1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Предлог/Мислење лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Martin Arsov, 25 ноември 2018.

1. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

422
    160
    12 Април 2017
    Машко
    Мене Леново ми се допаѓаат повеќе за квалитет на изработка, иначе да, подобро е уште 4 РАМ да додадеш.

2. Mechanic

Mechanic
    Intern

34
    5
    2 Мај 2016
    Фала ви за одвоеното време, го купив овој
    Lenovo 320T-15IKB/Windows 10/T

Lenovo 320T-15IKB/Windows 10/T
    28 130 денари, засега ќе го користиме без ссд, па здравје во иднина сигурно и тоа ќе биде :)

На Mario.Bog му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mario.Bog

Mario.Bog
    Gaining Experience

536
    258
    15 Декември 2013
    Машко
    Одличен избор, поготово за таа цена, со i5 8250u 4c/8t процесор, touchscreen и 12GB DDR4 рам :)

4. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

422
    160
    12 Април 2017
    Машко
    Amazing, за тие пари е супер. Ако сакаш пиши колку те држи батерија, да знаат другите ако сакат да купат.

5. Mechanic

Mechanic
    Intern

34
    5
    2 Мај 2016
    Ќе напишам деновиве, вчера околу 4 часа издржа, али хардкор го малтретирав со инсталации. Ќе пробам повеќе пати деновиве и ќе пишам просек по колку издржува.

6. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

422
    160
    12 Април 2017
    Машко
    Може да започнеш нова тема за батерии и таму да пишуваме информации за battery life на лаптопите што ги користиме. Ако некој бара информации за батеријата на некој лаптоп, да може да ги најде таму.

На Mechanic му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marick14

marick14
    Intern

52
    16
    2 Март 2011
    Предлог за 10 или 11 инчен мини лаптоп?

8. Mario.Bog

Mario.Bog
    Gaining Experience

536
    258
    15 Декември 2013
    Машко
    Мој предлог е да не земаш 10 или 11 инчен затоа што ќе оќориш :D

artweb, Justice for All и на Futurelakimens им се допаѓа ова.
  9. Makedonec^

Makedonec^
    Gaining Experience

94
    57
    21 ноември 2012
    Машко
    Ми треба предлог за лаптоп до 500еу со можност да е на старо(некој да продава од форумџииве или сл.)

Потребштини :) :

Full HD Display(значи се мисли на добар екран, не само пиксели на хартија)
    15.6"

Никако macbooks во понудите.

Последна промена: 5 Јануари 2019
  10. marick14

marick14
    Intern

52
    16
    2 Март 2011
    Ми треба мал лаптоп за кога патувам. До големиов не можам да се влечкам.

11. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

728
    602
    27 Април 2010
    Машко
    Сите на форумов почнаа понуди да бараат се до 500 евра или за архитекти или глупости лаптопчиња и гледам дека се отвараат се повеќе такви теми и се трола ненормално затоа што се правите или тешки пациенти или бркате лајкови.На следниве страни амц.мк нептун.мк сет.мк анхоч.мк имате лапточиња со секакви понуди и цени.Најважно е да си прелистате самите и да си одлучите бидејќи на форумов тука нема многу работи кои некој би ви помогнал освен дали има ссд која генерација на процесор и дали е фулл хд или не.Друго што е најважно ако сте лимитирани со буџетот немојте да мислите дека некој тука на форумот од небо ќе ви најде гејмерска конфигурација со ГТХ 1080 8ГБ лаптоп за 500 евра бидејќи тоа нема да се деси освен ако нејќе некој заинает поклон да ви го даде.Влезете си на горенаведените страни направете си да ви се сортираат од висока кон пониска цена или обратно и гледајте на која конфигурација ве носи буџетот што го нудите бидејќи стварно веќе сте досадни со едни исти постови на кои се објаснувате и барате за 500 евра нешто што не можете да го добиете.Ова го пишувам дека гледам веќе сигурно едно 10 постови се вртат и одолговлекуваат за глупости и тролања од кои стварно некои имаат оставени реални мислења, а некои си ја користат приликата да се издуваат на постот бидејќи стварно милион пати се објаснети едни исти работи на друг пост и секоја нова тема се врти во еден ист круг.Би ве замолил листајте го форуот убаво имате search горе пишете ќе најдете се што треба.

На Sludge.Factory, red dragon, borcep и уште 5 други им се допаѓа ова.
  12. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

917
    340
    17 Јуни 2008
    Не знам колку е веродостојна FB странава, ама овој лаптоп мислам дека е топ.
    Koristeni Kompjuteri

13. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

687
    1,078
    13 Јануари 2014
    Машко
    До 500 евра тешко да најдеш добар Full HD дисплеј на ново. Или барај на старо, или малку поткрени го буџетот. Пример, за 5 илјади плус (моментално на попуст), имаш Asus VivoBook со Anti-Glare IPS панел, 1080p. Баш вчера зедов за близок, одличен е екранот. И изработката на лаптопот е солидна, има осма генерација процесор, и дискретна графичка. Единствена маана му е што нема SSD. :)

На Makedonec^ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mario.Bog

Mario.Bog
    Gaining Experience

536
    258
    15 Декември 2013
    Машко
    Се пошегував малце, без навреди, кажи ми до кој буџет бараш лаптоп?

15. marick14

marick14
    Intern

52
    16
    2 Март 2011
  16. Makedonec^

Makedonec^
    Gaining Experience

94
    57
    21 ноември 2012
    Машко
    Стварно добро ми изгледа лаптопчево, повише бев за нешто на старо со оваков добар дисплеј, иначе за ССД иам секако одма би го сменил:).

17. Mario.Bog

Mario.Bog
    Gaining Experience

536
    258
    15 Декември 2013
    Машко
    За до тие пари имаш само 1 лаптоп и тоа е овој
    Dell Inspiron 3162-0003/Window
    има и други малку поскапи до кај 11-12к ама овој вреди највеќе за парите, спрема мене. :)

18. Necromancer

Necromancer
    Unstoppable

3,147
    3,421
    24 Февруари 2012
    Машко
    GIS
    Пробај договори се и додади нешто со дечково, лаптопот ти е топ.

Проценка - Lenovo Y700-15ISK

Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација

На Makedonec^ му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Makedonec^

Makedonec^
    Gaining Experience

94
    57
    21 ноември 2012
    Машко
    Сега го простудирав, лаптопот е стварно солиден, но гледам има заебанција околу дисплеите што ги носи таа серија, не се color accurate и е премногу рефлективен. Затоа му ставиле фолија да ја намалат рефлексијата, а со тоа го уништиле тотално екранот(па затоа некои со фен ја вадат фолијата ).

А пред се највеќе ми е да најдам лаптоп со добар дисплеј.

20. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

422
    160
    12 Април 2017
    Машко
  21. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

728
    602
    27 Април 2010
    Машко
    Пак се фати за најмалата ситница али тоа е тоа само знам дека лаптопот кој го продава @Oktar ти е со дедикате графичка имаш рам добар процесор добар ссд имаш на него т.е сите нишани само го земаш палиш инсталираш виндовс и немаш гајле на него да мислиш одма да го појачуваш.Така да ако успееш да се договориш со човекот за цена мислам дека солиден лаптоп ќе земеш за тие пари, е сега ако се фаќаш за сите најмали ситници најубаво е да си купиш од продавница и да ни кажеш кој модел е после да се пофалиш и ние пак ќе ти најдеме мала ситница која не чини на него :p

На Makedonec^ и Futurelakimens им се допаѓа ова.
  22. Makedonec^

Makedonec^
    Gaining Experience

94
    57
    21 ноември 2012
    Машко
    Пријателе не е мала ситница, наведов дека барам лаптоп со добар дисплеј, значи дисплејот ми е приоритет. Инаку овој гејмерскиов е ѕвер во секоја смисла хардверски, ама мене највеќе од се ми треба екран со прецизни бои а да е 15.6". ;)

23. marick14

marick14
    Intern

52
    16
    2 Март 2011
  24. Mechanic

Mechanic
    Intern

34
    5
    2 Мај 2016
    Ај да се цитирам за досегашново, а воедно да побарам и мала помош:

Перформансите на лаптопот се ок за она што го користиме ваљда до летово ќе му вградиме и ссд 256ка.
    Имаше еднаш проблем со апдејт на виндоус и морав да го преинсталирам, го затворила девојката пред да заврши апдејтот и не се подигаше следниот ден, пробав се и на крај му удрив преинсталација, сам си повлече клуч за хоум едицијата.
    Е сега батеријата ја пробував и на пауер сејвинг и на хај перформанс и не држи колку што се спецификациите и на двете е пократко од 35-50 минути.

Главен недостаток кој ме вади од такт со лаптопов е полначот, не знам дали постои поглуп инженер од тој што го дизајнирал полначов, изгледа вака и мрда од што е тежок каде и да го ставам на штекер (згора на се нема ни метар и пол должина), а тоа малечкото што го ставиле за конверзија ус-еу е тежок чкарт и лаптопов де полни де не полни.
    [​IMG] [​IMG]
    Ај да не лутам по сите продавници, дали некој знаете каде има напонско кабелче од барем 1 метар кое од едната страна си е за влез во еу штекер, а од другата страна женското да влегува на амерички како овој на сликата?

25. Futurelakimens

Futurelakimens
    Gaining Experience

422
    160
    12 Април 2017
    Машко
    Како си задоволен уд 1366х768 екрамот? Јас не би го земал со такво екран, па и 64ГБ рам нека има, али секој со свои потреби.
    За ова со батеријата, како ја тестираше? 35-40 минути е премалку за лаптоп со 52 ватна батерија..
    Конвертер ќе најдеш, ама со 1 метар кабел тешко.. Во Алфа Мобил има, имаат постирано на ГСМ форумот.

Сподели

Вчитување...