1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог Графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од 1s3ct0wN, 3 Февруари 2020.

 1. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  216
  160
  18 Септември 2013
 2. vikomkd

  vikomkd
  Gaining Experience

  28
  148
  9 Август 2015
  Машко
  Графичкава има 125W TDP така што ке мораш и 6 пин конектор да приклучиш на неа, максимум што би можел само преку PCI-e слот да напојуваш е Anhoch PC Market Online - Gigabyte GeForce GTX 1650 OC 4GB GDDR5 2xHDMI/DP DX12 WINDFORCE 2X
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 3. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  903
  1,450
  12 Септември 2013
  Машко
  Што PSU имаш па нема 6 пин конектор?
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 4. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,841
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Матрикс, нео сака да биде изгледа.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  216
  160
  18 Септември 2013
  Хахаха мора да се изеде бурек, сега сватив оти 1650 е единствена без екстерен конектор.

  Фала, ќе се оди на Графичка со екстерен на крај.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 6. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  903
  1,450
  12 Септември 2013
  Машко
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,469
  1,955
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Плус дај повеќе инфо за целиот ПЦ така подобри препораки ќе добиеш ова вака 20К графичка на напојување што нема PCIe конектор ми е малце чудно.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,928
  27,605
  4 Септември 2008
  1660 Super /RTX2060/5700
   
  На Mao и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 9. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Gtx 1070ti,Rtx2060 ,Rx5700
  Ако си за поевтино gtx1660,1660ti или супер.
   
 10. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,132
  1,481
  26 Март 2016
  Даскал
  Ти се брза? На лето Ampere излегува, ќе паднат цените на сргашниве карти а можеби ќе собериш ектстра динерос за ampere карта
  Испратено од OnePlus 5T преку IT.mk форум апликација
   
 11. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  758
  1,212
  3 Јануари 2019
  Машко
  Ова е еден од полошите совети што може да се дадат. :carefree: И кога ќе искочат на лето новите Ampere карти на nVidia, ќе речеш ај да чекам може новите карти на AMD ќе бидат боље. Ќе се вртиш у круг и на крајот нема никад да купиш, пошо цело време ќе искача нешо ново. :p
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,132
  1,481
  26 Март 2016
  Даскал
  Има трендови на воведување нови технологии што треба да се исполираат во наредни изданија, плус на секои 2 години менуваат серија Нвидиа. Не дека се вртиш во круг, туку се движиш циклично. Моментално сме на крајот на последниот циклус во однос на GPU достигнувањата. Пред 4 години беше претходниот добар период за апгрејд кога излегоја 10xx серијата бидејќи имаше значителен скок во перформанси со 9xx. 20xx немаше ништо подобро во перформанси само што воведија RTX. Меѓутоа, нов feature не се купува во прва итерација бидеќи никогаш не е оптимизиран и не овозможува да се искористат максимално неговите потенцијали.

  Следнава серија 4 години после 10xx е вистинскиот момент за апгрејд бидејќи се префрла NVIDIA на 7нм чипови од Самсунг плус воведува и полира RTX 2.0 којшто ветува значителен буст во перформанси. Ова за АМД не го коментирам бидејќи и да воведат RTX и да се обидат да и парираат на НВИДИА, тоа ќе биди нивниот прв повраток на ова ниво на оперирање после долги години. Досега само во mid-range пазарот правеа пари. Нивниот RTX чип ќе биде прва итерација исто така -- неисполиран. Ете на RYZEN му беа потребни 3 серии за да се изделка во квалитетен процесор. Првите Ryzen имаа проблеми со меморија и со други ствари.

  Го давам советов имајќи го сето ова на ум, на него е да одлучи што ќе прави. Тоа дека технологијата нема никогаш да ја стигнеме е точно, меѓутоа има периоди кога циклусот на едно технолошко достигнување е при крај и се воведува нова апгрејдирана серија којашто ќе нема потреба да се замени повеќе години. Примери од последниве години:

  - Воведување на SSD како главен диск за операција наместо HDD (не се сеќавам пред колку години беше, меѓутоа најголемиот скок во перформанси што сум го искусил досега).
  - Воведување на nVme SSD-a.
  - Интел дуплира број на cores со 8ма генерација? (не се сеќавам која беше).
  - АМД го полира RYZEN на 7нм (сегашна 3та генерација).
  - АМД воведува PcieGen4 и Самсунг вади 980ки на Gen4.
  - НВИДИА воведува 7нм и RTX 2.0 (исполиран feature) којшто е ова лето.
  - ДДР5ка рам (за две години).

  Имено, некои скокови се поголеми од други, меѓутоа во технологијата имаш скок па тапкање во место се додека циклусот не заврши. Сеа ќе скокниме сите со 30xx ова наредно лето (т.е. оние што ќе си набават).
   
  Последна промена: 4 Февруари 2020
  StefAngel, 1s3ct0wN, poljakot и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  758
  1,212
  3 Јануари 2019
  Машко
  Yep, после едитот е доста почитко и разбирам што сакаш да доловиш. Пред едитот не те сфатив најдобро хаха. :carefree:

  Абе и не реков дека не се согласувам со тебе. Ама секогаш искача нешто ново и ако се водиш по тоа нема никогаш да направиш upgrade.

  Well said. Ако OP-то не прави често надоградување, можеби и треба да се информира за што ќе излага во наредните неколку месеци.
   
  На 1s3ct0wN и Rikimaru им се допаѓа ова.
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,841
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Купи си сафирка од пане и ако мислиш дека не ти е доволно земи после појако.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...