Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог интернет провајдер

Blagojche77

Intern
23 декември 2016
17
3
Здраво дечки!
Ми треба совет околу избор на интернет провајдер. Од октомври годинава ќе седам во студентски дом(Гоце Делчев), не ми е потребна брзина и такви ствари доволно е да не биде премногу скап пакетот, па доколку сте имале искуство или доколку знаете некои добри предлози Ве молам споделете.
Ви благодарам!
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.163
2.503
Подобро да си земете 2-3 цимери добар нет, и да си делите трошоци, него ова 50% попуст до крај на година
 

eX3v1l

Practice makes perfect
2 мај 2011
1.324
1.173
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Ко за студенти најдобро е телекабел. Немаш договор и можеш кога сакаш да го откажеш. А за постабилен и побрз јас би идел со Неотел.
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
716
458
Мислам дека сеуште не дозволуваат да си ставиш интернет, мораш само 4г. Така да неотел или вип Друг провајдер не знам
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1.060
1.546
Стави си телекабел, пакетите од Неотел се со договор на една или две години. На неопределено е прескап. Има телекабел 20/20Mbps за 600 на неопределено. Секако плаќаш приклучок 1500 денари на рати или еднократно. Аку плаќаш на рати имај предвид да им кажиш ко ќе го пишат договорот зошто по „default“ е еднократно. Сообраќајот е неограничен.
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
716
458
Проблемот е од студентскиот дом нема да дозволат да се инсталира опремата од телекабел. Ако има некои промени нека ме поправи некој
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.905
14.671
youtu.be
Стави си телекабел, пакетите од Неотел се со договор на една или две години. На неопределено е прескап. Има телекабел 20/20Mbps за 600 на неопределено. Секако плаќаш приклучок 1500 денари на рати или еднократно. Аку плаќаш на рати имај предвид да им кажиш ко ќе го пишат договорот зошто по „default“ е еднократно. Сообраќајот е неограничен.
Дали го прочита првиот пост!?

@Blagojche77
Не сум сигурен дека може во студентски да се прави кабловски приклучок, распрашај се прво во студентскиот дом исто и кај Телекабел, или евентуално 4G од некој мобилен оператор.
 

Blagojche77

Intern
23 декември 2016
17
3
Денес се јавив во неотел имале некоја нова понуда за студенти. 9месеци договор 200GB со 10Mbps брзина и цена од 690ден. Ќе го земам тој.
 

Blagojche77

Intern
23 декември 2016
17
3
Никој нет провајдер не се нафаќа да прави кабловски приклучок во Гоце. Овој е wireless.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.901
5.376
SK
Да не отварам нова тема... Треба да се одлучам за провајдер, ми истекува сегашниов договор со ВИП. Користам економски пакет за 800ден од нет (30/1), ТВ со два ресивери, фиксен телефон со вклучени минути (да, и тоа користат стариве).

Реонов е Нерези/Карпош 4, какви се искуствата со Телекабел, Неотел?
Некои сознанија за покривање? Телекабел ги чекам да кажат, кажаа 2 недели им требало за да „истражат“.

Немам некои посебни побарувања, телевизија и фиксен телефон користат само стариве. Мене ме интересира пред се интернет, просечно симнувам работи па даунлоад лимитот не ми е нешто посебно важен, ретко играм ама латенциите ми се важни за во тие прилики.

Пред ВИП (Близу), долго време користев Телеком - кај нив никако не се враќам (лични причини, и цена). Со ВИП неривираат проблемите со NAT-ирањето и многу мал upload bandwidth, големи прекини имаат релативно ретко ама кога ги има по цели часови траат. Но не ги исклучувам, сегашниот договор е прилично исплатлив.

Мислења, совети? :)@gamon убаво што си кажуваш за оптиката на телекабел т.е ако не ти е тешко пиши во кој реон си и дали си од скопје да си знаат лугето кај да не ставаат бидејќи не верувам дека секаде е така ако е секаде сите ќе се исклучат бидејќи немаш никаков обврзувачки договор.
@Lokvan пред да се префрлаш заврши си ја домашната работа како што треба немој да брзаш после џабе ќе ти бидат сите нервози затоа што и да си на телекабел немаш договор можеш да прекинеш е сега нормално ќе си платиш тоа за инсталацијата 1500 2000 денари али нема пенали да плаќаш.Телеком и неотел ти се мачка у вреќа треба да знаеш што бараш ти од провајдерот дали симињаш многу ти треба ли поголем лимит од 1ТБ дали ти треба брзина и така тоа е тоа....Иначе за неотел како јас што сум корисник на интернет и телефон кај мене нема што да се жалам лета интерентот.Така да земи седни читај форумот и заврши си ја домашната како што треба пред да бираш провајдер да не испадне после нервози за џабе.
Фала на инпут. Би ги пробал Телекабел, ги чекам да одговорат за покривање. Не ми се допаѓа што се влечкаат вака.

Од друга страна не сакам да ја пропуштам шансата да го обновам сегашниов договор со ВИП, освен ако не најдам нешто подобро ама воедно и исплатливо.
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1.066
1.220
Телекабел (доколку имаат линија до кај тебе) би те коштал 1600 денари месечно од кои:

1000 денари 40/40 оптика (1500 е еднократен трошок за приклучокот)
450 денари ТВ претплата за 4 телевизори
150 денари за фиксен
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1.066
1.220
А зошто би ти требал пакет понуди? За поевтино? Секако им е се на една фактура.

Подобро овака, можеш да исклучуваш поединечни услуги по потреба...
 

DemoUser

Баниран/a
27 април 2010
1.457
1.629
Скопје / Автокоманда
@Lokvan убаво ти кажа @Balanar со телекабел можеш што сакаш да правиш бидејќи ти не склучуваш никаков договор со нив на 2 3 години туку можеш месец за месец и нормално се ќе ти биде на една фактура.Неотел за нерези горе ако правиме муабет последна 57 нагоре незнам дали има тамо неотел но ако има телеком оптичка мрежа може преку нивната бидејќи како што знам почна да се шири нагоре мрежата на телеком оптичка за нерези.
Бидејќи ти нејќеш да се претплатиш на телеком подобро одма избаци ги од кругот и бркај ги другите провајдери и распрашувај се.Но ако цената ти игра голема улога подобро е и да си ставиш лимит колку би плаќал месечно и така најубаво ќе си одлучиш дали би останал на вип или би се префрлал на друг провајдер.
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1.066
1.220
Тоа да, се е до лимитот на финансии што би ги одделил за таа намена. И јас сакам 1/1 gbps за по дома, ама...
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.901
5.376
SK
@DemoUser jaс сум прилично подолу од последна 57-мица. Во близина има разводна кутија за оптика од Телеком. Ќе прашам во Неотел, само уште кај нив не сум прашал.


А зошто би ти требал пакет понуди? За поевтино? Секако им е се на една фактура.
Подобро овака, можеш да исклучуваш поединечни услуги по потреба...
Пошто економскиот аспект е фактор, не гледам како е подобро одделни во однос на пакет услуги. Од пакет услугите се очекува да бидат поефтини, одошто одделните услуги... Во однос на сегашниот пакет од ВИП кој ме кошта 800 денари месечно, со Телеком ќе добијам 40/40 наместо 30/1 нет, телевизиите не знам и нема да се замарам што е различно, и фиксен телефон без вклучени минути (кои реков стариве ги користат, иако имаат мобилни телефони). И сето тоа за дупло повеќе пари... Или варијантата со 20/20 интернет, тогаш би било 800ден. за ВИП во однос на 1200ден. за Телеком, со тоа што правам даунгрејд од 30 на 20 даунлоад бандвит.

Фала за предлогот, ама пакетот услуги во случајов прави голема разлика.
 

Balanar

Баниран/a
6 декември 2016
1.066
1.220
Не прави никаква разлика, најди ми подобра понуда за интернет 40/40, ТВ со 4 приклучоци и фиксен за 1600...
Или 20/20, ТВ со 4 приклучоци и фиксен за 1200.

Не постои.

Да не зборам аспектот дека можеш да ги смениш за 1 ден ако налеташ на подобра понуда од било кој оператор. И оставаат 3 месеци неплатено пред да исклучуваат.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.901
5.376
SK
Ги гледам сега Неотел: https://neotel.mk/neotrio-50/
Брзина до 50 Mbps / 50 Mbps (download/upload)
Неограничени разговори во мрежата на Neotel
Телевизиски пакет со до 92 вклучени (24 HD) канали
За договор на 2 години, 1.490 ден./мес.*

Сегашниов пакет Vip Combo 3 S ми вклучува неограничени минути на фиксен телефон, до сите фиксни телефонски оператори. Што во случајов прави разлика пошто старциве зборат на фиксен телефон. Во однос на другото најголемата разлика се сведува на поголем upload bandwidth.

Инаку Неотел веднаш ми одговорија, има покривање со оптика кај мене. За разлика од нив Телекабел сега по втор пат се јавив, некоја фуфла кажа не можело така брзо да одговорат - а пред повеќе од недела дена прашав прв пат. Лошо, посебно во ситуација кога треба да се одлучиш да ги користиш како провајдер. Да се праша човек колку ќе чека на интервенција кога ќе биде приклучен... :-/


Би било убаво некој да каже искуства со Неотел и со Телекабел во Нерези и во Карпош 4 генерално.

Друга работа, не знам како функционираат работите кога ќе истече договорот. Како на мобилнава телефонија, си продолжува месец за месец по истите услови како во договорот?
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.901
5.376
SK
Трета недела, и после неколку јавувања за можност на приклучок од Телекабел нема ништо освен „многу сме зафатени“ на секој повик. После ова „до даљнег“ се ставени на крај од листата, и навистина можеби е подобро што во старт покажуваат каков им е односот кон клиентите. Тек да ги чекав вака за интервенција, кај ќе ми беше крајот. Изгледа не сакаат нови муштерии. Во меѓувреме си останувам на стариот провајдер (ВИП) но месец за месец, не потпишувам нов договор.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.062
3.832
Трета недела, и после неколку јавувања за можност на приклучок од Телекабел нема ништо освен „многу сме зафатени“ на секој повик. После ова „до даљнег“ се ставени на крај од листата, и навистина можеби е подобро што во старт покажуваат каков им е односот кон клиентите. Тек да ги чекав вака за интервенција, кај ќе ми беше крајот. Изгледа не сакаат нови муштерии. Во меѓувреме си останувам на стариот провајдер (ВИП) но месец за месец, не потпишувам нов договор.

Телекабел ги чекам од 1ви Ноември да проверат дали има оптика кај мене во Дебар Маало. Џабе и досадување и звонење и се. Во Охрид во рок од 24 часа дојдоа и проверија, и истиот ден се вратија за монтажа, ваљда само отидоа да земат опрема и документи за договор.

А инаку, со Неотел имај на ум дека рекламираните брзини (во случајот со Fiber 50, 50/50 Mbps) им се максимални брзини. Просечната, што е веројатно многу поблиску до онаа што ќе ја добиеш, им е на пола (25/25 Mbps).
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.901
5.376
SK
Таа е реалноста овде и нема бегање од тоа, јас ќе си ги држам картите и не ја играм ракава се додека не испадне нешто подобро од сегашниве опции. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.237
Мислења
977.165
Членови
35.548
Најнов член
Riki123
На врв Дно