• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог Android мултимедија за VW/Seat

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
428
691
Скопје
Некој да има искуство да вградувал Андроид навигација/мултимедија во кола?
Каков модел зедовте, дали сте задоволни, предности/маани...
 

PeGi998

Gaining Experience
3 октомври 2018
85
128
Пред 2 недели ставив 9'' мултимедија од фб страна во мк купена 9500 денари. Вградено во Сеат Алтеа 2004г. Уште не сум ги разгледал сите опции, блутут поврзаност одлична, не приметувам разлика на звук од оригиналот, команди на волан работат... Најголема потреба имам од рикверц камера ама еве 2 недели барам електричар да ми ја намести (ве молам ако знаете некој да ми предложите). Навигација исто работи, доаѓа со Иго, но инсталиран е гоогле мапс. Пиши уште нешто ако те интересира

Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,166
8,368
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас имам од али експрес 1 дин во шкодата, знае понекогаш само да се изгаси, а појачалото во гепек продолжува да свири.

Што е проблемот со камерата? RCA џекче до гепек, монтирај ја кај сакаш. Новус прават инсталации ако неможеш.

Ако имаш инсталација за појачало во гепек камерата можеш негатив на шасија позитив на тој кабел од појачалото. Ако не и треба струја од напред некаде да се повлече.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
428
691
Скопје
Пред 2 недели ставив 9'' мултимедија од фб страна во мк купена 9500 денари. Вградено во Сеат Алтеа 2004г. Уште не сум ги разгледал сите опции, блутут поврзаност одлична, не приметувам разлика на звук од оригиналот, команди на волан работат... Најголема потреба имам од рикверц камера ама еве 2 недели барам електричар да ми ја намести (ве молам ако знаете некој да ми предложите). Навигација исто работи, доаѓа со Иго, но инсталиран е гоогле мапс. Пиши уште нешто ако те интересира

Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
И јас би монтирал на Сеат.

- 1GB RAM/16GB ROM e? Не знам дали е подобро да гледам модели со 1/16 или 2/32 како подобра опција, да не се укочат првите ако инсталирам Sygic, Spotify, TuneIn...
- RDS дали работи, конкретно на тој модел. RDS во смисла дали во радијата ги листа со име и други информации или само стои фрекфенцијата...
- Поврзано е ти со CANBUS (ги чита информациите од возилото?)

П.С Пробај ги ланчериве 
Последна промена:

PeGi998

Gaining Experience
3 октомври 2018
85
128
И јас би монтирал на Сеат.

- 1GB RAM/16GB ROM e? Не знам дали е подобро да гледам модели со 1/16 или 2/32 како подобра опција, да не се укочат првите ако инсталирам Sygic, Spotify, TuneIn...
- RDS дали работи, конкретно на тој модел. RDS во смисла дали во радијата ги листа со име и други информации или само стои фрекфенцијата...
- Поврзано е ти со CANBUS (ги чита информациите од возилото?)

П.С Пробај ги ланчериве2/32 е, според мислења на нет доста кочат 1/16 моделите па не сакав да ризикувам

Немам антена на колава па не ми фаќа радиото. Фати зона радио, пишуваше 104.4 ама песните што одеа ги пишуваше(мислам дека има рдс)

Поврзано со канбус и има апликација која дава инфо( останато нафта, вртежи, ниво на течност за брисачи, температура..)

Испратено од MI 9 преку IT.mk форум апликација
 

stefan_off

Gaining Experience
29 октомври 2009
418
348
MKD
stefan_off's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 7700K
Motherboard
Eurocom Torando F5
Storage
Samsung 960 Evo 256Gb m.2; Intel 660P 1Tb m.2; Seagate 2Tb 2,5inc 5400RPM
PSU
230W brick
RAM
16Gb DDR4 2x8Gb Kingston @2400mhz
Video card
MXM nVidia GTX 1070 8gb
Mouse
Logitech MX Master 2S
Keyboard
Logitech K520
Monitor
Benq BL3200PT 32`
OS
Win 10 64bit
Прашај во dogsecurity.mk за понуда, малку и се поскапички цените но нудат и монтажа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
428
691
Скопје

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,166
8,368
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
20000+ денари за ОК уред (на други места ИСТИОТ уред е најмалку 40% поевтин СО монтажа), доплата за камера 50-80 евра...
А ги праша какви кабли ставаат? Обично ќе ти лупнат сет што не би ти бил потребен ма незнам што да возиш. Кабелот што оди (со осигурач) од акумулатор до гепек, ма незнам каков преплетен везен или позлатен бил, не е ништо подобар од 3х2.5 струен бакарен кабел. Тој е кабел за струја и важно е да испорача доволно ампери без да изгори. А струен кабел од 2.5 нема да изгори ни на едно нормално појачало.

Ако ти е само да се вгради, DIY конекторите на VW се ISO и би требало во кола да имаш веќе харнес што има се на него, електрика на антена, команди на волан (ако имаш), се што треба е да видиш кој штрафови да се отштрафат.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
921
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Оди во Vox- Аудио Центар, во Скопје кај Фурна кафаната. Имаше една добра мултимедија 2гб рам со 32гб ром, одличен екран и многу респонзивен. Околу 10.000ден беше. Иако јас не сум фан на тие мултимедии мене лично ми фати око. Во претходното возило ми монтираа звучници+радио, па сега во новото планирам да ја убацам таа мултимедија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
428
691
Скопје
Оди во Vox- Аудио Центар, во Скопје кај Фурна кафаната. Имаше една добра мултимедија 2гб рам со 32гб ром, одличен екран и многу респонзивен. Околу 10.000ден беше. Иако јас не сум фан на тие мултимедии мене лично ми фати око. Во претходното возило ми монтираа звучници+радио, па сега во новото планирам да ја убацам таа мултимедија.
View: https://www.facebook.com/voxcentar/photos/a.476266802467439/3543395795754509/


Оваа да не е?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
921
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

The-spiki

Gaining Experience
26 април 2008
70
73
www.spiki.mk
The-spiki's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-5820k x99, DEEPCOOL Captain 24
Motherboard
MSI SLI X99S Krait Edition
Storage
Samsung Evo 850 250gb
PSU
Thermaltake Toughpower DPS G 850W
RAM
CORSAIR 32GB Vengeance LPX DDR4 2666MHz
Video card
GIGABYTE GV-N970G1 GAMING-4GD GeForce GTX 970 4GB
Case
NZXT H440 Razer
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
SteelSeries Merc
Audio
SteelSeries Siberia v2
Monitor
LG 34UM67
OS
Slackware Linux
Некој да има искуство да вградувал Андроид навигација/мултимедија во кола?
Каков модел зедовте, дали сте задоволни, предности/маани...
Културни, профи.

Јас на две коли си стаив со андроид 10, октакор процесор, 4 г рам, дата картичка за интернет итн... подобрено искуство во однос на постар модел со андроид 9 и дупло послаб хардвер (цпу и рам)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
428
691
Скопје
Културни, профи.

Јас на две коли си стаив со андроид 10, октакор процесор, 4 г рам, дата картичка за интернет итн... подобрено искуство во однос на постар модел со андроид 9 и дупло послаб хардвер (цпу и рам)
Можеш да ми кажеш кои се моделите (и новиов и стариот, ако се сеќаваш).
Фала ти.
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
115
55
На алиекспрес има доста голема разлика со овие тука, на пример за Голф 5 се наоѓа за од 4 илјадарки натака. Препорачувам барем 2GB рам
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
921
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
428
691
Скопје
Си пишав прееска на ФБ со дечките детално, остана кога ќе одам за Скопје да поминам да ги видам на лице место уредиве.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,643
Мислења
829,505
Членови
28,651
Најнов член
Mr.Fiki
На врв Дно