• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог камера за кола додека е паркирана

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
Ми треба камера за во кола да снима додека е паркирана, не во вожња. По можност да се гледа добро преку ноќ со многу малку светлина. Да ја има во Македонија, зашто ми треба итно, не од Али.

Предлози?
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,957
1,873
Скопје
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
958
2,406
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Пијат коктели баајги коливе у задње време....

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
Која камера ја зема ти?
 

DrZeus

Intern
15 ноември 2020
4
1
Пиши 70mai на али, треба да се добри.
Лично јас немам, сакам да земам.

Сега видов н - не од али..
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
Разгледував и јас на али ама проблемот е што за тие 60 дена додека стаса ќе ми направат уште 60 глупости на колата :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
@Mr.Jack: Да не зема нешто, да споделиш искуство :)
Ја земав оваа Anhoch PC Market Online - Camera In-car Dash Cam Trevi HD Night Vision 2" LCD

Во слаба светлина не се гледа убаво, што е нормално за било која евтина камера. Макс СД картица е 32ГБ и работи на power bank преку УСБ кабел или струјата од колата (има адаптер). На 32ГБ картица може да снима 3 ипол саата видео со макс резолуција и најдобри сетинзи. Вградената батерија не издржува многу снимање, не сум ни пробал ама не очекувам повеќе од пола саат. Кај мене цело време е приклучена на power bank додека снима. Има и некој мод да се активира автоматски и да почне да снима ако осети тресење или судир ама не ни сум пробал тоа. Снимките автоматски се зачувуваат откако ќе се наполни СД картицата или пред да се испразни батеријата. Прашај нешто специфично ако те интересира

Порачав и друга ИП камера уште пред неколку недели од Али, не ни очекувам да стаса годинава
 

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,957
1,873
Скопје
Колкав капацитет е power bank-от, и колку време држи со едно полнење? Види дали има и motion detection, да се активира кога ќе регистрира движење, тука може да ти скрати потрошувачка на power bank-от. Дај пушти и линк до таа од AliExpress што си ја нарачал.
 

Capric0rn

Intern
1 јуни 2016
4
8
@Mr.Jack пиши дали си задоволен, а особено кога/ако го сними „човекот“.
Го разбирам чувството на немоќ кога ќе си ја видев изгребана од некој клучар што не може на друг начин да се усреќи у животов, кога мене и на две други коли до мене ни избушија гуми или кога некој на искачање од паркинг ќе ја направи змај. Се намерачив и јас да купувам али кој и да гребеше прекина на време и се премислив за камера.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
686
432
@Mr.Jack пиши дали си задоволен, а особено кога/ако го сними „човекот“.
Го разбирам чувството на немоќ кога ќе си ја видев изгребана од некој клучар што не може на друг начин да се усреќи у животов, кога мене и на две други коли до мене ни избушија гуми или кога некој на искачање од паркинг ќе ја направи змај. Се намерачив и јас да купувам али кој и да гребеше прекина на време и се премислив за камера.
Најверојатно сега се плашат да прават проблеми на колата откако ја гледаат камерата, па може повеќе се исплати да ставите dummy camera или фејк аларм нешто да светка само за да се плашат луѓето. Мене целта ми е да го фатам кој е, не да престане да прави проблеми, па не земав dummy camera. Можеби и подобри опции се аларм или некоја ламба што се пали на сензор (motion detection)

Задоволен сум од камерата со оглед на цената. Не е инфраред камера за да снима у многу темно, не ни очекувам многу. Кога е подобро осветлено се гледаат луѓето (иако темно и матно)

Колкав капацитет е power bank-от, и колку време држи со едно полнење? Види дали има и motion detection, да се активира кога ќе регистрира движење, тука може да ти скрати потрошувачка на power bank-от. Дај пушти и линк до таа од AliExpress што си ја нарачал.
Power Bankot e 10000mah ама неколку години е стар веќе. Држи за 2 снимања (значи 7 саати вкупно) и останува уште една црта од поуер банкот, не знам колку уствари останува точно. За мотион детектион не видов опција иако пишува дека постои на анхоч, можеби не ја најдов јас, не сум разгледал убаво

Оваа камера ја порачав од Али US $17.38 43% OFF|5MP IP Camera Wifi Outdoor IR Night Vision ONVIF Audio Wireless CCTV Camera 1080P HD Motion Detect ICSee Security Wifi Camera IP|yoosee ip camera|ip camera wifiip camera - AliExpress
Не очекувај квалитет ни од неа. За квалитетно снимање треба многу повеќе пари да се даде

Како рандом факт, оваа камерава од анхоч може лесно да се користи и како веб кам, па можеби ќе ви се најде за децата за настава откако ќе ги фатите луѓето што ви прават проблеми :D
 
Последна промена:

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,448
1,428
Drachevo
А дали некој знае дека имаме специјализирана служба за превенција на криминалот и вандализмот, јавна служба се, директно ги плаќаме со наши пари. Службата се вика МВР и досега нема решено ниту спречено ниту еден криминал.
 

Toshiba

Intern
5 јануари 2021
3
0
Јас од алиекспрес си земав и еве ја тера веќе пола година. Одлично служи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,027
Мислења
837,036
Членови
28,966
Најнов член
dedecds
На врв Дно