1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Предлог Лаптоп до 90000ден и Таблет до 12000ден

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од worker_x, 1 Февруари 2018.

Тагови:
  1. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

359
    358
    17 Март 2010
    Машко
    Дечки ми треба ваша помош(консултација) :). Во план сум да купам лаптоп за мене и таблет за ќеркичката, па да не отворам две теми, предлозите за едното или другото пишете ги тука.

Во врска со лаптопот, не дека ми треба за некоја специфична намена, едноставно сакам да имам raw power. Не сум гејмер(што незначи дека никогаш нема да пуштам некоја игра), па РГБ нема никаква предност :p. Лаптопот мора да е нов и да може да се купи кај нас. Истотака, да нагласам дека не ми се брза, ако знаете за некој модел што треба допрва да излезе и би бил добар дил, слободно пишете.

Во Сет имам дилерски цени, а за другите продавници ваљда ќе се најде некое добро другарче од овде па да добиеме добра цена за добар лаптоп :). ping @Dinamit

Битно во лаптопот:
    • CPU i7
    • Minimum GTX1050Ti - Maximum GTX1070, и MaxQ варијантите се во игра
    • Minimum 16GB Ram, а да може да се надгради до minimum 32GB
    • Minimum 256GB PCIE SSD
    • IPS Panel

Споредно во лаптопот:
    • Thunderbolt 3 40Gbps
    • Да не е преголем или тежок(претходно имав Asus G751JT), затоа може и со MaxQ GPU, но пак, зависи од понудата
    • FHD или UHD, 15.6" или 17.3"

Пример мене што ми падна на око, но го нема на лагер:
    Anhoch PC Market Online - Notebook Dell Inspiron 7577 Gaming i7-7700HQ/16GB/1TB+256GB SSD/GTX1060 6GB/15.6" FullHD/Backlit Kb

А сега за таблетот :). Таблетот ми треба за јутјуб, фејсбук и некои лесни игри. Може да се нарача и од надвор, немора да е од нашите продавници. Немора да е нов, може и половен. А за перформанси би било добро да е нешто од рангот на Lenovo Tab 3 8+, со 3GB Ram и SD625. Мислам дека се наоѓаше нешто такво за $150 по кинескиве продавници. ping @kirev

На masterwu му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kirev

kirev
    Unstoppable

5,321
    3,716
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Потврдувам, добар е тој Lenovo Tab 3 8 Plus. Топ.

На worker_x му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Steam.

Steam.
    On your way to fame

699
    634
    31 Мај 2011
    најискрено, би ти препорачал сам да си земеш SSD, а да земеш некој од ASUS моделите во сет, другарче зема еден со 1050ti/7700HQ, презадоволен е а и јас, пушта се од игриве на high-ultra сетинзи. Од тие моделите со SSD прескапо се продаваат, подобро докупи си стај си сам, скоро сите од ASUSиве имаат IPS панел. А овој модел има дури и 120hz дисплеј. ASUS GL703VM-GC110

EDIT: Заборавив да напоменам, целава GL7xx серија се отвараат ептен лесно, само одоздола пластиката се отштрафува и имаш пристап кон се, земи M.2 SSD и терај.

Последна промена: 1 Февруари 2018
    На Tomislav96 и worker_x им се допаѓа ова.
  4. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

359
    358
    17 Март 2010
    Машко
    Океј, можеби требаше да речам дека треба да има можност за PCIE, не ми е никаков проблем и сам да го доградам. Туку, дали си сигурен дека баш овој модел е со IPS, пошо сегде кај шо сум го сретнал по интернетов вели дека е со TN панел, а то ми е дилбрејкер.

5. Steam.

Steam.
    On your way to fame

699
    634
    31 Мај 2011
    И јас сега пробарав повеќе, на ASUS страната не ни беше пишано, моја грешка. Сигурно неможеш да жртвуваш IPS за 120hz? Премазно е на 120 херци искрено, а и ретко е да најдеш лаптоп со олку голем refresh rate.

6. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

359
    358
    17 Март 2010
    Машко
    Mазно, и се тоа те разбирам, ама оково се навикна на IPS, така да TN не ми врши работа.

На Steam. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,760
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
    Јас кога би купувал би барал асус рог или г серија, според мене најмногу даваат за парите и се доста робустни и издржливи.

8. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

359
    358
    17 Март 2010
    Машко
    Таблетот е решен. Нарачано Lenovo Tab3 8 Plus од Gearbest за $150. Останува уште лаптоп да најдиме.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

759
    698
    27 Април 2010
    Машко
    Еве ти топ лаптопче со тоа што пиши му на dinamit он ќе најде продобра цена ако плаќаш во кеш си докупуваш ссд и шибаш без проблем со него.

asus gl502vm-fy323 i7-7700/16/1tb/gtx1060-6

Друг лаптоп не би ти понудил никој иако 12 години само лаптопи користам и ги листам нашиве страни што се нуди.... бидејќи тоа што нудат и цените што им се пишани им се ЛУДИ затоа би ти препорачал некој половен лаптоп користен минимално ако најдеш по огласите со преостаната гаранција со тоа што би нашол подобра конфигугарција за тие пари и од ова што ти ги понудив од нептун.Али бидејќи сепак бараш ти стрикно ново од продавница незнам како понатаму би ти помогнал.Кај нас малце цените се ЕПТЕН ВИСОКИ за некои конфигурации кои ги нудат.

10. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,760
    5,730
    7 oктомври 2011
    kalfa
  11. Gucci

Gucci
    On your way to fame

790
    620
    5 Јули 2011
    Добра одлука, скриншот од батерија, само сурфање без игри.

Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација

12. worker_x

worker_x
    Gaining Experience

359
    358
    17 Март 2010
    Машко
    И јас сум долгогодишен корисник на лаптопи, поготово Асус. Инаку, лаптопот ги исполнува критериумите, освен панелот. Незнам зошто и Нептун и Сет го рекламираат како IPS панел кога најверојатно е TN на 120Hz, исто како и GL703VM. Да беше VS ( ко твојот) ќе беше со IPS, но VM мислам дека се со ТN.

Инаку тоа што барам од продавница е колку толку да имам некаква гаранција некое време, сепак не се малку пари(за наши услови). Да начекам нешто добро на форумов, би зел и половно пошо имам доверба во членовите тука, но во никој случај не би купил од реклама5 или пазар3.

Dinamit ќе го контактирам во секој случај, знам дека нудеше еден Acer со 1070ка, но мислам дека беше од погабаритните, нешто слично на G751JT што го имам.

13. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

759
    698
    27 Април 2010
    Машко
    Јас мислам дека е со IPS екран бидејќи и мојот што го земав беше специфичен модел и биос на нивната страна пишува едни процесори на самоиот лаптоп иде со друг затоа и ти кажувам најубаво да си прашаш понатаму во дуќаните...и да додадам дека истиот лаптоп го имаш во сет за поефтина цена штракајќи по страните го најдов истиот скрос па така да можно е тамо да им се јавиш и прашаш поубаво повели линк.

ASUS Gaming NB GL502VM-FY323

Последна промена: 3 Февруари 2018
  14. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

676
    724
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    Скроз се согласувам со пријателов, јас ова го направив, GL753VE по дилерска цена ми го земаа, и сега ссд и рам ќе додадам уште, ете читни кај мене во темава за лаптопов.
    мојов со ИПС екран е, и Хитмен ја играм сега на Ултра, без проблем, 1060 се веќе бајги поскапи според мене...

Сподели

Вчитување...