1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог 5.0 или 5.1 home audio

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од yasho, 2 Февруари 2019.

 1. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  414
  470
  11 Јануари 2014
  Машко
  Немало да ми влезе чивијата... my ass...

  Ги прошетав дуќаниве, ништо значајно од попустите, ама па ниеден саундбар не ми фати око, ваљда сум old school, повеќе ценам звучник...

  Лонг стори шорт, пазарив еден Denon AVR X1500H, позајмив пар звучници од пријател дур се снајдам, центар и задни од стариот сараунд и пушти глас. Засега звучи одлично, кога ќе пазарам звучници, веројатно и уште поодлично ќе звучи.

  Е сега, функционално, кога ќе го врзам компјутерот преку Денонот (сите врски се HDMI), сликата изгледа различно (полошо) одошто кога е директно врзан на ТВ (ама па преку ТВ звукот ми е само стерео преку HDMI ARC). Резолуција преку ресиверот си е ок, 1080р, 60 Hz, не знам како точно да опишам, како color depth некако да фали, а на 32 бита е. Башка, за да ја дотерам сликата во димензии преку ресиверот, треба на графичката да и подесам малку underscan.
  Најтазе драјвери симнав, немаше ефект.
  Читав нешто по интернет, мењав влезни порти на ресиверот, чачкав по сетинзи, ама слабо фајде.

  Некоја идеја?
   
  brasica, Necromancer и на Oktar им се допаѓа ова.
 2. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  511
  308
  2 Март 2010
  Машко
  Шо телевизор имаш?
   
 3. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  414
  470
  11 Јануари 2014
  Машко
 4. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,175
  3,475
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Честито рисиверот и со мерак да си го користиш, вчера бев да ги разгледам, ми пушти чивија :)

  Во врска со сликата, не знам зошто го имаш тој проблем и која графичка ја користиш, кај мене беше океј преку рисивер сликата како на интел графичка, така и на енвидиа. Пробај евентуално со друг кабел, да не е до него.
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 5. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  414
  470
  11 Јануари 2014
  Машко
  Фала, поубав да си купиш... Ми текна и мене за кабелот, ама утре ќе купам еден нов, да пробам.
  Иначе, Radeon HD6850 имам на тој компјутер, баш ќе пробам со Интеловата како е, ич не ми текна на тоа, како за проба
   
 6. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  414
  470
  11 Јануари 2014
  Машко
  пост под пост, ама тоа е...

  Update: не е до графичката, и со Интеловатa е иста сликата... не e ни до HDMI кабелот, со сите комбции на HDMI кабли кои ги најдов по дома, нема разлика...

  Испадна дека проблемот е уствари на HDMI релацијата Denon AVR - LG TV. Од некоја причина, на прво приклучување на HDMI port X, Денонот, ничим изазван, ги тера на максимум сетинзите за слика на ЛГ телевизорот за конкретниот порт... contrast, Tint, Colour temperature, Noice reduction, Dynamic contrast, gamut... ма сите... ги вратив рачно на вредностите што треба за HDMI-1, се си е ОК... чудно ми е како не успеав да приметам разлика на кабловската, ама па таму нешто не се ни обидував, башка не е статична сликата за да се примети лесно.
  И така...
   
 7. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,123
  8,548
  23 oктомври 2012
  Машко
  Токму таму и влегува чивијата... токму таму... :D :D :D

  Честитки и баш ме радува, или како што еден познаник љуби да каже, баш ме весели твојата одлука. Со тек на време ќе си земеш и звучки и центар (евентуално карпош) и уште повеќе ќе те радува целата "слика". Што се однесува до бојата и сетинзите, трики е малце што сликата сега се штелува на две места и на теве и на рисивер, ама ке се снајдеш, голем си. Сега ти фали да земеш/склепаш некој медиа центар и мрежен сториџ и да баталиш тоа пуштање филмови од персонален сметач.

  П.С. Мислам дека нема да пројде долго време пред да ги земеш звучките.
   
  yasho, Banjifiko и на crash им се допаѓа ова.
 8. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  19
  53
  21 Февруари 2009
  Со здравје да се служи. :) Опасни машини се тие Denon-и.

  Кажи ми, дали има ISF калибрација LG-то?
   
  На yasho му/ѝ се допаѓа ова.
 9. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  414
  470
  11 Јануари 2014
  Машко
  Фала, поубаво кај сите ;)

  Колку знам, нема... Старичок модел е, има куп мануелни подесувања на сликата, има и 2 визарди некакви, ама субјективни се скроз... Не би ги нарекол калибрација, иако за 99+% од корисниците веројатно се повеќе од доволно ..
   
 10. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  851
  525
  8 Август 2017
  Машко
  Нз дали има кај нас од тие Саундбарите со ДолбиАтмос, се чинат доста добри во поглед на тоа за ефтини пари да добиеш супер звук како со Сони HT-ST5000 ili Yamaha YSP-5600 Се чини доста супер тоа да можеш да одредиш од каде доаѓа звукот со само еден саундбар.
   
 11. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,123
  8,548
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ова би требало да е добар саундбар, ама тек во Мај ке биде достапен по светов, а кај нас најверојатно... никад.
   
 12. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  511
  308
  2 Март 2010
  Машко
  Пробај на телевизорот кај подесување на формат на сликата избери "Just Scan", најверојатно ти е изберено 16:9 или некој Cinema mod, без дa мењаш на графичката ништо. Кај мене така функционира без проблем, Intel onboard со LG ТВ. Пробај па пиши дали е така ок :)

   
  На InSides и yasho им се допаѓа ова.
 13. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  19
  53
  21 Февруари 2009
  Amski

  Ќе го донесе без проблем - цените им се обично на ниво на европски street price (нешто под MSRP).
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. yasho

  yasho
  Gaining Experience

  414
  470
  11 Јануари 2014
  Машко
  Така и го подесив, иначе со 16:9 треба од графичката scaling да мрдам за да е сликата точна по димензија... Just scan си беше и пред тоа, само не ми падна на памет дека нов уред би гу раздесил сетинзите на слика...
   
 15. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  19
  53
  21 Февруари 2009
  Често имаме навика да ги третираме телевизорите (особено flat panel телевизори) како монитори. Си велиш, мапирање е 1:1 на 1920х1080, ќе ја поставиш таа резолуција на PC и на ТВ очекуваш идеално порамнување.

  За жал, најголемиот број на телевизори, уште од почетоците на HDTV процесирање, особено со комбинациите на интерфејси - аналогни (YPbPr) и дигитални (DVI-D, HDMI), се потпираат на комбинации на underscan и overscan за да ја прикажат сликата која производителот мисли дека корисникот ја очекува.

  Тоа најчесто значи кратење на сликата по вертикала за да се избегнат линиите на скенирање на врвот на сликата, што се уште се присутни и во голем дел на дигитални содржини (МаксТВ, тебе те гледам).

  Наједноставен начин за правилно мапирање е активирање на опција за минимален (или никаков скен) на екранот. Се поставува на телевизорот. Кај Sony, опцијата се фика Full Pixel.

  Кај LG, колку што успеав да најдам, се вика Just Scan (како што напишал и @shooter).

  Калибрација секако има од каков и да е тип - мислев конкретно на ISF калибрација за која можеби и можеш да најдеш темплејти кои се појдовна точка - па после можеш да корегираш.

  Панелот мора да го подесиш според твоите лични преференци. Понатаму, рисиверот може да ти даде дополнителни опции (upscaling, color/gamma correction, interlacing/anti-aliasing итн). Во секој случај, би препорачал сите извори да одат во рисиверот, а од рисиверот во телевизорот, и на тој начин можеш полесно да ги усогласиш меѓу себе.
   
  shooter, yasho и на Nikola Sone им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...