• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Предавања за Компјутерски Архитектури

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Ве молам, ако имате некакви предавања, лабораториски или семинарни по предметот Компјутерски архитектури, дајте некој линк од каде можам да ги симнам, или пратете ми ги на e-mail: [email protected]

Фала однапред :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.518
15.971
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
А зашто не прогуглаш малку?
На интернет имаш катаљарда написи за сите архитектури кои се излезени до сега.

Aко сакаш да ти препорачам добри написи, кажи за што конкретно ти треба?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.518
15.971
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Архихектура на компјутер

1. Концепција за организирање
Воведни поими
Организација на хардвер
Логички дизајн
2. Процесор
Организација на процесорот
Аритметичко логичката единица
Контрола во системот
Инструкциски формати
Процесирање адреси
Контрола и поврзување
RISC процесори
Зависности и конфликти
Проточност
3. Меморија
Главна меморија
Кеш и паралелни мемории
Виртуелна меморија
4. Поврзување системски ресурси
Мрежи за поврзување-влезно излезни единици
Компјутерски мрежикнига ако
добра е има доста добри работи
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
@MetalGear:

У врска со линкот за книгата:

Error!
Invalid address :zbunet:

Ај молим те види дали е точен тој линкот шо ти е оставен.

@Fiasco

Ако можеш поарно прати ми ја на маил, оти јас ретко сум на МSN, кој знае кога ќе се начекаме :D
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
@MetalGear

А бе мислев на овој дел

книга ако
добра е има доста добри работи

Иначе, од овој http://www.ii.edu.mk/predmeti/Arhitektura/index.htm, прочепкав малце и најдов некои предавања тука http://www.ii.edu.mk/predmeti/Arhitektura/raspored.htm, фала за тоа :bravo:.

Ако има некој уште нешто, нека остава, секогаш е убаво да се има повеќе :)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.518
15.971
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
За тоа што бара maximilian. Компјутерски Архитектури. Не знам што не е јасно. :ha:
Имаш ли поима колку обемна област се Компјутерски Архитектури и колку литература постои за таа област?
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
@Fiasco

Ако можеш поарно прати ми ја на маил, оти јас ретко сум на МSN, кој знае кога ќе се начекаме

Тешко да ти ја пратам на маил, 10мб е лимитот на yahoo. Ќе ја ставам на rapidshare па ќе ти дадам линк да ја симнеш. (се работи за книгата на William Stallings, детално објаснето за компј. архитектури)

Имаш ли поима колку обемна област се Компјутерски Архитектури и колку литература постои за таа област?

Имам поима другар, минатиот семестар го учев предметот.
btw ќе му пратам она што го имам, кој спомна цела област од комп. архитектури.
Да не тупиме со бош муабет.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.518
15.971
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Имаш право, да не го тупиме. Него ваљда му треба материјал за да го положи испитот, а не да научи нешто конкретно. Јас мислев дека бара материјали кои ќе му помогнат да го свати и научи малку по суштински тоа што им го предаваат.
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
@gOJDO

Не бе, чоек, не е само да го положам испитот, колку за така имам :). Шо се однесува до книгата на Stalling, ја имам, Fiasco, еднаш ми ја имаш праќано поодамна ако се сеќаваш, сакав нешо ако имате читано материјали ово-оно да разгледам нешо друго, а оваа на Stalling е стварно добра вака као шо ја разгледав малце, ми изгледа дека се си е убаво објаснато.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Да добро е објаснето, научив многу работи од книгата, само малку е тешка за учење.

BTW стварно постои многу литература за учење за различни архитектури, ама доволно е и 1 да научиш да ја сватиш идеата.
Различни архитекрури за различни системи, ама сите имаат сличност.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
Ако веќе сум ти ја пратил книгата, ти пратив на маил, линк од rapidshare со ппт презентации.
Мислам дека има добро објаснување во нив.

:bye1:
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
@Fiasco

Фала за линкот, а ако го интересира некој за материјалите нека ме контактира мене или Fiasco за линк

:bye1:
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно