• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог компјутер за Hi-Fi аудио слушање

 • Ја почнал/а темата
 • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Тема за аудиофили... :)

Сценарио:
Имате ептен добри звучници (зборуваме звучници меѓу највисоката класа), супер појачало, кабли топ и добар DAC.

Што компјутер би користеле и препорачале за пуштање музика во ваков сетап? Зборуваме за нешто што може без проблем да пушта FLAC, DSD, ALAC...

Mac mini, Mac Pro, нешто друго... и секако зошто?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Што и да е, да има опучки или коаксијален излез.

Дури и HDMI од графичка би завршил работа. Со тоа што ќе си наместиш да дава битстрим pcm како passthrough на тој квалитетен DAC.

Со тоа компјутерот не игра никаква улога во репродукцијата.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
И јас би се согласил со предлогот за Raspberry Pie. Само наместo HiFiBerry, може и некоја повисока класа DAC. Не дека комбото не е со перфектна вредност за парите, туку пошто зборуваме за „највисока класа“. Ова се разбира со некое добро линеарно напојување. Volumio или RuneAudio за систем/софтвер.

Мековите инаку не се ни одблиску некоја аудиофилска опрема, колку што знам, ама ајде да видиме некој можеби ќе ме демантира. Џабе фрлање пари, кои може да идат во другите сегменти од аудио системот. A ако зборуваме за комбинација Мек плус добар DAC, тогаш целата заслуга паѓа на DAC-от. Во тој случај и обичен РС ќе заврши еднакво добра (или лоша) работа... Oва се разбира е донекаде непотребно дрндање, пошто мал SoC како Raspberry Pie (или некој клон) е секогаш многу подобар избор. Мек или РС имаат потреба од класични свичинг напојувања кои воведуваат многу шум/noise, дури и USB конекција кон DAC-от има свои проблеми (stuttering). Kaко контраст на тоа DAC-от на Raspberry Pie може да се закачи преку I2S басот, што е многу подобро. Потоа и DAC-от и Raspberry Pie може да се напојуваат од истото линеарно напојување. Пошто зборуваме за звучни кутии од висока класа, тука сетап со линеарно напојување посебно би дошол до израз.

Класичен извор на звук со споредлив аудио квалитет како ова Raspberry Pie + DAC комбо, би коштал неспоредливо МНОГУ повеќе пари. Можеби и суми од добри 5 цифри (во евра). Всушност висината на цената зависи само од џебот и самоконтролата и компулсивноста на аудиофилот. :)

Од друга страна Raspberry Pie + DAC + линеарно напојување, би требало да може да се среди и за суми изразени со 3 цифри.


едит:
P.S. Мал офтопик. Ако некој има некоја шема за релативно евтино изводливо DIY линеарно напојување, овде би било добро да ја сподели. Исто и некоја шема за адаптација (пеглање на промените во напонот) на 12 волтен акумулатор како напојување. Ова се разбира не соодејствува со премисата на ОП за „највисока класа“, но сепак зборуваме за прилично квалитетни алтернативни опции.
 
Последна промена:

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
361
829
Пред препораките, би прашал дали се работи за философско гледање на работите (што би направил доколку) или за реална ситуација?

Ако се работи за ламентација, небото е лимит (да парафразирам изрека надвор од нашето говорно подрачје). Доколку, пак, се работи за реална (или релативно реална ситуација), да се обидеме да ја врамиме дискусијата со почетни параметри кои можат да доведат до попрецизна препорака.

Кои се потребите на корисникот?
 1. Каде се изворните датотеки? NAS, интерно, локален екстерен диск, streaming платформи?
 2. Какви се изворните датотеки? Компримирани, некомпримирани, ниска резолуција, висока резолуција, организирани, неорганизирани?
 3. Кој е потребниот метод на контрола? Компјутер/тастатура во скут, надворешен монитор, мобилен уред?
 4. Каде ќе биде сместен тој компјутер? Дали локацијата/дизајнот на истиот се клучни во околината за која се размислува?
Кои се можностите на корисникот?
 1. Кои се компонентите во остатокот на системот? Дали постои интегриран DAC или е посебна компонента?
 2. Кои се можностите на DAC-от во системот?
 3. Кој е степенот на IT ажурност на корисникот? Дали би бил комфорен со оддржување на сложен систем или сака PnP решение?
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: mkd

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако добро разбрав човекот има квалитетен DAC што е дел од постоечкиот сетап. Му треба едноставно механизам за пуштање.

Со тоа му треба било каков плеер што може да пушти битстрим без да го чепка (дури и Raspberry Pi е одличен извор како што кажа @Lokvan). Постоечкиот DAC мора да има дигитален влез и сам да го декодира стримот и да го предаде на појачалото за понатамошна обработка.

Така да Raspberry Pi 3 B+ но без HIFYberry бидејќи има постоечки DAC би бил одличен избор со инсталиран Volumio. Јас преферирам MPC-HC на PC ама чисто ради навика.
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
361
829
Секако. Би почекал членот да постави (ако сака, секако) дополнителни информации како не би претпоставувале. Во спротивно, речиси сигурно би му дале предлози кои се несоодветни.

На пример, што ако членот (1) има DSD датотеки, (2) DAC без USB влез, (3) купи RPi? (*)

(*) Ќе мора да купи нешто овакво (RaspberryPi Terra-Berry - テラテクノス株式会社), па да го заобиколи својот DAC и да воведе уште еден елемент во системот со сите дополнителни недостатоци.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Пред препораките, би прашал дали се работи за философско гледање на работите (што би направил доколку) или за реална ситуација?

Ако се работи за ламентација, небото е лимит (да парафразирам изрека надвор од нашето говорно подрачје). Доколку, пак, се работи за реална (или релативно реална ситуација), да се обидеме да ја врамиме дискусијата со почетни параметри кои можат да доведат до попрецизна препорака.

Кои се потребите на корисникот?
 1. Каде се изворните датотеки? NAS, интерно, локален екстерен диск, streaming платформи?
 2. Какви се изворните датотеки? Компримирани, некомпримирани, ниска резолуција, висока резолуција, организирани, неорганизирани?
 3. Кој е потребниот метод на контрола? Компјутер/тастатура во скут, надворешен монитор, мобилен уред?
 4. Каде ќе биде сместен тој компјутер? Дали локацијата/дизајнот на истиот се клучни во околината за која се размислува?
Кои се можностите на корисникот?
 1. Кои се компонентите во остатокот на системот? Дали постои интегриран DAC или е посебна компонента?
 2. Кои се можностите на DAC-от во системот?
 3. Кој е степенот на IT ажурност на корисникот? Дали би бил комфорен со оддржување на сложен систем или сака PnP решение?
Еве влезни параметри за да биде темата поконкретна, што би предложиле ако има ваков сетап:
1. Звучници: Voxativ AMPEGGIO X
2. Појачало: Voxativ T211 INTEGRATED
3. DAC: https://www.amazon.com/XiangSheng-DAC-05B-AK4495-Decoders-Amplifier/dp/B07CW48JB1 - Version: Xmos USB DAC IC + Dual-Core DSD Decoder AK4497EQ / Voltage: 230V / Vacuum Tube: 6H3n (Made in Russia) / Transformer and Display: Dual toroidal transformer with Display for 05BII AK4497EQ
4. Добри кабли.

Кои се потребите на корисникот?
 1. Каде се изворните датотеки? NAS, интерно, локален екстерен диск, streaming платформи?
  Нема баш ограничување, желбата е да е компјутер или екстерен диск. Може ке се проба и со Tidal или нешто слично.

 2. Какви се изворните датотеки? Компримирани, некомпримирани, ниска резолуција, висока резолуција, организирани, неорганизирани?
  Би биле баш Hi-Fi фајлови, без компромиси.

 3. Кој е потребниот метод на контрола? Компјутер/тастатура во скут, надворешен монитор, мобилен уред?
  Идеално компјутер/тастатура/маус.


 4. Каде ќе биде сместен тој компјутер? Дали локацијата/дизајнот на истиот се клучни во околината за која се размислува?
  Нема ограничувања тука, што е најпаметно.
Кои се можностите на корисникот?
 1. Кои се компонентите во остатокот на системот? Дали постои интегриран DAC или е посебна компонента?
  Пишани погоре.
 2. Кои се можностите на DAC-от во системот?
  Пишани погоре.
 3. Кој е степенот на IT ажурност на корисникот? Дали би бил комфорен со оддржување на сложен систем или сака PnP решение?
  Идеално, PnP.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Една од премисите беше дека се бара врвен квалитет на звук. Тоа значи дека постоечкиот DAC би требало да иде надвор од комбинација, пошто Raspberry Pi ќе има исти проблеми со поврзувањето со DAC-от како и РС/Мек... Само да нагласам дека станува збор за суптилни намалувања на квалитетот, ама воочливи (посебно на квалитетна опрема), а зборуваме за систем од висока класа.

Така да, целиот концепт за највисок аудио квалитет со Raspberry Pi мода да се заснова поврзување на DAC-от преку I2S бас. Се друго е инфериорно, без разлика на компромисите кои секогаш се дел од животот.


Во врска со контролата, Raspberry Pi со Volumio или RuneAudio може да се контролира преку компјутер, смартфон, дури и преку нет/клауд.
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
361
829
Еве влезни параметри за да биде темата поконкретна, што би предложиле ако има ваков сетап:
Ampeggio X со field coil звучна единица? Во комбинација со Xiang Sheng DAC? (*)

Refurbished Mac Mini (за пониска цена), екстерен диск за датотеките, софтвер за репродукција по желба, поврзување преку USB излез на Mac Mini.

(*) Немам искуство со Xiang Sheng, но не се малку различни класи DAC-от и звучниците?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,053
29,075
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Најмалце нова генерација и3, иако дакот си ја врши работата, висок bit rate/bit depth + ASIO знае да праи лоад на cpu, и да добиваш шум/статер.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Патем, лудо добри звучни кутии и појачало. Лудница. :inlove:

Дефинитивно заслужуваат најдобро што буџетот може да дозволи а според цените на звучниците и појачалото, ништо за што зборувавме до сега не е ни 1% од можностите на буџетот.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Овде како што можам да видам, имаш digital/optical in на дакот.
Што значи изворот на пц/мак розбери ТВ итн треба са има digital/optical out.
Бидејќи сигурно знаеш декодирањето од дигитал во аналог за да слушаш музика вака поврзано со оптикал ќе го врши дакот.
Компјутерот или кој и да е извор е тука само да го пренесе во дигирална форма аудио фајлот до дакот преку оптички кабел и тој ја доделува убавината, чистината, обоеноста на звукот.

Во тој случај што и да избереш е делумно исто.
И лаптоп од 100 еур кој има аудио дигитал оут ќе звучи исто како и macbook pro од 1500 еур, бидејќи декодира дакот.
Ако користиш аналогни излези од компјутерите е веќе друг муабет.

Само да знаеш дека опрички кабел носи 2 канала true 24bit 48khz, значи стерео сетап. За 5.1 итн ти треба hdmi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,457
14,411
Тебе ти треба непроменет сигнал од компјутерот до DAC-от а тоа со оптички или коаксијален.
Звучна која не става ништо свое пошто не е во ред звучната да го масакрира сигналот а ваму имаш убајна DAC со XLR со све.

Значи, Flegma велит, со оптика/дигитално до DAC-от. Вака ќе избегнеш главоболки околу квалитетот на кабелот, RF пречки, отпор..
Сепак тоа се слаби сигнали.

Звучната да биде оклопена. Иако нема да носиш аналоген сигнал ама сепак да биде оклопена.
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,278
1,538
Ако се спецификацииве точни (од конкретниот уред), само да напоменам* дека изгледа има само Windows драјвер за Native DSD, на усб влезот.

На коаксијалниот влез, и за други оперативни, како што гледам е DoP DSD.Вака е и на мојот Мајтек и затоа го користам со Windows/USB (плус звучи одлично :) )

*) Ако е воошто важно ова - мене не би ми било Native DSD до толку приоритет.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,189
4,436
SK
Како би изгледало ова? (1) I²S помеѓу RPi и DAC во форма на HAT за RPi, или (2) I²S помеѓу RPi и надворешен DAC?
Јас би преферирал првото, иако и второто е можно. Мислам дека нема да иде интересот во оваа насока, па (засега) нема потреба да иде во моменти како имплементација.

Eве еден муабет за стандардите што сум го букмаркирал како интересен (посебно интересно станува некаде од 7:30). Инаку Тослинк (оптика), е инфоериорен пренос, џитер итн. S/PDIF исто така е инфериорен... Да се обрати внимание на муабетот од 8:20 па до крај, чичето сите работи ги кажува многу убаво и елоквентно.

На крај сите конекции може да бидат добро или лошо имплементирани. Ама ако ги споредуваме по потенцијалот и концептот, и-наквадрат-ес (I2S) е апсолутно најдобриот стандард (додека некогаш не избацат саглам стандард за оптика). А I2S го имаш достапен за (релативно) мали пари во добра имплементација со Raspberry Pi.

едит:
Само повторно една забелешка, малку смешни сме во дискусијава кога станува збор за опрема од таа класа во која се звучниците и појачалото. Ама еј, втф сеедно е интересно. :hay:

edit2: Патем продуктот од видеото е можен кандидат за сетапот на ОП. Или неговиот не-џуниор брат (кој е многу поскап)
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #18

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Само повторно една забелешка, малку смешни сме во дискусијава кога станува збор за опрема од таа класа во која се звучниците и појачалото. Ама еј, втф сеедно е интересно. :hay:
Што би предложил што не е смешно во таа класа? :)
Се бара најоптималното решение без компромис на квалитетот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Mac Pro гледам има:
Combined optical digital audio output/analog line out minijack
3.5 mm headphone jack with headset support
HDMI port supports multichannel audio output
Built-in speaker

Ама ценовно е малце нелогичен ако се земе во предвид дека исклучиво намена е само пуштање музика.

Mac Mini 2018 нема digitalen output од тоа што можам да видам.

Клучното во дискусијава е од што е најдобро и најоптимално да се пушта музика во еден таков сетап?
 

igor_xxxx

Practice makes perfect
10 септември 2010
1,278
1,538
Што би предложил што не е смешно во таа класа? :)
Се бара најоптималното решение без компромис на квалитетот.
Некој ценовен опсег што е замислен за ова решение?

И друго, не сфатив баш од последниот одговор, дали конверторот е веќе набавен, или се планира да се купи?
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,932
3,658
Овде како што можам да видам, имаш digital/optical in на дакот.
Што значи изворот на пц/мак розбери ТВ итн треба са има digital/optical out.
Бидејќи сигурно знаеш декодирањето од дигитал во аналог за да слушаш музика вака поврзано со оптикал ќе го врши дакот.
Компјутерот или кој и да е извор е тука само да го пренесе во дигирална форма аудио фајлот до дакот преку оптички кабел и тој ја доделува убавината, чистината, обоеноста на звукот.

Во тој случај што и да избереш е делумно исто.
И лаптоп од 100 еур кој има аудио дигитал оут ќе звучи исто како и macbook pro од 1500 еур, бидејќи декодира дакот.
Ако користиш аналогни излези од компјутерите е веќе друг муабет.

Само да знаеш дека опрички кабел носи 2 канала true 24bit 48khz, значи стерео сетап. За 5.1 итн ти треба hdmi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Токму така. Никаква разлика не би имало од било кој пристоен уред. Работата на компјутерот е складирање и пренос во дигитална форма која е непроменлива.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Тебе ти треба непроменет сигнал од компјутерот до DAC-от а тоа со оптички или коаксијален.
Звучна која не става ништо свое пошто не е во ред звучната да го масакрира сигналот а ваму имаш убајна DAC со XLR со све.

Значи, Flegma велит, со оптика/дигитално до DAC-от. Вака ќе избегнеш главоболки околу квалитетот на кабелот, RF пречки, отпор..
Сепак тоа се слаби сигнали.

Звучната да биде оклопена. Иако нема да носиш аналоген сигнал ама сепак да биде оклопена.
Значи тоа шо влавот велит во претходниот пост, добро научил влавот од томови/книги напишани од Флегма на форумот :)

Да и мене не ми се свиѓа дакот, и би вложил сума во дакот наместо во mcbook pro, и би идел со ефтин лаптоп со друг добар дак.
Како што пишавме штом е изворот дигитален и разбери и лаптоп ид 100 еур ќе заврши работа, вложу ги парите во супериорен DAC.

А она дека е инфериорен toslink digital optical ќејбл, е единствено инфериорен поради тоа што може да носи 2 канала 24 bit, што и толку му треба. Квалитет и разлика во звук и те како нема да осети.

edit: и како ќе поврзе i2s на моменталниот дак?
Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,618
2,858
Gaston's setup  
Audio
AR
Rupert Murdoch бил член на форумов... Династија еј :)

Смени го DAC-от могул еден, гледај некој Brinkmann, MSB или сл. и побарај од ЕВН да ти стават дедициран трансформатор за тебе.
Изворот... мање-више.

п.с. морав, не можев да издржам :)
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
361
829
Ама ако ги споредуваме по потенцијалот и концептот, и-наквадрат-ес (I2S) е апсолутно најдобриот стандард (додека некогаш не избацат саглам стандард за оптика).
Па не баш. Всушност, воопшто не. I²S (inter-IC-sound) е стандард (1) замислен, (2) дизајниран и (3) имплементиран единствено за интерна комуникација помеѓу интегрирани кола за аудио репродукција.

Воведувањето на I²S како "стандард" за поврзување на два посебни аудио уреди (не само интегрирани кола) е токму она што, во други кругови, може да влезе во сегментот "аудиофилска будалаштина". I²S се спроведува преку класични аудио интерконекти неуспешно, затоа што тоа не му е ни замислата. За да се елиминираат потенцијалните загуби, треба да се имплементираат претворачи (бафери, засилувачи, израмнувачи) кои овозможуваат пренесување на засебните сигнали на растојанија подолги од неколку сантиметри (или милиметри, во правилно имплементиран уред).

Користењето на "аудиофилски" алтернативи за пренос на I²S податочна структура преку "аудиофилски" RJ45, DIN и/или HDMI можеби функционира, но тоа не е поентата. Надвор е од стандардот.

Што се однесува на постоечката прикажана ситуација:

USB врска ќе овозможи најголем степен на futureproofing - речиси и нема формат кој нема да работи преку правилна USB имплементација.

S/PDIF врска (без разлика дали ќе се изведе преку оптички кабел или преку коаксијален кабел) поставува ограничување на bandwidth, а со тоа и пренос на формати со поголеми барања.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Rupert Murdoch бил член на форумов... Династија еј :)

Смени го DAC-от могул еден, гледај некој Brinkmann, MSB или сл. и побарај од ЕВН да ти стават дедициран трансформатор за тебе.
Изворот... мање-више.

п.с. морав, не можев да издржам :)
Бескорисен ти е муабетов и без врска, никој не рече дека јас го имам сетапов. @InSides побара параметри за да не лута темава, па му дадов. :)

Ме интересира многу што во такво сценарио би препорачале да се користи за пуштање музика како извор. Тоа "мање-више" за изворот, некако неможам да го базирам на факти дека е баш мање-више, тоа е и проблемот и потреба од дискусија на темата - колку изворот игра улога како и што е најдобро/најоптимално при такви hi-fi high end сетапи да се користи како извор, од кај знаеш, можда потреба од темава е само тврдоглава дискусија во кафана? :))
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,041
Мислења
855,122
Членови
29,647
Најнов член
Анинени
На врв Дно