Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог програмче за компресија на 4К видеа снимени со телефон

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
423
283
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Дечки, ве молам препорачајте добар софтвер за компресија на 4К видеа снимени со телефон. Да се задржи оригиналната резолуција и колку што може максимум од квалитетот. Главна потреба е да се смали просторот кој го зафаќа видеото, поради архивирање, затоа што 3 минути видео во 4К, “тежи“ 1 GB.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.035
18.004
Дечки, ве молам препорачајте добар софтвер за компресија на 4К видеа снимени со телефон. Да се задржи оригиналната резолуција и колку што може максимум од квалитетот. Главна потреба е да се смали просторот кој го зафаќа видеото, поради архивирање, затоа што 3 минути видео во 4К, “тежи“ 1 GB.
Ако сакаш да остане 4К и да не загуби од квалитет тогаш рекодирај го во HEVC (H.265)
Сите оние All in one кои ти се нудат имаат или мајнер, или шпиунска компонента или свашта.

Hadbrake како што ти вели @Astraion
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.840
5.816
Skopje
Дечки, ве молам препорачајте добар софтвер за компресија на 4К видеа снимени со телефон. Да се задржи оригиналната резолуција и колку што може максимум од квалитетот. Главна потреба е да се смали просторот кој го зафаќа видеото, поради архивирање, затоа што 3 минути видео во 4К, “тежи“ 1 GB.
"Тежината" т.е. големината на видео фајлот ја одредува во најголема мера: bitrate-от. 1 минута 4К/50mbps (h.264) = 360Mb.
Промената на codec-от во h.265 HEVC (кој користи аdvanced vector prediction) носи бенефит на поефикасно енкодирање, така да се добива истиот квалитет со скоро дупло помал bendwith. Или кратко речено, ако за h.264 minimum required e 32 mbps, за h.265 e 15 mbps.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
423
283
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Фала на предлозите. Веќе пробав со Handbrake и тоа преку графичката да го енкодира и беше прилично брзо и односот на пред и потоа е 3:1 во однос на големината на фајлот, а квалитетот е скоро ист.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.834
5.744
Замисли да беа паметни телефониве и да имаа ултра јаки процесори со хардверско енкодирање и компресија па да не мора човек да се замара со вакви непотребни работи.

Уствари чекај...
 
  • Уау
Реакции: thrw

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.067
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно