС сервисите се надградливи со простор со еден клик зависно од провајдерот ( ние нудиме и планови адаптирани за потребите на клиентите надвор од плановите кои се понудени на нашата веб страна.)

Поздрав
 

Krkac

Gaining Experience
29 февруари 2008
118
92
Има предлози со решенија за секој џеб, колку што успеав набрзина да разгледам: 11 Reliable Email Hosting Services for Small to Big Business
Во суштина се работи за истиот предлог што ти го понуди Qhostmk, некои од нив се специјализирани понуди само за маил.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
970
966
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Еве еден од мене, го користам за некои меилови и топ е.

 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,006
3,731
Според ова - Google Workspace (ehemals G Suite): Preismodelle, 6$ е за секој јузер месечно. Тоа се 70$ годишно за еден. По 20 мејлови тоа е 1400$.
Или не контам како работи Google Workspace?
А инаку мислиш поефтино ќе ти испадна на крајот од денот!?
Кој ќе го менаџира тоа ѓубре од софтвер? И за колку пари? Колку зае*анции ќе има? Кој ќе се замара со простор? Кој ќе го менаџира впсот, кој ќе бекапира, вајтлисти, блеклисти, адреси вакви-такви.

Реално пресметај си ги трошоците за СЕ околу мејлот на годишно ниво. Ова ти испаѓа помалку од една месечна плата за ИТ инжињер, башка е како трошок, немаш придонеси, глупости. Во превод 100еур месечно. Па за струја ќе плаќаш повеќе за Насови, басови, свичови, ладења, хостинзи, сваштарии... Лиценци за ѓубрето од софтвер.

И на крај ова е Гмаил интерфејс и можнсоти, кој е милијарда светлосни години подобро интегриран за веб, за мобилен, за опции за што се не.

Алал да им е на Гмаил.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,276
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно