• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог проект.

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
После пауза од пола година пак се вратив на јавата и како за подсетник сакам да напишам некоја програма.

Па ајде дадете предлог

Степен на знање: Малце повеќе од почетник, запознаен со работење со графички интерфејс и работа со датабази.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Брат, погуглај малце, има доста добри задачи по интернет. Башка, можеш да прошараш и по темите за програмирање по форумов, некои што барале совети едно-друго, па ги имаат опишано проблемите, ти седни и реши си ги (секако, без да читаш до кај е стигнат или пак да не го читаш крајниот коментар од типот на “еве го решението“ или слични ствари :)) Ако сакаш можеш и да најдеш некои задачи за натпревари, тие баш се предизвик :)
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Не ми е интересно да правам прости задачи, не знам зошто али се чуствувам како џабе да трошам време, а доколку изработам некоја апликација ќе сум задоволен:D
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
nope...samo da se znae programerot thread-ovi i socket connection-i ;)

dimitars proveri PM!

Ili mesto thread, kako eden kolega... while(true) :LOL::LOL:
Suma sumarum, dosta lesno e ama interesno :)

Код:
import java.net.*;
import java.io.*;
import java.nio.channels.*;

public class UDPEchoClient 
{
  public static void main(String [] argv) throws Exception
{
		int port, maxLength = 255;
		String hostname;
		String lineToServer, lineFromServer;

		hostname = new String("localhost");

		port = Integer.parseInt("4567");
		InetAddress serverAddr = InetAddress.getByName(hostname);
		DatagramSocket socket = new DatagramSocket(5555);
		socket.connect(InetAddress.getByName("localhost"),4567);

		while ( true ) 
		{
			System.out.println( "Type text to send to server: " );
			BufferedReader userInput = new BufferedReader( new InputStreamReader ( System.in ) );
			lineToServer = userInput.readLine();
			if ( lineToServer.equals( "exit" ) )
				break;

			byte[] data = new byte[maxLength];
			data = lineToServer.getBytes();
			DatagramPacket outToServer = new DatagramPacket( data, data.length, serverAddr, 4567 );
			socket.send( outToServer );
			byte [] response = new byte[maxLength];
			DatagramPacket inFromServer = new DatagramPacket( response, maxLength );
			socket.receive( inFromServer );
			lineFromServer = new String( inFromServer.getData(), 0, inFromServer.getLength());
			System.out.println( "Received: " + lineFromServer );
		}
	}
}
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
OT: Zasto ne raboti syntax highlighterot??? :lut2:

Eve i server side... Ovie dve se se sto ti treba za da zapocnes izrabotka na chat.

Код:
import java.net.*;
import java.io.*;

public class UDPEchoServer 
{
   static byte[] msgToClient;
   static DatagramPacket outdatagram;
   static char[] dstPort = new char[4];

   public static void main( String argv[] ) throws Exception 
   {
     String capitalizedSentence = null;
     int port = 4567;
     int maxLength = 255;
	 byte[] buffer = new byte[255];
	 DatagramPacket indatagram = new DatagramPacket( buffer, maxLength );
	 DatagramSocket socket = new DatagramSocket( port );
     System.out.println( "Starting a UDP Echo Server on port " + port );

	 while( true ) 
     {
		indatagram.setLength( maxLength );
		socket.receive( indatagram );
        String msgFromClient = new String( indatagram.getData(), 0, indatagram.getLength() );

		System.out.println( "nMessage received from " + indatagram.getAddress() + " from port "
							+ indatagram.getPort() + msgFromClient );

		msgFromClient.getChars(0,4,dstPort,0);
		for(int a=1; a<dstPort.length; a++)
		{
			System.out.println(a);
		}
		String dst = new String(dstPort);
		System.out.println("DST " + dst);
		int a = Integer.parseInt(dst);
		System.out.println("TEXT " + a);
		outdatagram = new DatagramPacket( msgToClient, msgToClient.length, InetAddress.getByName("localhost"), a);


		socket.send( outdatagram );
	 }
  }
}
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
manjo..ke te kazam na hatz ;)

jas mu go predloziv eBull na momakot, ke vidime dali ke se nafati :D

Iskreno.. eBull kako za simulacija bese teska dosada... Za impementacija moze da zamislam josh tolku... Chatot bese fun :)

99801739og9.jpg


11096836bh9.jpg


:D
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
abe manjo...nemoj so grafikive...mi krevas standardi..neznam da crtam :)

nas rece eBay ke ni dade...ke crtash da znaes ;)

@vik: eBull i chatov se proekti sto gi imame jas i StarBuck na fucks..eBull e simulacija na eMule ;)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Умм.. Незнам колку ќе биде од помош ова што ќе го кажам ама сепак:

Програм со GUI interface преку кој ќе може да се постираат вести/постови на различни блог сервиси, или еве, нека биде само wordpress..
На пример, некој блогер има десетина wordpress блогови и слично, па да може да го користи тој програм за обновување на истите без да има потреба да се логира на секој посебно туку тоа да го прави преку програмата која ти би ја изработил..

Друга идеја која ми дојде а би била корисна е можност за додавање на RSS feeds на истите блогови. Пример, преку програмот додаваш RSS feed URL + некои дополнителни опции, и на блоговите секоја RSS вест се појавува како нов блог пост.

Толку засега. Се надевам дека не претерав :))
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
изгледа комплицирано ко за мене, ама некој од поискусниве би го изработиле тоа. Добра идеа, ќе ја памтам за потака.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Mnogu e ednostavno da dobies ideja za programiranje, ako ti e za vezbanje onaka. Koga ke ti pritreba nekoja taka poednostavna programa, ne ja baraj na internet tuku isprogramiraj si ja ;-) Barem ja obicno taka pravam. A vaka da se mislis so da napravis i na kraj da napravis neso so nema da ti koristi e malce bezveza.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1.084
18
После пауза од пола година пак се вратив на јавата и како за подсетник сакам да напишам некоја програма.

Па ајде дадете предлог

Степен на знање: Малце повеќе од почетник, запознаен со работење со графички интерфејс и работа со датабази.

Brat bez navreda ama ........... pred da prodolzis so javata ..... prvo treba da se navratis gramatikata .
Kaj se stava tocka na naslov? :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.222
Мислења
919.120
Членови
32.885
Огласи
1.036
Најнов член
link4aa
На врв Дно