1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

предлог графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од danex, 1 oктомври 2016.

 1. danex

  danex
  Intern

  7
  2
  28 Јули 2016
  Машко
  Здраво на сите Релативно сум нов на форумов, не се сметам за комплетен лаик пошто си го памтам првиот компј 486 со amd dx100 но ќе ми треба помош од вас за следниот избор; моментално имам core2 duo e8400 3ghz, Asus p5kpl-am четири гига рам со напајање ms industrial platinum ms-400atx, па ќе ми треба помош околу избор на графичка а моментално имам GeForce 9400 gt со 512 рам.
  Се двоумам околу следните Asus GeForce 750ti 2gd5 од сетек, PAlit GeForce 750ti strix 2gd5 OC од ддсторе или sapphire Radeon rx460 2gd5 OC од ддсторе. Е сега знам дека ми треба нова машина за да нема bottleneck Na cpu, али моментално сум краток со кеш и ќе почекам до амд зен од година, но планирам оваа графичка да ја стаам на новиот компј одгодина, ме интересира која графичка би дала најдобри перформанси на новата машина, но сега да ми е компатибилна со моменталното напајање и машина дур да зеам нешто ново догодина фала однапред пс палит ка шо гледав најмала потрошувачка има
   
 2. danex

  danex
  Intern

  7
  2
  28 Јули 2016
  Машко
  еве глеам и од анхоч има Rx 460 oc za 8000
   
 3. Chicony

  Chicony
  Gaining Experience

  129
  50
  7 Јануари 2012
  Купи и графичка догодина. Картиве на ново да ги купиш и да ги стаиш на тој пц нема мн. да добиеш, а тек после една година ништо. Купи нешто на старо до 3-4 к, ако не ти се чека догодина. Тие 8к у вода ги фрлаш
   
  На ivan88 и danex им се допаѓа ова.
 4. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  303
  235
  7 ноември 2012
  Машко
  на c2d најмногу со GTX650ка / HD7790ка. Све друго ќе имаш bottleneck
   
  На danex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. danex

  danex
  Intern

  7
  2
  28 Јули 2016
  Машко
  ќе имам знам но у предвид иам истава графичка да ја стаам на новото пц догодина, туку дали ова напајање ќе ги тера?
   
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,100
  8,397
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Прво и основно напојувањето смени го за некое подобро. После барај графичка Gf 650/750/950
  Иначе не е 486 dx100 туку 486 DX4 - 100MHz ;)
   
  На danex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. danex

  danex
  Intern

  7
  2
  28 Јули 2016
  Машко
  ако го сменам и напајањето излева нов пц, у секој случај фала
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,100
  8,397
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нормално дека ти треба и ново напојување, освен ако не сакаш да ризикуваш да изгориш се живо во куќиштето.
   
  На danex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. danex

  danex
  Intern

  7
  2
  28 Јули 2016
  Машко
  шо напајање да зеам?
   
 10. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  787
  1,288
  12 Септември 2013
  Машко
  Разгледај ги последните неколку страни овде.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 11. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,628
  1,279
  13 Август 2009
  Машко
  Тивко и добро напојување е G450M / G550M во Сетек.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На danex и Astro им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...