1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Предлог OCR за преведување на PDF книга

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од hemicharot, 11 Јуни 2019.

1. hemicharot

hemicharot
    Intern

57
    22
    29 ноември 2017
    Хелоуу, после долга неактивност на форумов се враќам со надеж дека ќе може некој да ми помогне. Ми треба да преведам книга од 149 страни (скенирана, како PDF, ама не е текст), што можам да го направам преку google translate, не мора преводот да е прецизен или точен, туку мене ми треба некој да ми предложи софтвер или веб страна за да се конвертира PDFот во текст. Пребарав image to text и ми искочи нешто OCR (Optical Character Recognition) и претпоставувам дека е истото, но сите сервиси онлајн беа или до 5мб фајл или до 3 страни бесплатно, итн, итн..
    Дали има некој предлог, дека ми треба до крајов на неделава, а не знам што да правам.....
    Фала однапред на сите, и поздрав :D

p.s. ако треба ќе ја аплоадирам книгата (32,6MB)

2. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,474
    3,372
    11 Декември 2008
    Машко
    ABBYY FineReader

На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Zippo

Zippo
    On your way to fame

664
    608
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    ПП кај мене и јас ке ти направам OCR :) Препорака за оние на кои им треба OCR, Adobe Acrobat Pro.

4. angeld

angeld
    Gaining Experience

127
    120
    2 Декември 2013
    Машко
    Nitro Pro, имаш фри трајл, или па можеш и по торенти да го најдеш. Ти овозможува да селектираш текст од пдф документ. Е сега во твојот случај е скениран документ, пробај мислам дека ќе ти заврши работа.

5. Astro

Astro
    Guru

5,893
    7,967
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    PDF-от може да има text layer или да го нема тоест да биде зачуван само како слика. Ако нема text layer тогаш мора OCR.

На angeld му/ѝ се допаѓа ова.
  6. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,213
    12,214
    2 Август 2012
    Машко
    Најновите Акробати одлично вршат OCR и експортираат во Word или во. rtf формат.

Ако не, тогаш ABBY Fine Reader

На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
  7. G.g.a

G.g.a
    Intern

58
    28
    1 Април 2013
    Машко
    Од многуте што ги имам пробано, препорачувам Adobe Acrobat Pro.

8. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,661
    1,704
    8 Мај 2007
    Машко
    Порано ABBY fine reader.
    Одамна не сум имал потреба да конвертирам текстови, но вреди да го пробаш.
    Акробат кога почна со оцр имаше многу недостатоци, меѓу кои најголем беше читањето на македонски текстови, посебно немањето напредни подесувања на читање некои букви.
    Кај ABBY тоа беше на ниво на совршенство, па на цели книги имав само по неколку грешки што лесно се корегираат. Добар момент беше тоа што Abby сугерираше каде има можни грешки.

Во секој случај, пробај, верувам резултатот ќе те изненади.

Слични теми
  1. dimitars
    Одговори:
    21
    Прегледи:
    3,466
  2. daceee90
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    1,149
  3. HijackHacker