1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог/Мислење лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Martin Arsov, 25 ноември 2018.

 1. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  107
  77
  17 oктомври 2016
  Машко
  Да не отварам нова тема ќе ја искористам оваа.
  Треба да зимам буџет лаптоп бидејки немам многу искуство со лаптопи,сакам да прашам тука.
  Дали е добар Anhoch PC Market Online - Notebook Lenovo S145-15IWL i3-8145U 4GB/256GB SSD/15.6" FullHD AntiGlare/Grey ,поточно дали е добра изработката(пластика,тастатура итн.),хардверот е тој. Се мислам помеѓу овој и Лаптоп HP R5-3500U/8GB/256GB SSD 8AX54EA Знам дека HPto е подобар и поскап но и леновото би завршило работа,доколку е добар "buildot".
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,928
  4,135
  28 oктомври 2008
  Lenovo-то е топ за тие пари, ми беше препорачан од член што го користи и беше прв избор за купување се додека не открив дека нема ethernet, само wifi.
  Го земав Dell Vostro 3580 i3-8145U, и сметам дека направив добар избор. Има неколку предности: има физички два слота за RAM, што е многу подобро за надградба (кај Lenovo-то имаш еден слободен и еден 4GB залемен на плоча), NVMe слот, 42WHr батерија, оптички драјв, 36 месеци гаранција... Само е малку потежок од Lenovoto. И нема фенси тенка рамка околу екранот...

  А од Нептун се купува само бела техника, и троа телевизорче:)
   
  Rukfash, BlackArrow7, RoninMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  107
  77
  17 oктомври 2016
  Машко
  Ми се допаѓа и Делл, најверојатно ќе се одлучи на лице место.
  За Нептун и јас сум за тоа дека се купува само бела техника, ама сакав да земам лаптоп со Амд процесор, а на овие од Анхоч не и текнува да донесат АМД 3000.
   
  На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  858
  424
  15 Декември 2013
  Машко
  Нептун имаат најдобра понуда на рајзен лаптопи и најдобри цени на истите :)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  993
  529
  12 Април 2017
  Машко
  Незнам шо е проблемот со нептун и лаптопи? Имам земано и пак би земал, огромен избор имаат...
   
  На Rukfash и Mario.Bog им се допаѓа ова.
 6. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  858
  424
  15 Декември 2013
  Машко
  Исто и јас имам земено лаптопи, телевизор и роднини и пријатели имаат земено па немале никаков проблем. До сега биле коректни со мене во Нептун и повторно би купил од таму :)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Karamba

  Karamba
  Gaining Experience

  154
  135
  5 Јуни 2012
  Машко
 8. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  571
  281
  5 ноември 2013
  Машко
  @Karamba куќиштето е срање, пластиката многу лесно пука. Харверски според мене вреди, само додади уште 4гб рам и едно ссд
   
  Daniel86, Mario.Bog и на Karamba им се допаѓа ова.
 9. Mario.Bog

  Mario.Bog
  Gaining Experience

  858
  424
  15 Декември 2013
  Машко
  Лаптопот за 15.5к се исплати, а за друго истото би го кажал што и членот @Arabian погоре, хардверски е супер лаптопот, само уште 4гб рам да се додаде и едно ссд да се убрза малце. Иначе завршната изработката му е тапа, ама за тие пари толку. :) Јас имав ideapad 100, што незнам колку е сличен со овој во другото освен во изработката, ама тачпадот катастрофа беше на мојот и звучниците многу слаби беа. Така да провери ги тие работи, доколку ти значат. :)
   
  На Karamba му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sade_Adu

  Sade_Adu
  Intern

  1
  0
  26 Декември 2018
  Женско
  Дечки здраво, ми треба мислење и искуства за лаптопи од swisshop.
  Сум со план да земам повеќето ми даваат позитивни критики меѓутоа се двоумам.
  Фала ви :)
  Меѓудругото мислење за ова?
  Lenovo ThinkPad T440s II
   
  Последна промена: 1 oктомври 2019
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  993
  529
  12 Април 2017
  Машко
  Прв пат слушам за оваа продавница. Искрено не би купил од нив.. Имаат некој си 100% копиран privacy policy и немаат terms of service... + Немаат ни SSL. Тотално несериозно.

  Лаптопот е супер. Искрено, предобар за тие пари. 90% сум сигурен дека не е нов, туку refurbished.

  Али ај, тоа ќе го оставиме за некој поискусен со Леново лаптопи.
   
 12. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  105
  106
  20 Април 2016
  Машко
  Swisshop продаваат половни односно користени лаптопи.
  Е сега конкретно моделот е ОК, а цената без да ја проверам не би ја дискутирал, само би размислил, зошто за таа или малце повисока цена веќе може да се земе и солиден нов лаптоп.
  Повеќе инфо утре во ПП, ако го интересира и на некој друг нека пише слободно :)

  Испратено од G3121 преку IT.mk форум апликација
   
 13. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  175
  61
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  И јас сакав од таму лаптоп да си купам. Сега ми скрши ќејф. А баш си одбрав неколку модели.
   
 14. staycalm

  staycalm
  Intern

  17
  5
  3 Декември 2013
  Препорака за добар лаптоп, буџетот ми е максимум 46.000.
  Првично го бендисав ASUS S530FN-BQ283 ( Gun Metal ) ама дознав дека нема слободен слот за рам и се мислам.
  Ми треба за секојдневна употреба и плус периодично користење Фотошоп, Premiere и сл. захтевни програми.
   
 15. RoninMK

  RoninMK
  Gaining Experience

  105
  106
  20 Април 2016
  Машко
  Зошто ти скршив кеиф?
  Само споделив точна информација за тие што не се запознаени, инаку нема ништо лошо во тоа да си земеш половен лаптоп, напротив при ограничен буџет секојпат давам предност на користени :)
   
  На marick14 и boban984 им се допаѓа ова.
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  993
  529
  12 Април 2017
  Машко
  Никој ултрабук нема да има слободен рам слот. Ако сакаш ултрабук со 16ГБ рам, најверојатно ќе треба да платиш над 60,000.
   
  На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
 17. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  340
  273
  1 Февруари 2017
  Машко
  Нов лаптоп Lenovo ThinkPad X280 12.5" со лиценсиран Windows 10 Professional
   
 18. phenomenon

  phenomenon
  Intern

  1
  0
  16 Јуни 2019
  1. Mислење за Lenovo IdeaPad 520-15IKB i7-7500 HDD DVD-RW?
  Дали куќиштето му е цврсто, дали има добро ладење, дали има добар звук и колку долго држи батерија?

  2. Каде можат да се најдат 15.6" Dell XPS или HP Spectre x 360 во Македонија?
   
 19. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  271
  325
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Имам хп енвај и7 процесор 500ссд 16гб рам тачскрин, дали да се менува за мекбук про 2015 и5 128ссд 8гб рам
  Позитивности и негативни страни
  Ќе ве молам за помош и мислења
   
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  993
  529
  12 Април 2017
  Машко
  Имаш повеќе од два пати помоќен лаптоп и сакаш да го мењаш со макбук оти има јаболка на него? Не ми е јасно, ваљда ги читаш спецификациите.

  Колку и да е оптимизиран тој јаболков систем, ти ипак мењаш 16ГБ рам со 8ГБ и 512 ССД со 128.
   
  На staycalm, draganamon, RoninMK и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. staycalm

  staycalm
  Intern

  17
  5
  3 Декември 2013
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,677
  3,055
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Не.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 23. zelenko

  zelenko
  Gaining Experience

  184
  157
  3 Април 2009
  Во техномаркет видов лаптоп на промоција со GT 1050 8gb ram, 250 ssd l, i5 procesor од 55.000 намален на 35.000. Мпжеш тој да го ѕирнеш.
  Техномаркет во ново лисиче.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
 24. zelenko

  zelenko
  Gaining Experience

  184
  157
  3 Април 2009

Сподели

Вчитување...