• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог на име на сајт и домен

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Здраво ит другари
Дајте ваш предлог,идеја име некое кратко за мојата страна за огласи,нешто што ќе се разбира на бугарски,српски и македонски,со .com ќе биде доменот,имав еден на ум verna.com,но е зафатен
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,731
9,114
Скопје
Здраво ит другари
Дајте ваш предлог,идеја име некое кратко за мојата страна за огласи,нешто што ќе се разбира на бугарски,српски и македонски,со .com ќе биде доменот,имав еден на ум verna.com,но е зафатен
kupibalkan.com
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,582
4,308
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Имаме многу квалитетни имиња, кажи ти колку % од колачот ќе ни дадеш кога ќе добиеш стотици илјади посети?

Се надевам дека не бараш копирајтинг и брендирање бесплатно?
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@TylerMkD
чекај да го купи прво домејнот,
па да направи WordPress,
па да најде VPS за 100к,
па да се рекламира,
па да стане вирален,
па Балканов "да полуди"
;)
 

CHukio

Gaining Experience
7 март 2013
133
56
Прилеп
churlinoski.mk
CHukio's setup  
Processor & Cooler
AMD Rayzen 5 2600x
Storage
Kingston A2000 500GB, Kingston A400 240GB
RAM
2 X Kingston HyperX FURY 8GB 2600MHz
Video card
AMD Radeon RX 550X 4G
@TylerMkD
чекај да го купи прво домејнот,
па да направи WordPress,
па да најде VPS за 100к,
па да се рекламира,
па да стане вирален,
па Балканов "да полуди"
;)
шоооо сторииивте со форумов бееее
почнавте и мисли да читате, дечкото праша за помош и тука има неколку варијанти шо ти можиш да ги изведиш:
 1. Имаш некоја идеа и добра воља па ја даваш бесплатно
 2. Имаш некоја идеа што сакаш да си ја наплатиш
 3. Немаш ни идеа ни желба па го прескокнуваш форумов а не мудруваш
Ти ја избра единствената не понудена...
Сфативме да паметен си, океј си е
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,582
4,308
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
шоооо сторииивте со форумов бееее
почнавте и мисли да читате, дечкото праша за помош и тука има неколку варијанти шо ти можиш да ги изведиш:
 1. Имаш некоја идеа и добра воља па ја даваш бесплатно
 2. Имаш некоја идеа што сакаш да си ја наплатиш
 3. Немаш ни идеа ни желба па го прескокнуваш форумов а не мудруваш
Ти ја избра единствената не понудена...
Сфативме да паметен си, океј си е
Дечкото бара по 100-ти пат помош за професионални работи од кои планира да профитира. Второ, цела помош досега дадено и совети ги игнорира и тера по свое.

Еве, ако членов „заеба“ со репликата на темата, тогаш биди ти тој што ќе помогне и даде име.
 

CHukio

Gaining Experience
7 март 2013
133
56
Прилеп
churlinoski.mk
CHukio's setup  
Processor & Cooler
AMD Rayzen 5 2600x
Storage
Kingston A2000 500GB, Kingston A400 240GB
RAM
2 X Kingston HyperX FURY 8GB 2600MHz
Video card
AMD Radeon RX 550X 4G
Дечкото бара по 100-ти пат помош за професионални работи од кои планира да профитира. Второ, цела помош досега дадено и совети ги игнорира и тера по свое.

Еве, ако членов „заеба“ со репликата на темата, тогаш биди ти тој што ќе помогне и даде име.
Јас не те нападнав тебе. Те молам прочитаја точка 2 ќе забележиш. Позз
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
784
483
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Јас не те нападнав тебе. Те молам прочитаја точка 2 ќе забележиш. Позз
ти не го нападна него ама он ме брани(еше) мене...
не си запознаен со темата, и пред да браниш или напаѓаш (уште повеќе второво) некого
прво распрашај се за историјата на "случајот" (муабетот)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Имаме многу квалитетни имиња, кажи ти колку % од колачот ќе ни дадеш кога ќе добиеш стотици илјади посети?

Се надевам дека не бараш копирајтинг и брендирање бесплатно?
Ех еднаш само да успеам во тоа,после тоа частовка ќе одиме цел форум на пица.
Нема копирајт,сами го мислиме името,брендирајне ако може да има убаво ќе биде,мислев многу имимња но сите што се кратки се е зафатено,небива само.бг да го правам,па србите че се лаутат,balkan.net дали е добро со .нет?
Или да го земам балканшоп.ком? Или овие
Pazarbum.com,nowpazar.com,balkan5.com,mojpazar.com,pazarfy.com,bizzario.net,apazar.net,baypazzar.com,pazarhit.com овие се достапни,но незнам кое е полесен за изговарање што ќе се користи,ако имате на ум некој пишете.
Но за пишување е многу,
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
bytepazar.com и bajtpazar.com. Купи ги двата и почни со работа, за 6 месеци очекувам да ме побараш и во плик да ми дадеш 500 евра за генијалните имиња. Не ме интересира колективна заслуги и пици за сите.

Постов се рачуна за легално обврзувачки во случај да ги искористиш имињава. Има сведоци, записи и бекапи од истите.

Молам @Fatal1ty_ да го верификува договоров. Цената не е предмет на договор и е фиксна.

Аирлија работа со бизнисот.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
529
668
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
bytepazar.com и bajtpazar.com. Купи ги двата и почни со работа, за 6 месеци очекувам да ме побараш и во плик да ми дадеш 500 евра за генијалните имиња. Не ме интересира колективна заслуги и пици за сите.

Постов се рачуна за легално обврзувачки во случај да ги искористиш имињава. Има сведоци, записи и бекапи од истите.

Молам @Fatal1ty_ да го верификува договоров. Цената не е предмет на договор и е фиксна.

Аирлија работа со бизнисот.
Јас ако ги земам имињата и направам успешен бизнис, дали @Garfield' треба да ти исплати 500е по 6 месеци?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,143
12,721
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,304
1,392
Драг Гарфилде, пред да се обогатиш и додека сеуште се прави муабет со тебе. :)

Не знам од кога го следиш форумот, но некои 2 години пред да се зачлениш, постоеја два сајта за огласување pazar3.mk и reklama5.mk.

Од никаде се појави новорегистриран член што реши да направи сајт reklama7.mk кој името го беше зел од едниот огласник, дизајнот од другиот сајт. Џабе редеа членови да смени нешто, да биде оригинален, нема пазар за нов огласник и слично, членот си тераше по свое.

Кој бил во право говори тоа што доколку искуцаш reklama7.mk, нема да се појави ништо, па или сајтот не постои повеќе или се гаси серверот навечер за да се штеди струја.

Ако сеуште не си убеден еве и од мене име

e-bazar.com

Референца

 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,731
9,114
Скопје
Драг Гарфилде, пред да се обогатиш и додека сеуште се прави муабет со тебе. :)

Не знам од кога го следиш форумот, но некои 2 години пред да се зачлениш, постоеја два сајта за огласување pazar3.mk и reklama5.mk.

Од никаде се појави новорегистриран член што реши да направи сајт reklama7.mk кој името го беше зел од едниот огласник, дизајнот од другиот сајт. Џабе редеа членови да смени нешто, да биде оригинален, нема пазар за нов огласник и слично, членот си тераше по свое.

Кој бил во право говори тоа што доколку искуцаш reklama7.mk, нема да се појави ништо, па или сајтот не постои повеќе или се гаси серверот навечер за да се штеди струја.

Ако сеуште не си убеден еве и од мене име

e-bazar.com

Референца

1603134412178.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Драг Гарфилде, пред да се обогатиш и додека сеуште се прави муабет со тебе. :)

Не знам од кога го следиш форумот, но некои 2 години пред да се зачлениш, постоеја два сајта за огласување pazar3.mk и reklama5.mk.

Од никаде се појави новорегистриран член што реши да направи сајт reklama7.mk кој името го беше зел од едниот огласник, дизајнот од другиот сајт. Џабе редеа членови да смени нешто, да биде оригинален, нема пазар за нов огласник и слично, членот си тераше по свое.

Кој бил во право говори тоа што доколку искуцаш reklama7.mk, нема да се појави ништо, па или сајтот не постои повеќе или се гаси серверот навечер за да се штеди струја.

Ако сеуште не си убеден еве и од мене име

e-bazar.com

Референца

Акој кажа дека ќе копирам содржина,се договорив со веб девелопер, седнавме заедно, ми кажа дека ќеима нов сајт македонски За огласи изработен е веќе треба да се пушти во употреба,инаку јас планирам со мало нешто да започнам со вордпресс убав дизјан и лесно за користење доколку успее натаму ќе терам со ларавел,вебсајтот ќе биде на друг јазик додека ме одобрат од адсенсе и после и македонски ќе има на српски јазик и бесплатно може да се огласува,и секој оглас ќе се проверува од администрација и ќе има можност за плаќање онлине.
 
Последна промена:

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,254
4,479
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
@Garfield' задолжително да си ангажираш и лектор...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,031
Мислења
854,807
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно