• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог книга?

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Dajte predlog pecatena kniga. Znaci kniga koja moze da se nabavi vo nasive knizari(koi?) po moznost vo Ohrid.

P.C. ako ima nekoj od evropski unirvezitet, neka mi dade mail od profesorot Zoran Gacovski.
 

Marce

Intern
6 февруари 2008
14
0
www.myspace.com
dobra e knigata na Zoki Gac ama ne ti ja davam hehehee, imas valjda po knizarite mislam deka bese, java za 21 den(wow) jes da ne e taka, ama ke si simnes plus nekoe tutorijalce za netbeans od internet( ako najdes pdf format ispecati si go) and you are ready to go!
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
ако најде некој книга на македонски во PDF формат нека пише тука.(за јава) Нека прате и линк за превземање.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
dobra e knigata na Zoki Gac ama ne ti ja davam hehehee, imas valjda po knizarite mislam deka bese, java za 21 den(wow) jes da ne e taka, ama ke si simnes plus nekoe tutorijalce za netbeans od internet( ako najdes pdf format ispecati si go) and you are ready to go!

Де бе не биди таков дај повеќе детали за книгата, каде може да се купи, ја има ли во електронска верзија по нетот
Pozz
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Мислам дека е тешко кај нас да најдеш квалитетни книги... Како за почетник, мислам дека Java How to Program - by Harvey M. Deitel, Paul J. Deitel е одлична... Ако си заинтересиран, можам да ти ја набавам од солун, цената мислам дека е околу 50 евра.
 

HHH

Intern
20 февруари 2008
35
0
StarBuck mora da sugeriram deka davas los sovet. Taa kniga ti sto ja preporacuvas e okolu 1500 stranci mislam ako se raboti za 4ta verzija ili nekoja povisoka.

Za pocetnici ne bi rekol deka takva kniga e mal predizvik i plus
100% e na angliski.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
StarBuck mora da sugeriram deka davas los sovet. Taa kniga ti sto ja preporacuvas e okolu 1500 stranci mislam ako se raboti za 4ta verzija ili nekoja povisoka.

Za pocetnici ne bi rekol deka takva kniga e mal predizvik i plus
100% e na angliski.

Точно дека книгата е 1500 страни и е на англиски. Јас ја имам 6та едиција, мислам дека 7ма е последна, меѓутоа не гледам каде е тука аргументот дека не одговара за почетници.
Книгата покрива 100тина страни на вовед во програмирање со јава, значи од Hello World па нагоре, после чаптер кој објаснува што се класи, објекти, наследувања (не ми е баш добар македонскиот, може и утнав некои термини).... И мислам дека е одлична за почетник, нормално не целата. Меѓутоа може да се користи и за понатака, затоашто ги покрива скоро сите можни теми.
Исто така битно е и дека е пишувана на доста низок стил, значи и ако си "дудук" за програмирање, можеш да разбереш "што сакал писателот да каже", за разлика од многу други слични книги.
Како што викаат, Don't judge a book by it's cover
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
se soglasuvam so star buck, mnogu dobra kniga e Java, How to program od Deitel & Deitel !
jas gi imam procitano i 6ta i 7ma edicija, na 2 godini iskaca nova...so 6tata bukvalno ucev od pocetok Java (mi bese textbook po predmetot vo prva godina) a 7mata ja koristev za ponapredni tehnologii kako web services i ostalo! kako note 7mata iskoci letovo, taka da e opfatena i Java 1.6.0.

mn mn srdechno ja preporachuvam!

@*buck...vo solun si? (sry moderatori za off - topic)
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
se soglasuvam so star buck, mnogu dobra kniga e Java, How to program od Deitel & Deitel !
jas gi imam procitano i 6ta i 7ma edicija, na 2 godini iskaca nova...so 6tata bukvalno ucev od pocetok Java (mi bese textbook po predmetot vo prva godina) a 7mata ja koristev za ponapredni tehnologii kako web services i ostalo! kako note 7mata iskoci letovo, taka da e opfatena i Java 1.6.0.

mn mn srdechno ja preporachuvam!

@*buck...vo solun si? (sry moderatori za off - topic)

Тука сум мањо ;)
(не му кажувај на лефто) :))
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
Mi pomina fazata na beginer. Ja procitav head first java. Mnogu dobra kniga. Ne mi zdosadi kako sto mi dosaduvale drugi knigi. Ima 600 strani i spored mene se e objasneto kako za pocetnik(znaci za sekogo e).
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
@dimitars: head first serijalite se super za pocetnici vo bilo koja oblast od IT. jas momentalno ja citam head first: design patterns, super kniga. Ama ima eden problem so head first....napisani se bas kako textbook za ucenici. koga ke ja naucis taa oblast od IT nema da mozes da ja koristis head first knigata kako reference point, a toa ke ti treba dalje ako planiras da se zanimavash so IT.
zatoa mi se svigjase mene taa od Deitel, 2 stvari u edna, textbook za ucenici i dobar reference point za dalje vo zivot (dali e toa server faces ili swing programiranje ili bilo koja druga java-based tehnologija)!

0.02$
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Мислам дека е тешко кај нас да најдеш квалитетни книги... Како за почетник, мислам дека Java How to Program - by Harvey M. Deitel, Paul J. Deitel е одлична... Ако си заинтересиран, можам да ти ја набавам од солун, цената мислам дека е околу 50 евра.

Ja iam nekoj vo PDF format, neka dade link
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.687
341
@dimitars: head first serijalite se super za pocetnici vo bilo koja oblast od IT. jas momentalno ja citam head first: design patterns, super kniga. Ama ima eden problem so head first....napisani se bas kako textbook za ucenici. koga ke ja naucis taa oblast od IT nema da mozes da ja koristis head first knigata kako reference point, a toa ke ti treba dalje ako planiras da se zanimavash so IT.
zatoa mi se svigjase mene taa od Deitel, 2 stvari u edna, textbook za ucenici i dobar reference point za dalje vo zivot (dali e toa server faces ili swing programiranje ili bilo koja druga java-based tehnologija)!

0.02$

Epa ne moze se vo edno. Za ucenje si ja zemas taa a za reference za java si imas javadocs.
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Epa ne moze se vo edno. Za ucenje si ja zemas taa a za reference za java si imas javadocs.

ne mislev za class reference kako javadocs, na tehnologii mislev! IT praksa e da drzish dobra reference book vo domashnata biblioteka, naprimer rabotish intenzivno C++ i odednas treba da prais nesto java, si zaborail swing i otvaras knigava, naogjas chapteri za site komponenti sto ti trebaat i na konj si;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.132
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно