1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог оператор и data plan за цела EU

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од Cika, 13 Август 2018.

 1. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,438
  1,013
  8 Декември 2009
  Насловот можеби е збунувачки, но бидејќи често патувам ми треба солиден дата план во цела европа. Како што сите знаете они немаат роамимг па ќе треба оператор од еу, по можност припејд план. Пример 10 гиги за xx еври со времетраење од 30 дена, така нешто. Има некој искуство со ова?

  Испратено од Mi A1 преку IT.mk форум апликација
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mrmarko4fun

  mrmarko4fun
  Gaining Experience

  133
  94
  26 Јули 2017
  Машко
  студент
  Ја од Грција земав такво 10гб и неколку минути интернационално за 10еур, ама имаат провизија кога ставаш кредит ти зима евро и нешто па мора 15евра кредит да се стави и сим картичка е 5евра и имаат и поголеми пакети.
  https://www.wind.gr/en/wind/services/gigafull/
  Кај нас не знам кај можеш да најдеш ја барав за Грција и не најдов.

  Едит: само 2.625 гб од тие 15 се користат во ЕУ сега видов, види овде има закон донесен за цените во 2017.

  HOW TO CHOOSE THE BEST SIM CARD FOR EUROPE
  Поскапо ти е со ова глобална за ЕУ било каде да бараш во просек 10-25евра +/- по 1гб интернет локално за тие пари имаш 10-20гб.

  Со глобал сим 10гб се од 100 до 130евра.

  Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 13 Август 2018
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,073
  3,539
  18 Април 2007
  На wind.gr можеш онлајн да си дополнуваш кредит со креддитна/дебитна или Пејпел.

  Gigaful мислам дека е за пост пејд.

  За припејд ти треба SimpleFi , само да знаеш кога ќе влезеш во Wind продавница може да не ја добиеш баш оваа понуда, пред месец дена купив СИМ 20ГБ за 10 еур, а недела после СИМ со 10ГБ за 13 еур.
   
 4. mrmarko4fun

  mrmarko4fun
  Gaining Experience

  133
  94
  26 Јули 2017
  Машко
  студент
  Баш ќе пробам кога ќе ги потрошам овие.
  На фискална ми даде код кредит од 15евра го активирав преку смс и ми зема веднаш 1.74 евра провизија.

  Ако не зима така повеќе се исплати бидејќи минимум да купиш е 10евра овака, да не ми кажа дечкото два пати ќе купував кредит кој нема да го потрошам.

  MyQ имаше само тука од wind gr
  https://www.wind.gr/en/q/bundles/data-bundles/summer-data/
  И 10гб било не 15.
  Испратено од SM-G950U1 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 13 Август 2018
 5. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,625
  1,287
  13 Август 2009
  Машко
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  799
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
 7. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,638
  2,484
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  117
  68
  14 ноември 2009
  Машко
  На Cika му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,438
  1,013
  8 Декември 2009
  Ви благодарам на сугестиите. Има некој виваком користено кај блгарите? По сѐ изгледа изборот ќе падне на нив или теленор.
   
 10. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  799
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Било кој бугарски оператор ќе ти заврши работа. Појди распрашај се за услови може ќе добиеш некој гигабајт гратис.
   
 11. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,438
  1,013
  8 Декември 2009
  Најдов интересна понуда, неограничен интернет цел месец, но со брзина од 128kB/s за 12.5 еур.
  Е сеа, на мене би ми требале само за комуникација, читај скајп, месинџер вибер и остало. Читав дека 1 mb/s е доволно за voice call, па би завршило работа.

  Prepaid SIM-kaart kopen inc. KPN Onbeperkt Online Bundel | KPN Mobiel | KPN
   
  Последна промена: 16 Август 2018
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. the.w
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,542
 2. semir
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,558
 3. paraglajder
  Одговори:
  92
  Прегледи:
  9,013
 4. Costigan_Jr
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,050
Вчитување...

Сподели

Вчитување...