1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог/Мислење лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Martin Arsov, 25 ноември 2018.

 1. marv

  marv
  On your way to fame

  1,646
  926
  5 oктомври 2007
  Машко
  За батеријата, како кажаа се зависи што праиш тие у просек 45 мин. Ако да речам е само сурф, или ворд, па дури и некое филмче онда одма назад.

  Кабелот на еден сличен лаптоп, им го решив со DIY метода. Сечеш стар напонски кабел од десктоо, или слично, директ лемење на тие америчките пинови, со убава изолација и малце она пиштололчено за топење пластика. Топ ене го скоро 2нгодина ќе напраи, не мрднало.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 2. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  36
  5
  2 Мај 2016
  Не си ме разбрал, не држи 40 минути туку толку време пократко од она што е по спецификации, вообичаено издржува на хај перформанс околу 2.5 часа, а на пауер сејвинг знае да изгура скоро до 5 часа.
   
 3. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  36
  5
  2 Мај 2016
  Кабелот ми е главната болка, тоа со батеријата и не ме плаши толку, секако ќе биде постојано и на кабел.
  Ќе прошетам прво по продавнциите, ако најдам некаде готов кабел ќе земам, ако не ќе барам друго чаре, ти благодарам за предлогот.
   
 4. marv

  marv
  On your way to fame

  1,646
  926
  5 oктомври 2007
  Машко
  Мене би ме плашело тоа со батеријата. Нов лаптоп да не држи ниту 1 саат ???
  Ти си знаеш.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,722
  6,193
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Таков кабел како што бараш само DIY. Пробај со ова.

  Anhoch PC Market Online - Universal European AC Plug Travel Adapter

  Јако стега и не би требало да мрда.

  Не наведе што правиш додека е на батерија. Ако споредуваш со спецификации power plan ќе си го ставиш на balanced и брајтнес на тоа како е фабрички. Јас можам и 92Wh батерија да исцедам за пола саат не е тоа поентата.
   
  На Mechanic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Прочитај 2 пораки над твојата, се поправи, околу 2.5 часа на хај перформанс му трае.
   
 7. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
   
 8. Mechanic

  Mechanic
  Intern

  36
  5
  2 Мај 2016
  Ќе морам да барам чаре за кабел, ќе ми затреба некаде за подалеку да го уклучам и нема да ми стигни ова кабелче, со ова можеби ќе ми се реши проблемот за во штекер ама не и трајно.
  Инаку лаптопот најчесто се користи за веб програмирање и плус за работа со големи сетови на просторни податоци кои ги обработувам со некои мои скрипти, а потоа ги дигам на база, али паралелно имам уклучено доста сервиси и софтвери кои ги користиме попатно за обработка на податоците и јаде прилично батерија.
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,722
  6,193
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Купи продужен кабел тоа ти е мислам најлогично.
   
 10. marv

  marv
  On your way to fame

  1,646
  926
  5 oктомври 2007
  Машко
  Тоа сигурно, ама пак нема да го реши проблемот целосно. Глеј колкава цигла треба да стои директ на адаптерчето, па у штекер. Веома врло брзо ќе се разлабаи и ќе шмелца или ќе нем контакт. Најбоље леткум у рака

  П.с. јас бре со закон би забранил вакви работи без ЕУ конектор у продавница. Одите видете у Германија или слично дали може така нов уред адаптерче. Пази па да не.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 11. marick14

  marick14
  Intern

  91
  34
  2 Март 2011
  Што ќе кажете за Медиаком лаптопите?
  Стрикно прашувам за овој модел со овие перфоманси:

  Notebook Mediacom SmartBook Edge 14 Intel Quad N3450/4Gb/32Gb SSD+M2 Slot/14" FUllHD/BT/Silver/Win10

  Ми го нудат за 11.000 денари. Дали се исплати цената за овие перфоманси и дали е добар овој бренд на лаптопи?
   
 12. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  781
  673
  27 Април 2010
  Машко
  Колку пари толку музика заедно со него и квалитет но немора да значи дека не чини за таа цена мора сам да си одлучиш ко прво зашто го купуваш и зашто ќе го користиш, со тоа што ако бараш на него да играш подобро ич не го купувај бидејќи спрема конфигурација овој лаптоп ти е стрикно за интернет и други ситни работи да работиш ептен ситни бидејќи има 4гб рам на него и немој да бараш да лета се на него и ќе мора да се одлучиш првин зашто би го купил што би правел на него али паќ ќе ти потенцирам повеќе од интернет да листаш и ептен ситни работи да рчнеш нешто што не е захтевно многу спрема конфигурација.
   
  На marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Како прво, овој лаптоп нема да тера ништо повеќе од Офис, сигурно знаеш дека Целерн процесорите се преслаби. Искрено јас не би земал лаптоп со послаб процесор од i3 8ма генерација, али ако има добра батерија, би го земал.
  UserBenchmark: Intel Celeron N3450 vs Core i3-5005U
   
  На marick14 и DarkDeFnx им се допаѓа ова.
 14. DarkDeFnx

  DarkDeFnx
  Gaining Experience

  57
  95
  20 Јули 2016
  Машко
  Користам лаптоп Acer Aspire ES-15 ES1-533-C3YX купен за околу 12000 мкд пред 2 години, N3350/4GB/128GB SSD.
  При отворени повеќе од 4-5 табови во прелистувач од кои еден јутуб сд видео веќе почнува да кочи по малку. При работа на офис документи исто знае да кочи. Посложени задачи немал. Како што веќе спомнаа и претходно, од Целерон процесор толку. Ако не ти пречи таков начин на работа, земај.

  Општо околу изработката на целиот лаптоп (Медиаком) не би знаел, немам искуство со такви лаптопи.

  Не тера ни офис целосно, забележливо кочи уште при отворање (при работа да не правиме муабет) на ексел документ со 10-ина sheets од кои во еден има табела со 150-ина редици и 10-ина колони и во другите значително помали табели, нема посложена функција од SUM и валјда најсложеното нешто е референцирање ќелии помеѓу sheet-овите.
   
  На Futurelakimens и marick14 им се допаѓа ова.
 15. 223-305

  223-305
  Intern

  13
  0
  2 Август 2017
  Машко
  Ми треба помош за избор на лаптоп, највеќе ќе се користи за веб броусинг, лајт работа во Ексел и можда ПЕС/ФИФА/ДОТА, ништо позахтевно. Дали за наведеново ќе стигне буџет од 20-23 илјади МКД.
  Од толкав избор и читање, се изгубив, не сум сигурен дали вреди да инвестирам некој денар плус во i5ка али другото основна конфигурација, или да одам на i3ка од 8ма генерација со ССД и да додадам плус 8гб рам со графичка (знам дека рам и ссд можам секогаш да докупам, а не можам процесор, ама па ако не го користам, не глеам поента да го купам).

  Овој ми е моментално на пик: ASUS X540UB-DM229 ( Chocolate Black ) , само не сум сигурен како да проверам дали може да се додаде рам. Ако имате друг предлог во тој ценовен ранг плс предложете.
   
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Се е ок, али за Dota ти треба барем MX130. Ќе тера и тој, али пошто графичка не се апгрејдира, би ти препорачал да отидеш до околу 30,000.

  Незнам дали се апгрејдира рам, на Асус сајтот пишува "up to 12gb(on selected models)"
   
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. 223-305

  223-305
  Intern

  13
  0
  2 Август 2017
  Машко
  Фала, ќе преживеам без Дота, секако неам мн време за игри. Битен ми е рамот да е барем 8гб
   
 18. mikac

  mikac
  Intern

  17
  16
  12 Декември 2014
  Машко
  Провери убаво, може да е само еден слот заа рам меморија.

  Sent from my SM-G965F using Tapatalk
   
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Ќе тера дота, али ќе треба многу да ги намалиш подесувањата.
   
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. 223-305

  223-305
  Intern

  13
  0
  2 Август 2017
  Машко
  Ми го предложија и овој Anhoch PC Market Online - Notebook Lenovo V330-15IKB i5-8250U/4GB/1TB/DVDRW/15.6" FullHD/Fingerprint/Gray/DOS што ми е малце над првичниот буџет, ама е макс што можам и сакам да одам.

  Направив споредба на графичките и сепак е подобра 110ката, иако ми рекоа и дека не е значајна разликата, ама ваљда 110ката ќе тера 2-3 години плус.

  Исто процесорите ги споредив, на single thread се исти (дали ова значи пример отворен Хром ќе тера исто на i3 i i7?).

  Разликата би ја дал за екстерен хард да го надокнадам 265ссд, кој секако ќе ми требаше. Рам може да се надгради, ми потврдија.

  Генерално ме влече Асусот, не знам зашто.
   
 21. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Intern

  33
  5
  18 Септември 2013
 22. 223-305

  223-305
  Intern

  13
  0
  2 Август 2017
  Машко
  Тој Леново конкретно имаш 24 месеци, додека процесорот е помал, не ми се зема помалце од 8ма генерација на i3.
  PassMark - CPU Comparison Intel i3-8130U vs Intel i5-8250U vs Intel i3-7020U
   
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  и-тројче е доволно за хром и дота, али и-петчето има +2 јадра и плус hyperthreading.. Јас би ти го препорачал Асусот заради графичка и ССД, али ако не ти е тоа толку битно, Леновото ти е подобро за Хром.
   
 24. 223-305

  223-305
  Intern

  13
  0
  2 Август 2017
  Машко
  Фала, а графичката се менува или и таа е вградена?
   
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  719
  328
  12 Април 2017
  Машко
  Не, графичката е залемена на матичната.
   
  На 223-305 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...