• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог процесор и матична плоча

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,787
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не успеав да најдам, те молам ако сакаш цитирај го делот коj вели дека ryzen 5000 ќе се 8% побрзи од core 11 gen.
It shows a significant improvement from last generations i9-10900K, but AMD’s monster 32-thread Ryzen 9 5950X still pushes ahead in comparative benchmarks, with an 11.1% improvement in framerate at 1080p over the forthcoming Intel chip.

When it comes to the multiple-core score however, AMD once again slips ahead with an 11% gain. This benchmark leak seems to be based inside of an HP Omen 30L prebuilt PC, running at a base frequency of 3.4GHz and a turbo frequency of 5.0GHz.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,430
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@marv
Немој вакви смешки. 5950x e 16 јадрен процесор, а 11900k е 8 јадрен. Тамам работа да е само 11% побрз.

@Astro
Не знам на што мислиш за 8% побрз дали споредба на ист број јадра на cpu ryzen 5000 vs core 11gen, дали IPC или апсолутни перформанси, меѓутоа ниедна од тие информации не е достапна во текстот.

Зааега постојат пар тестови на инжинерски примероци на Core 11gen и тоа во AotS, Cinebench и CPU-Z од кои неможе да се извлече никаков заклучок.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,787
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
@marv
Немој вакви смешки. 5950x e 16 јадрен процесот, а 11900k е 8 јадрен. Тамам работа да е само 11% побрз.

@Astro
Не знам на што мислиш за 8% побрз дали споредба на ист број јадра на cpu ryzen 5000 vs core 11gen, дали IPC или апсолутни перформанси, меѓутоа ниедна од тие информации не е достапна во текстот.

Зааега постојат пар тестови на инжинерски примероци на Core 11gen и тоа во AotS, Cinebench и CPU-Z од кои неможе да се извлече никаков заклучок.
Па да де, тоа реков и јас, дека станува збор за leak. Немој да мислиш дека не сакам Интел да се опорават повторно, во тој контекст го пуштив leak-от, дека АМД забегаа со цените. Да испадне дека Интел се 11 посто побрзи би бил посреќен отколку да излезе дека АМД се 11 посто побрзи.

Сега, во моментот на доминација на АМД врз Интел повторно навивам за Интел како во времето пред Conroe.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,642
@marv
Немој вакви смешки. 5950x e 16 јадрен процесор, а 11900k е 8 јадрен. Тамам работа да е само 11% побрз.

@Astro
Не знам на што мислиш за 8% побрз дали споредба на ист број јадра на cpu ryzen 5000 vs core 11gen, дали IPC или апсолутни перформанси, меѓутоа ниедна од тие информации не е достапна во текстот.

Зааега постојат пар тестови на инжинерски примероци на Core 11gen и тоа во AotS, Cinebench и CPU-Z од кои неможе да се извлече никаков заклучок.
Немој вакви смешки. 5800X е 8 јадрен.
Дај бе Гојдо дочитај. Подоле у текстот каде пишува 11% у мултикор, муабетот е баш за 8 јадрениот 5800X.
Чек да не те мачиме со @Astro да ти сликнам

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,430
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Немој вакви смешки. 5800X е 8 јадрен.
Дај бе Гојдо дочитај. Подоле у текстот каде пишува 11% у мултикор, муабетот е баш за 8 јадрениот 5800X.
Чек да не те мачиме со @Astro да ти сликнам

Sent from Телефон using Tapatalk
Ај дочитај ти од сличето што си го постирал..синглкор....

Еве за мултикор, тотално нерелевантни податоци:
Screenshot_20210103-000430_Chrome.jpg
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,642
Ај дочитај ти. 10900k не е 11gen...
Ццццц. Сеа ти стварно несакаш да читаш или што. Текстот цел за 11ген. Овде 10900К се спомнува само во смисла на ретаил прајс со 5800Х. Или некој ептен инат те фатил, или не тролаш сега. Оди пиши му на авторот да даде појаснета верзија. Или попросто стусни ги линковите се потрудил човекот и види ги бројките. Тууу инат бреее.

Ко да знае некој од нас сега за сега и ова дали е тачно, а па и дека многу ме заболе. Ај еве за тебе, 11ген е топ (на невидено) за 10% го мава АМД. Супер, што се мене тиче. И поефтин да биде 20%. Супер. Ај догодина ова време ќе праиме муабет, со средени цени, средени плочи и биоси, драјвери, и нормално општа достапност. Сега можеме само тестчиња да гледаме и да се надмудруеме.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,430
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@marv Извини ама јас не гледам релевантни податоци за 11gen од каде ќе извлечам заклучок за нивните перформанси. Слично и авторот на текстот на кој се повикувате:

"However, the Ashes of the Singularity benchmark isn’t the best measurement of CPU performance, and the fact that the benchmark only shows the i9’s base clock means we can’t be sure what clock speed it was actually running at during the test. And, until the chip’s in the hands of hardware reviewers, we won’t know the true real-world performance."


А ти и@Astro што си сакате гледајте си.
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,642
@marv Извини ама јас не гледам релевантни податоци за перформандите на 11gen од каде ќе извлечам заклучок за нивните перформанси. А ти што си дакаш гледај си.
Ајдеее сега. Важи. Никој не рече дека се релевантни. Кај рече некој. Leak пишаа. Кој спомна релевантност некаде. Пак не дочитуеш, сега ни коментари.Релевантни догодина, ете ти пишав у претходниот пост.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,430
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Немој сега вака, па нели ти ко адвокат на @Astro ја бранеше тезата дека не биле 8% туку 11%.

Небитно кои се бројките, јас само реагирав дека @Aatro кажува паушална и непотврдена информација за перформансите на 11 gen. Ти улета да браниш теза за кој ќе биде боље и си упорен во заземениот став базиран на непотврдени податоци за непостоечки производ.
имаш потреба да се конфронтираш или?
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,281
2,642
Немој сега вака, па нели ти ко адвокат на @Astro ја бранеше тезата дека не биле 8% туку 11%.

Небитно кои се бројките, јас само реагирав дека @Aatro кажува паушална и непотврдена информација за перформансите на 11 gen. Ти улета да браниш теза за кој ќе биде боље и си упорен во заземениот став базиран на непотврдени податоци за непостоечки производ.
имаш потреба да се конфронтираш или?
Нема потреба нит да сум му адвокат некому нит пак да се конфронтирам. Фино лепо ти сервиравме Leak, и веднаш кажавме дека е таков. Јас не му ја бранев тезата, само појаснив каде згрешил во пренесената информација. Ако не ти се допаѓа истата, мислиш дека е непостоечки итн.. (мада вакви ликови кога имаше за АМД не се бунеше многу), ете ти го линкот оди расправај се со авторите.
BTW, имаш веќе еден куп бенчови на „непостоечкиот“ производ по нетов. ES нормално. И ќе повторам. За риал ворд сценарија ќе праиме догодина муабет. Засега не е баш сјајно, да се надеваме дека е поради рани семплови и неоптимизираност.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,787
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Како почна годинава у ПМ, да ти скисне и форум и све.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

Dinako

Intern
26 октомври 2016
45
16
Дечки мислење за :
 

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Дечки мислење за :
Добро комбо. Но ако оверклокаш нема да извадиш многу од процесорот со оваа матична.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,094
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно