Предлог на хостинг за форум до 130€

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
179
74
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Здраво ит другари
На декември ми истекува мојот хостинг пакет од ухост,сакам да се префрлам на нешто добро
Буџет од 100-130€ годишно.
Ми треба некој хостинг прилично да биде малку брз,и простор повеќе.
Зошто македонскиот хостинг, нуди малку простор ?
Да речеме 100gb или 200gb,но ние го немаме оваа.

Се мислам на ddhost, дали некој ги користи ddhost имаат
Процесорска брзина 4 јадра
РАМ меморија 3GB
30000MB SSD веб простор
За 5780 ден / 1 година

Благодарам однапред.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
1,007
986
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Ми треба некој хостинг прилично да биде малку брз,и простор повеќе.
Зошто македонскиот хостинг, нуди малку простор ?
Да речеме 100gb или 200gb,но ние го немаме оваа.

Затоа што диск просторот е скап, особено во време во кое се билдаат сервери со NVMes во RAID10
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
194
329
А зошто не пробаш VPS на DigitalOcean или Linode на пример. Имаш поголема контрола и повеќе перформанси за истите пари, плус можеш да го откажеш во секое време и да му правиш upgrade-downgrade.

Е сега ќе имаш малце системска архитектура за учење, ама за 1-2 недели се совладува тоа се'.

Поздрав.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,783
3,123
Здраво ит другари
На декември ми истекува мојот хостинг пакет од ухост,сакам да се префрлам на нешто добро
Буџет од 100-130€ годишно.
Ми треба некој хостинг прилично да биде малку брз,и простор повеќе.
Зошто македонскиот хостинг, нуди малку простор ?
Да речеме 100gb или 200gb,но ние го немаме оваа.

Се мислам на ddhost, дали некој ги користи ddhost имаат
Процесорска брзина 4 јадра
РАМ меморија 3GB
30000MB SSD веб простор
За 5780 ден / 1 година

Благодарам однапред.
За тие пари 200 гига простор тешко.
Пакетот за кој прашуваш од ддхост има само 30 гига.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
115
215
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B
Моја препорака се Contabo (VPS M | Virtual Private Servers | Contabo)

Имаме големи кластери од сервери (повеќе дедицирани bare-metal машини и дваесетина VPS-и) веќе со години кај нив и немам никаква забелешка (но, за воља на вистина, не сме налетале на сериозен технички проблем, па, ете ова нека се земе со мала доза на резерва).

Ценовно, не верувам дека ќе најдеш подобра понуда, но имај на ум дека ќе треба сам да инсталираш (потребните packages) и да одржуваш гола Linux машина.
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,088
1,194
мики абе дај да ти го видеме форумот... не си се пофалил
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
179
74
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
мики абе дај да ти го видеме форумот... не си се пофалил
Го имам пишано на оптимизација.
Треба уште да се доправи имам грешки,хаос ми е page_container.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Не знам зашто фрлаш 100+ евра на ова годишно, ама досега еднаш не си послушал разумен совет, па не очекувам ни отсега...
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,008
9,750
Скопје
Го имам пишано на оптимизација.
Треба уште да се доправи имам грешки,хаос ми е page_container.
Топ ти е форумов.
Скролањето и прикажувањето на контент е ептен смут (y)
Има хоризонтален скрол (y)
И англискиот е со соодветна интерпункција, правопис и граматика (y)
1636029013206.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,021
Мислења
870,304
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно