• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог лаптоп до 40000 денари

 • Ја почнал/а темата
 • #1

user95

Intern
22 јуни 2014
18
2
Здраво,
Лаптопот би го користел главно за интернет, ворд, ексел.. Gta v од игри можеби, Барам ваш предлог за уред кој ги исполнува овие критериуми а најбитно да биде од бренд / серија со репутација на квалитет како би се користел барем 5,6 години. Тоа ми е најважно
Мислењето е автоматски споено:

Здраво,
Лаптопот би го користел главно за интернет, ворд, ексел.. Gta v од игри можеби, Барам ваш предлог за уред кој ги исполнува овие критериуми а најбитно да биде од бренд / серија со репутација на квалитет како би се користел барем 5,6 години. Тоа ми е најважно. И дисплејот да биде солиден
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328
Предлогот на @Futurelakimens или ова долу на линкот доколку сакаш да си под буџет. Разликата ќе е тоа што има Ryzen 4700U 8/8 cores/threads и има интегрирана Vega, наспроти MX450, што во повеќе инстанци е подобра од Vega. И едниот и другиот ќе бидат сосема доволни за 4-5 години зошто имаат 16GB RAM, солидни процесори и (претпоставувам) доволно простор за надоградба на SSD.

 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,703
1,098
Предлогот на @Futurelakimens или ова долу на линкот доколку сакаш да си под буџет. Разликата ќе е тоа што има Ryzen 4700U 8/8 cores/threads и има интегрирана Vega, наспроти MX450, што во повеќе инстанци е подобра од Vega. И едниот и другиот ќе бидат сосема доволни за 4-5 години зошто имаат 16GB RAM, солидни процесори и (претпоставувам) доволно простор за надоградба на SSD.

Јас ова го копирав од твојот пост во претходна тема, али мисламе дека со 4700U е подобор за battery life ако не планира многу да гејма. Да, едо 60% можеби е послаба графичката ама ако е само GTA V или игри како Dota 2 / LOL, океј би било.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
70
180
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
или
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328
Јас ова го копирав од твојот пост во претходна тема, али мисламе дека со 4700U е подобор за battery life ако не планира многу да гејма. Да, едо 60% можеби е послаба графичката ама ако е само GTA V или игри како Dota 2 / LOL, океј би било.
Да, на GTA V би требало да има околу 50 FPS во просек со 4700U, ама пак MX450 ич не е за потценување, посебно што е GDDR6 верзијата која има во просек 20-25% подобрување од GDDR5 (зависи од играта, некаде разликата е минимална). Ама доколку повеќе време троши на работа отколку гејминг подобро е да оди со Ryzen 4700U зошто има малку подобра батерија. Еве што сѐ може да се игра на лаптоп со MX450 и Intel 1135G7. Само не би одел со лаптоп што има помалку од 16GB RAM, тоа е неприфатливо за овој ценовен ранг.

 
Последна промена:

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328
или
Уф, одличен предлог (на хартија), ама некако ми личи на Outlet продукт... Обавезно да се праша пред да се купи.

@user95 страната е целосно легитимна. Скоро деценија се на пазаров и имаат многу коректен пристап.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
70
180
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Уф, одличен предлог (на хартија), ама некако ми личи на Outlet продукт... Обавезно да се праша пред да се купи.
Не се пратило моето мислење незнам зошто.
Али истото го реков и јас заовој Omen со rtx 2060.
Малце чудна цената, или е чистка на стока сооглед дека е 9ген и7 и ртх 2060, или е купен па попишманет.
Вреди да се праша како и да е.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,459
8,582
Скопје
ама некако ми личи на Outlet продукт...
Не, бе зошто би ти личел :D
1611562267603.png
Малце чудна цената, или е чистка на стока сооглед дека е 9ген и7 и ртх 2060, или е купен па попишманет.
Не само што е купен и попишманет, сигурно има и некоја мана.
Да е само купен и попишманет а без мана, немаше да се продава за 40к.
 

Crazy

Gaining Experience
29 октомври 2016
285
164
Ако ти тера работа изволи
 
 • Налутен/а
Реакции: Avid

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
958
1,328
Го стаиле меѓу 1:30 по полноќ и 9 наутро?
Хмм, добро, ајде :D

Патем, другар се јавил, му рекле дека немал мана лаптопот :D
Жими тебенце го немаше еве @TheDimiskov нека потврди, сабајлечки го крунисале. BTW доколку има повеќе мани, тогаш технички е точно дека нема мана, не? :D Не знам, со среќа кој и да го купи. :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

user95

Intern
22 јуни 2014
18
2
Жими тебенце го немаше еве @TheDimiskov нека потврди, сабајлечки го крунисале. BTW доколку има повеќе мани, тогаш технички е точно дека нема мана, не? :D Не знам, со среќа кој и да го купи. :D
Продаден е веќе Таква информација имам
Мислењето е автоматски споено:

Фала на сите за предлозите сепак одлучив да го проширам буџетот и да купам macbook air со m1 процесор. Ги исполнува сите критериуми
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
70
180
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Hyper x fury 3200mhz 2x8
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
deathadder elite
Keyboard
blackwidow chroma v2
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Жими тебенце го немаше еве @TheDimiskov нека потврди, сабајлечки го крунисале. BTW доколку има повеќе мани, тогаш технички е точно дека нема мана, не? :D Не знам, со среќа кој и да го купи. :D
Ja procitav na discord deka bil izlozen eksponat, toj so 2060 i nekoj go bese dzapnal sabajlecki. onaka ponedelnecki se usrekil
 
 • Уау
Реакции: Avid
 • Ја почнал/а темата
 • #20

user95

Intern
22 јуни 2014
18
2
Ja procitav na discord deka bil izlozen eksponat, toj so 2060 i nekoj go bese dzapnal sabajlecki. onaka ponedelnecki se usrekil
Сомнително искрено. Експонат, ама да е намален 100 најмногу 200, а не 50% од вкупната цена. Можеби refurbished да е
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,459
8,582
Скопје
Ja procitav na discord deka bil izlozen eksponat, toj so 2060 i nekoj go bese dzapnal sabajlecki. onaka ponedelnecki se usrekil
А бе како го кажа ова „прочитав на Discord“...

...на Discord во „групата за дискусија околу попусти на компоненти во продавниците и анализа на причините зошто истите се категоризирани како outlet"?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,759
Членови
29,025
Најнов член
vinter54
На врв Дно