• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог OCR за преведување на PDF книга

  • Ја почнал/а темата
  • #1

hemicharot

Intern
29 ноември 2017
71
27
Skopje, Macedonia
Хелоуу, после долга неактивност на форумов се враќам со надеж дека ќе може некој да ми помогне. Ми треба да преведам книга од 149 страни (скенирана, како PDF, ама не е текст), што можам да го направам преку google translate, не мора преводот да е прецизен или точен, туку мене ми треба некој да ми предложи софтвер или веб страна за да се конвертира PDFот во текст. Пребарав image to text и ми искочи нешто OCR (Optical Character Recognition) и претпоставувам дека е истото, но сите сервиси онлајн беа или до 5мб фајл или до 3 страни бесплатно, итн, итн..
Дали има некој предлог, дека ми треба до крајов на неделава, а не знам што да правам.....
Фала однапред на сите, и поздрав :D

p.s. ако треба ќе ја аплоадирам книгата (32,6MB)
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
876
720
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
ПП кај мене и јас ке ти направам OCR :) Препорака за оние на кои им треба OCR, Adobe Acrobat Pro.
 

angeld

Gaining Experience
2 декември 2013
130
114
Nitro Pro, имаш фри трајл, или па можеш и по торенти да го најдеш. Ти овозможува да селектираш текст од пдф документ. Е сега во твојот случај е скениран документ, пробај мислам дека ќе ти заврши работа.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,473
10,588
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Nitro Pro, имаш фри трајл, или па можеш и по торенти да го најдеш. Ти овозможува да селектираш текст од пдф документ. Е сега во твојот случај е скениран документ, пробај мислам дека ќе ти заврши работа.
PDF-от може да има text layer или да го нема тоест да биде зачуван само како слика. Ако нема text layer тогаш мора OCR.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,254
14,002
Најновите Акробати одлично вршат OCR и експортираат во Word или во. rtf формат.

Ако не, тогаш ABBY Fine Reader
 

G.g.a

Intern
1 април 2013
58
28
Скопје
G.g.a's setup  
Processor & Cooler
i5 - 3210m 2.5 GHz
Motherboard
Intel Chief River Chipset HM76
Storage
Toshiba 500 GB
RAM
8 GB DDR3 1600 MHz
Video card
NVIDIA GeForce GT 635M
Case
Asus K55VJ
Mouse
Gigabyte ECO600
Keyboard
Logitech G15 v2
OS
Windows 8
Од многуте што ги имам пробано, препорачувам Adobe Acrobat Pro.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,803
1,915
Порано ABBY fine reader.
Одамна не сум имал потреба да конвертирам текстови, но вреди да го пробаш.
Акробат кога почна со оцр имаше многу недостатоци, меѓу кои најголем беше читањето на македонски текстови, посебно немањето напредни подесувања на читање некои букви.
Кај ABBY тоа беше на ниво на совршенство, па на цели книги имав само по неколку грешки што лесно се корегираат. Добар момент беше тоа што Abby сугерираше каде има можни грешки.

Во секој случај, пробај, верувам резултатот ќе те изненади.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно