Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предлог инкџет принтер за дома?

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.416
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ве молам за предлог колор (инкџет) принтер за дома. Посакувани атрибути: WiFi обавезно, CIS, да работи на Линукс и на Мек, да не е скап и да не е многу бавен. И нормално, да е локално достапен! Не мора да е којзнае колку прецизен во боите. Ќе се користи за печатење материјали за на школо и глупости за деца. До сега имав ласер ама го носам него во дуќан кај жена ми па мислев да имам бар еден колор.

Ако има ефтини колор ласери со полнење, и тоа би било добро.
Благодарам.
 

shooter

Gaining Experience
2 март 2010
616
455
Иам позитивно искуство со Epson, разгледај локално во продавниците кој ти одговара. Боите се околу 2000 комплет, зависно што и колку се штампа толку траат. Имаат драјвери за macosx, мислам дека и за линукс имаат ппдршка.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.461
14.740
Јас имам искуство со Епсон и ХП за инк џет (што би рекле бугарите „инџект“).
Епсон се поефтини ама функционираат добро ако секојдневно ги користиш. HP имаат подобра резолуција и поотпорни се на сушење на бојата ама кертриџите им се многу поскапи од на Епсонот.

Ова ни е некој заклучок од години работење и со едните и со другите ама во последниве 4-5 години тоа може да е сменето. Дигит инженеринг и Омниа треба да ги имаат Епсон а ХП во ХП Стор или Логин системи ако сеуште ги продаваат
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.278
3.926
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
По мене најдобар принтер CANON PIXMA G3411

Имам 3 парчиња вакви од кои 2 се во функција.
Првиот G3400 првенецот во генерација купен од Јужниот сосед пред ... па незнам може поминаа 5-6 години, откако прв пат излезе.
Другите два кои што се со ознаката G3411 се истите принтери во целост како нивниот претходник G3400 само со фејс лифтинг во командите плус екранче.
Шинати од штампање со иљадници и иљадници штампи, го оправдуваат секој денар даден за нив. :)
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Ве молам за предлог колор (инкџет) принтер за дома. Посакувани атрибути: WiFi обавезно, CIS, да работи на Линукс и на Мек, да не е скап и да не е многу бавен. И нормално, да е локално достапен! Не мора да е којзнае колку прецизен во боите. Ќе се користи за печатење материјали за на школо и глупости за деца. До сега имав ласер ама го носам него во дуќан кај жена ми па мислев да имам бар еден колор.

Ако има ефтини колор ласери со полнење, и тоа би било добро.
Благодарам.
EPSON L3060 Series 2 (EcoTank, гледај понови модели зашто веќе не се прави) seems OK, не сум ич захтевен. ПРОБЛЕМОТ е полнењето - се правиш редовно јок со боите :) Како за Велигден... Немам претстава за цени и сл. пошто го наследив, а има и оригинал и заменски бои во Скопје без проблем. Работи преку вајрлес со виндоус и мек без проблеми.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.256
1.476
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Мој совет, не купувај колор принтер за дома освен ако имаш претерано многу потреба од него. Тонерите се претерано скапи и не се исплати, истата дилема ја имав и јас во поселдно. Наместо колор принтер,
ќе одиш во најблиската печатарница и ќе ти направат тоа што сакаш кога ти треба, помалце главоболки така.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.416
5.526
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Мој совет, не купувај колор принтер за дома освен ако имаш претерано многу потреба од него. Тонерите се претерано скапи и не се исплати, истата дилема ја имав и јас во поселдно. Наместо колор принтер,
ќе одиш во најблиската печатарница и ќе ти направат тоа што сакаш кога ти треба, помалце главоболки така.

Проблемот е што ми притребува секој ден по малку во ниедно време, за децата ми е.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.278
3.926
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Заменски бои не сум користел за овие штампачи воопшто, напротив само оргинал кои се по 429 денари за шишенце освен црната која што е малку поскапа во Сетек.
Пред тоа ги зимав за иста цена вклучително и црната, значи сите беа по 429 денари од Нептун, сега мислам ги поскапеа малку таму.

Околу второво дали се сушат главите после подолго време неактивност незнам, затоа што нон стоп штампаат.

G3400 кој што не ми е во функција и има проблем со главата конкретно кај црната боја после 4-5 месеци некористење пуштив нешто во боја (плава) пред 1 месец и го иштампа без проблем.

Што значи 4-5 месеца некористење не би требало да прави проблем. :)
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.256
1.476
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Заменски бои не сум користел за овие штампачи воопшто, напротив само оргинал кои се по 429 денари за шишенце освен црната која што е малку поскапа во Сетек.
Пред тоа ги зимав за иста цена вклучително и црната, значи сите беа по 429 денари од Нептун, сега мислам ги поскапеа малку таму.

Околу второво дали се сушат главите после подолго време неактивност незнам, затоа што нон стоп штампаат.

G3400 кој што не ми е во функција и има проблем со главата конкретно кај црната боја после 4-5 месеци некористење пуштив нешто во боја (плава) пред 1 месец и го иштампа без проблем.

Што значи 4-5 месеца некористење не би требало да прави проблем. :)
За тоа е барем лесно, ќе направиш cron task во недела во 04:00 да пушта по 2-3 страни во боја :D

п.с. принтеров и мене ме заинтересира. Го разгледувам на интернет моментално.
 

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.061
1.347
По мене најдобар принтер CANON PIXMA G3411

Имам 3 парчиња вакви од кои 2 се во функција.
Првиот G3400 првенецот во генерација купен од Јужниот сосед пред ... па незнам може поминаа 5-6 години, откако прв пат излезе.
Другите два кои што се со ознаката G3411 се истите принтери во целост како нивниот претходник G3400 само со фејс лифтинг во командите плус екранче.
Шинати од штампање со иљадници и иљадници штампи, го оправдуваат секој денар даден за нив. :)
Истиот го имам, одличен.

Единствено не ми е јасно дали има можност да скенирам директно на ПЦ преку копче на принтерот, тоа ми фали, можда и АДФ.

За се друго топ си е.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.574
1.700
Canon G5000 серијата, со фабрички вграден CISS, околу 3 години го имам, до половина се првите бои. Еднаш се запуши, правев purge со боите, траеше неколку минути, се е ОК потоа
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.278
3.926
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Истиот го имам, одличен.

Единствено не ми е јасно дали има можност да скенирам директно на ПЦ преку копче на принтерот, тоа ми фали, можда и АДФ.

За се друго топ си е.
За скенирање има програмче на Canon кое што се инсталира во компјутерот со еден куп опции и преку него, инаку копче на принтерот има за копирање. :cool:
 

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.061
1.347
За скенирање има програмче на Canon кое што се инсталира во компјутерот со еден куп опции и преку него, инаку копче на принтерот има за копирање. :cool:
Знм кко да скенирам од компјутер, ама ми фали на самиот принтер да стиснам и да си скенира директ на ПЦ.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
501
342
Барам принтер за секојдневна употреба. Некогаш и во боја ќе се принта. По можност да има и функција за копирање. Буџет околу 6-7к.
 

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.061
1.347
Барам принтер за секојдневна употреба. Некогаш и во боја ќе се принта. По можност да има и функција за копирање. Буџет околу 6-7к.
Јас сум задоволен од овој, вади и слики по потреба.


Имаш и G2411, баз Wi-Fi мислам дека е.


До сега само ме нервира што нема ADF и нема копче за директно да скенира на PC.

Ако те бендисува пиши ми, ќе побарам дали некаде има поефтин.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
501
342
Јас сум задоволен од овој, вади и слики по потреба.


Имаш и G2411, баз Wi-Fi мислам дека е.


До сега само ме нервира што нема ADF и нема копче за директно да скенира на PC.

Ако те бендисува пиши ми, ќе побарам дали некаде има поефтин.
Уште нешто. Дали е подобро да одам на ласерски или на овој? Дали се наоѓаат лесно бои за овој принтер и дали брзо принта? Последен пат пред 15 години сум имал, појма немам сега како стојат
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.513
5.791
Имаше еден тип што купуваше инкџет принтери и откако ќе им се истрошеше првиот сет мастило, купуваш нов а стариот принтер таков го подаруваше, демек цената на принтерот е колку мастилото... Believe it or not.
 

cgfreak

On your way to fame
1 октомври 2010
474
653
Дома
Имаше еден тип што купуваше инкџет принтери и откако ќе им се истрошеше првиот сет мастило, купуваш нов а стариот принтер таков го подаруваше, демек цената на принтерот е колку мастилото... Believe it or not.
Хммм, зависи, некои доаѓаат со полу-полни кертриџи во првиот, фабричкиот сет. :)
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.589
1.723
Имаше еден тип што купуваше инкџет принтери и откако ќе им се истрошеше првиот сет мастило, купуваш нов а стариот принтер таков го подаруваше, демек цената на принтерот е колку мастилото... Believe it or not.
Па, пред неколку години (околу 10?) купив епсон инкџет принтер со скенер, околу 3.000 денари ќе да беше.
Имаше со него почетни кертриџи, бесплатни, ама со капацитет 50-60% помал од нови ако купиш.
А новите беа по околу 600 денари, па 4 такви (за еден сет) вкупно беа 2.400 денари.
Така што, не е далеку од вистината ова за цената на принтеро и боите.
Јас би препорачал ако се купува принтер, нека е инк џет, со можност на дополнување, или CIS систем, мислам така ги викаа.
Овие ќе да имаат најголема исплатливост по единица на испринтана страна (за домашна употреба).
Се разбира, ласер си е ласер, ама ласер во боја е непотребна скапа играчка за во домашни услови и хоби потреби.
Доколку пак ви треба за во некој дел да се задоволат одредени професионални, поврзани со работата и заработката, задачки и потреби, одете на ласер.

Испратено од телефоно
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.240
832
EPSON L3151,ефтини бои...

овој го користам активно 2/3 години,секој ден по 40/50 страни во просек
еднаш се чистени главите и ресетиран бројач бидејќи ако надмине над лимит,не црта.
мора ресет
топ е
 

stojatoni

Intern
3 декември 2012
78
48
Miami, Florida
Јас го имам canon G3400.
Ако не се печати подолго време се запушува. Пробав со clean програмите во windows, но немаше промени.
Второ ни одблиску не печати толку колку што е наведено. Мене ми се веќе втори бои ова.

Ако се печати редовно, мислам дека би го немал тој проблем.
Други критики за принтерот немам

Вкупна оценка за г3400 според мене 8/10
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.234
Мислења
977.115
Членови
35.547
Најнов член
minchevskis
На врв Дно