• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог монитор - Ultrawide

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
370
533
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Здравп дечки,

Пред неколку месеци купив ASUS 27" TUF Gaming VG27AQ од кој што сум презадоволен но сепак би сакал да преминам на ultrawide монитор односно од два монитора да преминам на 1.

Го гледав овој модел ASUS ROG TUF Curved VG35VQ но пред дефинитивно да се одлучам би ме интересирало доколку некој ми предложи нешто друго. Мониторот би го користел за работа а истиот ќе биде приклучен на Macbook и секако планирам да купам PS5 ( со надеж дека ќе се среди проблемот на PS5 во однос на 2к резолуција ). Не би преферирал 60hz монитор бидејќи последниве две години комплетно се одвикнав од користење на таков тип на монитори :)

Буџетот би бил до кај 45к максимум.
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
159
387
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Здравп дечки,

Пред неколку месеци купив ASUS 27" TUF Gaming VG27AQ од кој што сум презадоволен но сепак би сакал да преминам на ultrawide монитор односно од два монитора да преминам на 1.

Го гледав овој модел ASUS ROG TUF Curved VG35VQ но пред дефинитивно да се одлучам би ме интересирало доколку некој ми предложи нешто друго. Мониторот би го користел за работа а истиот ќе биде приклучен на Macbook и секако планирам да купам PS5 ( со надеж дека ќе се среди проблемот на PS5 во однос на 2к резолуција ). Не би преферирал 60hz монитор бидејќи последниве две години комплетно се одвикнав од користење на таков тип на монитори :)

Буџетот би бил до кај 45к максимум.
Може да го погледнеш следниот чим те интересира 144hz, овој е со VA панел од Samsung од последната генерација (панели пред да излезат G7 и G9 генерацијата на монитори од Samsung, кои секако не се достапни сеуште за други производители). Иако е од Mi пристоен монитор е и има пристоен дизајн, во последно време Mi тежнеат кон прочистен едноставен дизајн кој солидно одговара на дизајн јазикот на Apple. За жал кај нас сеуште нема од посолидните (воедно и поскапи) модели на лагер од MSI и LG, може да се најде по некој LG или DELL 34" но тешко со 144hz, претежно се 60hz. Искрено и јас го гледав за мене овој модел од Mi, ама сум наумил да зимам IPS панел со 165+Hz и 10bit панел.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,185
3,263
Битола
Здравп дечки,

Пред неколку месеци купив ASUS 27" TUF Gaming VG27AQ од кој што сум презадоволен но сепак би сакал да преминам на ultrawide монитор односно од два монитора да преминам на 1.

Го гледав овој модел ASUS ROG TUF Curved VG35VQ но пред дефинитивно да се одлучам би ме интересирало доколку некој ми предложи нешто друго. Мониторот би го користел за работа а истиот ќе биде приклучен на Macbook и секако планирам да купам PS5 ( со надеж дека ќе се среди проблемот на PS5 во однос на 2к резолуција ). Не би преферирал 60hz монитор бидејќи последниве две години комплетно се одвикнав од користење на таков тип на монитори :)

Буџетот би бил до кај 45к максимум.
Оваа линија на АСУС во којашто влегува и TUF-от има лош black smearing (ghosting). Не би ти советувал да го земаш. За таа сума веќе ако си спремен да ја дадеш, порачувај од Computer Universe БЕЗ мислење или порачај од DELL Makpetrol да ти донесат IPS квалитет па ќе си имаш локална гаранција. Сето што го има UltraWide во нашиве продавници мислам е VA.
 
Последна промена:

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,154
569
Скопје
стави неколку монитори кој што се мислиш и мој најголем совет ми е да не гледаш монитори под 120 Hz
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
954
1,320
Здравп дечки,

Пред неколку месеци купив ASUS 27" TUF Gaming VG27AQ од кој што сум презадоволен но сепак би сакал да преминам на ultrawide монитор односно од два монитора да преминам на 1.

Го гледав овој модел ASUS ROG TUF Curved VG35VQ но пред дефинитивно да се одлучам би ме интересирало доколку некој ми предложи нешто друго. Мониторот би го користел за работа а истиот ќе биде приклучен на Macbook и секако планирам да купам PS5 ( со надеж дека ќе се среди проблемот на PS5 во однос на 2к резолуција ). Не би преферирал 60hz монитор бидејќи последниве две години комплетно се одвикнав од користење на таков тип на монитори :)

Буџетот би бил до кај 45к максимум.
Прашај во Јонгис шо можат да ти донесат од Acer/Asus. Конкретно Acer CZ0 CZ340CK со IPS панел на 100Hz аку ти требит за работа (аку боите се важни) и гејминг. ASUS не знам шо нудат. Претпоставувам имаш предвид дека морат да имат HDMI 2.0 или 2.1. Или види во Анхоч аку можат да ти донесат Gigabyte G34WQC, мада и тој е на рамниште со Xiaomi.

Аку не ти се чекат, Xiaomi мониторот имат супер цена и перформанси. Мислам не вредит да даваш појќе од 30к за монитор шо ќе го користиш на PS5, освен аку не работиш со видеографија/фотографија и ти требит нешто прецизно со бои, а и солидни гејминг перформанси.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,468
10,575
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
И види дали имат немат
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

Ulrezaj

On your way to fame
20 јуни 2012
370
533
Охрид
Ulrezaj's setup  
Processor & Cooler
Intel I9 - 9900k / NZXT Kraken X62
Motherboard
Gigabyte z390 Aorus Master
Storage
Samsung 860 Evo 250 GB / 3TB Toshiba
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB Kingston HyperX Predator 3200Mhz
Video card
ASUS ROG STRIX RTX 2070Super
Case
Asus TUF GT501
Mouse
Razer Mamba Tournament Edition
Keyboard
Razer Blackwidow Ultimate Stealth
Monitor
Alienware AW2518H
OS
Windows 10 64bit
Фала ви на сите за препораките. Проблемот со кој што се соочувам е тоа што кај нас нема голем избор од овој тип на монитори со спецификациите кои ги барам.

@toplel Мониторот претежно ќе се користи за development, од време-на-време за дизајн и посекако за гејминг пошто планирам да ја шитнам конфигурацијата што моментално ја користам и да преминам на PS5 пошто и ретко гејмам на PC. па затоа и сум повнимателен околу изборот пошто не планирам повторно да менувам за брзо.

Доколку имаше на лагер кај нас монитор од ваков тип ќе беше подобро бидејќи ќе можев на лице место да видам тоа што ме интересира пред да купам а специјална нарачка не би правел пошто може да се случи да се зезнам. По се изгледа ќе треба да поќекам прилика па да донесат нашиве нешто на лагер.

@Astro Можно е да имат снемано :)
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
917
887
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Јас сакав да купувам Ultrawide 34" со IPS и минимум 100Hz пред некое време од овде чисто ради што би имал можност да го проверам на лице место, се отепав од барање и ништо. Цел хардвер што го видов е нискобуџетен и буквално неможе да се најде поскапо парче на хардвер во вукојебинава.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,185
3,263
Битола
По се изгледа ќе треба да поќекам прилика па да донесат нашиве нешто на лагер.
Not gonna happen.
неможе да се најде поскапо парче на хардвер во вукојебинава.
Има неколку фирми официјални увозници на некои монитор брендови коишто можат да ти порачаат едно парче од некој монитор кога прават групна нарачка. Еве јас мојов монитор го порачав преку Dell Makpetrol бидејќи се официјален Dell партнер во земјава.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
917
887
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Not gonna happen.

Има неколку фирми официјални увозници на некои монитор брендови коишто можат да ти порачаат едно парче од некој монитор кога прават групна нарачка. Еве јас мојов монитор го порачав преку Dell Makpetrol бидејќи се официјален Dell партнер во земјава.
Ме интересира дали имаше можност да го провериш за мртви пиксели и сл на лице место?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,031
Мислења
837,177
Членови
28,969
Најнов член
fit0_
На врв Дно