1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог кулер за лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од dino, 21 Мај 2017.

 1. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Дечки при играње игри лаптопот бајаги грее па сакам да му земам кулер. Што препорачувате/користите?

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Чистење у добар сервис
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Чист е лаптопот

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,762
  7,234
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Liquid nitrogen. :)
   
  На Boldozer и Arabian им се допаѓа ова.
 5. toplel

  toplel
  On your way to fame

  575
  617
  18 Август 2016
  Машко
  Прво, види кај имаш отвори на задната страна од лаптопот, па тогаш барај кулер соодветен. Аку имаш отвори од двете страни кон средина/горе тогаш земи го овај. И, еден совет: аку бараш предлог тогаш кажи буџет, големина на лаптоп (15/17") и слично. Инаку, екстерен кулер за лаппот мислам дека е непотребен од причина шо температурите и немат да се драстично пониски. Ќе сфатиш со тек на време и ќе го користиш ко вентилатор во летно време.
   
 6. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,708
  21 Јануари 2011
  Машко
  Чистење од прашина и смени ја старата со нова најефтина паста. Намената на лаптопот не е играње игри!
   
  #samurai#, DrMTR и на goce03 им се допаѓа ова.
 7. Blagojche77

  Blagojche77
  Intern

  10
  0
  23 Декември 2016
  Машко
  Здраво на сите.
  Бидејќи имам прашања во врска со темава, несакам да правам нова ќе прашам овде.
  Имам HP Notebook G3 450. Го користам една година, купен е од АМЦ го немам одесено на никаков сервис. Лап топот е одличен! Понекогаш играм PES 2016 од страна на игри. Според SpeedFan температурата ретко се крева повеќе од 36степени. Па моето прашање е дали треба да го однесам на чистење и дали за летово ќе биде корисно да земам кулер со цел да го 'заштитам'?
  П.С: На сликата е долната страна на лап-топот.
  Ви благодарам! [​IMG]
   
 8. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,762
  7,234
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Со оглед на тоа дека имаш само интегрирана графика, температурата е одлична, меѓутоа лаптоп се чисти од прашина најмалку еднаш годишно, а кога веќе се отвара, се менува и термална паста/падови. Во врска со кулерот, ти треба еден со голема перка во средина. Претпоставувам дека сеуште ти е под гаранција, и претпоставувам дека во АМЦ нудат бесплатно редовно одржување.
   
  На Blagojche77 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Blagojche77

  Blagojche77
  Intern

  10
  0
  23 Декември 2016
  Машко
  upload_2017-5-21_13-56-17.png
  Овие се спецификациите на лап топот ...
   
 10. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Другари лаптопот е исчистен, и има дополниѕелна графичка. Моделот е дел инспирон 5559

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
  На Blagojche77 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,762
  7,234
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ај ем сори, не сум загледал убаво, мада веројатно има и повеќе модели од истиот лаптоп. Сепак важи истиот совет.

  @dino Доколку сакаш саглам одговор, ќе мора да се потрудиш да наведеш детални спецификации и слики од лаптопот. Не е да не знаеме да ти одговориме, меѓутоа не гледаме овде на гравчиња, и штом ти не сакаш да се потрудиш во врска со твојот проблем, зашто ние би се труделе да ти одговориме?
  No offense :)
   
  На Blagojche77 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Еве ја конфигурацијата:

  Intel Core i7 (6th Gen) 6500U / 2.5 GHz
  AMD Radeon R5 M335 - 4 GB DDR3L SDRAM
  8gb ram
  1TB HDD
  256gb SSD

  Буџет накај 1500 ден, плус 100-200 не се проблем за ешто квалитетно :)

  [​IMG]


  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 13. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  740
  683
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  ако има отвори за вентилација доле, кулер обавезно, ако ништо друго барем да го подигне од површина и да врти циркулација нормално. Сум имал лично искуство со Дел и Асус што имаат доле отвори и ако не го подигнеш исто ко да си му затнал вентилација скроз. Ако е странично или од горе тогаш не би ти сменил многу надворешен кулер.

  Инаку у секој случај внатрешната вентилација мора да функционира без обструкции инаку се е дџабе :) чистење барем еднаш годишно.
   
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,762
  7,234
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  И за тебе важи истиот совет, мада кај тебе не е лошо и со повеќе од еден кулер да биде, наместо само еден голем. Кажи кои се температурите? Пушти некој бенч и стави слики овде.
   
 15. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  Ќе ги проверам после температурите ама многу е жежок :)
  Препорачај некое кулерче :)

  Sent from my SM-G930F using Tapatalk
   
 16. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,262
  1,311
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Со 2 големи > ова
  Со 2 мали и 1 голем > ова

  јас имам некој ваков low-end и веќе 3 години тера без мака.
   
 17. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,762
  7,234
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  И ја имам еден таков за тебе :oh::oh::oh::oh::oh: шала настрана земи еден за мене, стварно неам време ја.

  Дино, сигурно си го очистил добро? :)
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Препорачуваме десктоп.
   
  На Psycore и goranzoran им се допаѓа ова.
 19. toplel

  toplel
  On your way to fame

  575
  617
  18 Август 2016
  Машко
  Тогаш земи го овај, за парите е одличен пошто имат големина и компатибилност за 17" и ко ќе ставиш 15" лаптоп тогаш ради то шо е помал ќе имаш поголем проток на воздух во отворите за вентилација т.е. цел лаптоп ќе ти е на два кулери од 14 сантиметри.
   
 20. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,244
  2 Септември 2012
  Машко
  Еве ти еден пример како јас користам лап топ за гејминг поточно спец.
  Во мојов случај спец ти е кога влегувам со втор акаунт (како помош за првиот) како би знаел каде се непријателите во секој момент, да не влезам во заседа.
  Значи лап топов ми е со демонтирана долна пластика (извадена целосно) и ставен на кулер 14 инча да дува директно во него, при тоа резолуцијата ми е ставена на минимум, и редовно чистење на секои 2 недели со компресор. (стакло)
  Инаку моја препорака за гејминг да си земеш десктоп. :)
  Овој кулер го имам, купен од Анхоч пред 3 години за 290 денари и сеуште функционира како првиот ден кога е купен.
   
  Последна промена: 21 Мај 2017
 21. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,457
  6,566
  27 Март 2014
  Доколку лаптопот нема дупки одоздола тогаш овие кулери се бескорисни. Што ладите доколку нема отвори одоздола ? пластиката ?
   
 22. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,307
  953
  1 Јуни 2016
  Ако е гејмерски, why not ?
   
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,457
  6,566
  27 Март 2014
  Речиси бескорисни се.. За било каков лаптоп. Подобро е да го покренете лаптопот на нешто повисоко, отколку да му ставате кулери.
   
  STEFF, goranzoran, AlexanderMK и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. dino

  dino
  Gaining Experience

  417
  111
  5 Јули 2009
  имам пробано вака и пак доста грее, па затоа мислев дека кулер ќе помогне
   
 25. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,307
  953
  1 Јуни 2016
  Нешто читав дека чудово помагало колку толку. Го порачав на 20 април, чекам да стигне. Ќе пишам резултати.
   

Сподели

Вчитување...