• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог при избирање на изборен предмет во средно

  • Ја почнал/а темата vik
  • Време на почнување

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Конечно ми дојде денот да одберем 2 изборни предмети. Сигурно земам програмирање:), ама се двоумам помеѓу математика и физика. Лично ме интересираат колку ќе ми бидат потребни овие 2 предмети понатаму за на факултет - конкретно ПМФ и Електротехнички. Дали би ми било предност тоа што ќе одберам пример математика или би било џабе губење време.

И уште нешто. Од в година мемам повеќе физика, значи ако не одберам сега повеќе нема да бидам во контакт со неа. Дали е тоа недостаток за горенаведените факултети или студиите не се концентрираат на неа?

Помагајте!!:)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Математика ќе ти треба и на двата. Физика доста ќе ти треба на електро, на ПМФ мислам и дека нема, ако не е така поправете ме.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Иако ја мразам... подобро ќе ти е математика да одбереш
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Definitivno matematika, toa mnogu ke ti gi olesni rabotite ponatamu ako go naucis dodeka si sredno ;)

btw, na PMF na Institutot za Informatika definitivno nema da ti treba fizika.. na elektro za programiranje smer mislam deka samo 2 semestri ja ima.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Иако ја мразам... подобро ќе ти е математика да одбереш

да еххх колку се кајам што не отидов во гимназија па таму да си учам интеграли и такви глупости и сеа да не се замарам

а јас учев економска математика :isplashen:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
901
75
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
901
75
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Не е работата дали ја сака или не, туку кој предмет повеќе ќе му користи.
BTW: Јас пак ја сакам математиката.

ti si eden vo 1000
btw moze ke mu treba na fax... no vo zivotot nikogas nema da mu koristi, dzabe tupenje mozok e toa.. no da ne zabeguvame vo offtopic, koga veke resil da odi na informatika ili elektro, math ne mu bega vo nikoj slucaj
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
@vik

На почетокот може ќе ти биде тешко додека не фатиш темпо (како на мене, 3 математики во еден ден), но потоа на факс ќе ти биде полесно, место да губиш време во учење математика ќе можеш повеќе да се посветиш на другите предмети, а и има многу професори на факултетите кои предаваат со мисла дека во средно веќе си стекнал некое знаење. BTW, не знам зошто се бира меѓу тие два, јас ги имав и двата сите четири години (плус 3 други математика во 3 и 4)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Не знам колку моето мислење би ти помогнало, со оглед дека математика научив на факултет....од пуст зорт, за да можам да ја положам.
Физиката повеќе ми лежеше - ја положив "од прва"!
Е сега, со оглед дека на ПМФ нема да ти треба, а на електро се учи чинам само во прва година...види што ќе ти биде покорисно. И од кој предмет имаш во моментов повеќе знаење, значи што ќе треба помалку да учиш за изборен.
Математика ќе имаш доволно време наредните година-две на факултет да ја усовршиш.
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Математиката ми лежеше до осмо а сега мака мачам!!!
Физика немам појма !!!!!!!!!!!!
едноставно изгубив воља!!!
:plachko2::LOL::plachko2::LOL::LOL:
Зајбавам се така ми дојде инспирација незнам зошто!
Во секој случај математика ке ти треба повеке има повеќе причини........
И јас сум средношколец електротехничар за компјутерска техника и автоматика и повеке внимание обраќам на математиката....

Дали сум во право поправете ме!
 
V

Vendetta-88

Гостин
Еве јас учев гимназија и одбрав математички смер... значи 3 математики и физика .... наводно математичкиот смер носел предност на техничките фалкутети... Тешки глупости :LOL: На почеток се издржваше со толку математики али на крајот ми дојде преку глава, вероватно пошто и никогаш не ја сакав математиката али и заради тоа што онаа тема што ја учевме во една математика ја учевме и во друга математика после некој месец или во друго полугодие.
 
V

Vendetta-88

Гостин
Иди си боље на нешто полесно, на пример општествени науки ако има избор.

Добар избор, пошто стварно, дали некогаш ќе ти се затреба цела таа математика и физика? А на општествени науки имаш психологија, филозофија кои не само што се далеку поинтересни за слушање туку и корисни.

А за математика и физика посекако не ти бегаат на фалкутет, има време и за нив, така да опушти се :)
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Ако мразиш математика или ако немаш сили да издржуваш по 9 часа математика неделно, воопшто не се запишувај на математички смер. Овој смер бара редовно учење, а тоа е изводливо само ако ти е интересно тоа што го учиш:D
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
@^Predator

ete jas sum matemati4ki smer , i voopsto ne e te6ko , samo bara redovnost i kontinuiranost vo u4enjeto , plus 3 te matematiki ( matematika-obi4na ,linearna algebra i analiti4ka geometrija , i aglebra ) se pobrzani MNOGU taka da ke koristi6 isti formuli isti principi

ako ti odi matematika definitivno odberi go ovaj smer
ne velam deka nema u4enje - ima bagi ,ali sepak posle matematikata ke ti bidi boza (AKO u4i6 fala bogu)
i nema da ti bidi problem da go zemi6 napredno nivo matematika na drzavnata matura
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Мој совет е да го избереш тоа што ти лежи повеќе. Јас на пример бев математички смер во Корчагин, учев неколку математики, и не ми беше многу тешко(сакам математика).

BTW сега студирам право :))
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Те молам не ги слушај советите во кои членови тврдат да се откажеш од нешто само затоа што нив им изгледа тешко :)

Ништо не е тешко, само треба да имаш желба, другото се' се средува.

Бидејќи бараше предлог, погоре кажав Физика затоа што во моментов мене повеќе ми е интересна, а Математика секако ќе мора да знаеш бидејќи ќе ти треба за Физика.
И како што самиот кажа, нема да имаш повеќе физика, јас би ја искористил шансата :)
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Како прво фала ви на сите за коментарите.
После долго размислување, јас сепак се решив за математика.

Иначе не ми е проблем големиот број на часови, а и немам проблеми не со математика ни со физика. Па затоа и прашав - кое повеќе ќе ми треба.

Сега ќе видиме што ќе бидни. Уште еднаш фала и... со среќа нека ми е!:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.422
Мислења
900.676
Членови
32.138
Огласи
512
Најнов член
dangelovski
На врв Дно