• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Пребарување на личности

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Дали во Македонија има некоја веб страна преку која може ги пребаруваме сите граѓани на РМ, или ако не сите барем да има огромна база. На пр, ако имам име и презиме од некој што не знам како изгледа да одам на www.koj_si_ti.com.mk и да добијам што е можно повеќе лични податоци.

maturanti.com и hi5 често ми вршат работа, ама би било добро ако има уште подобар начин.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Мислам дека не постои такој сајт.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Takviot sajt bi bil nelegalen mislam.... Oti kradenjeto na lichni podatoci deneska e kaznivo so zakon. Vakov sajt samo moze da naprai vladada ...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
па зависи за каква личност станува збор, али досега мене доста гоогле ми помогнал

едноставно прво пробам со име и презиме на кирилица да видам што ке даде ако не на латиница и секаде каде се регистирал со име и презиме отворам видам кој ник обично го користи барам и со ник и цела биографија си дознаам за него
ако има и на last.fm уште подобро и на сл сајтови ке дознаам и што сака :)


Privacy is dead, get over it.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Такво како што бараш ти не постои, бидејќи е противзаконито. Може да си купи владата неколку сервери за тоа, па да направи еден профил хост, но сепак да треба согласност од граѓаните за да дадат свои лични податоци за некој да му ги гледа.
Инаку ти како што бараш, такво нешто не постои...:)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
Абе не го разочарувајте може да дознае тоа што му треба и повеќе од тоа...једин начин да со го хакнеш компјутерот на МВР кај што ги чуваат податоците или да го украдеш хардот:))

LoooooooL back to reality:))
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Абе не го разочарувајте може да дознае тоа што му треба и повеќе од тоа...једин начин да со го хакнеш компјутерот на МВР кај што ги чуваат податоците или да го украдеш хардот:))

LoooooooL back to reality:))
Или да одржуваш компјутерски систем во локалната станица :rolleyes:
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Ne e nelegalno..Primer postojat usa white pages, kaj koj so pisuvanje na ime i prezime se dobivaat side mozni podatoci za poedinecot sose negovito social security number. I kaj nas ima white pages arno ama toa e samo telefonskiot imenik na t-home sega koj e:ua:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Ne e nelegalno..Primer postojat usa white pages, kaj koj so pisuvanje na ime i prezime se dobivaat side mozni podatoci za poedinecot sose negovito social security number. I kaj nas ima white pages arno ama toa e samo telefonskiot imenik na t-home sega koj e:ua:
Ептен тешко ми е да поверувам :) ... Ако посотојат вакви сајтови тоа немора да значи дека се и нелегални. Затоа би те замолил да покажеш/докажеш.
За у Македонија не знам ваков вебсајт како и да де.


Од друга страна пак, незнам, ова е и можно во случај да се согласиш со политиката и условите на користење на некој сајт и му дозволиш да ги шири твоите лични податоци, но и ова ми звучи незаконски за денешново време.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Јас сметам дека таков сајт би бил легален, затоа што веќе има такви сајтови (матуранти, myspace, hi5) сите тие сајтови се баш оноа што барам, ама ме интересира дали има некој уште подобар, како што е zabasearch за USA.

Колку што разбрав изгледа дека нема некој достоен сајт кој што би можел да ми покаже слика од скоро секој :)

Во секој случај благодарам на вниманието.
 

Supervisor

Intern
15 октомври 2008
82
19
Ми се допаѓа темата, меѓутоа тој сајт не постои и веројатно доколку постои тоа би требало да биде проект на владата.
Hi5 матуранти и сите останати се сепак сајтови за забава. Ако зборуваме тука за некоја датабаза со податоци за личности, таков систем имаат во МВР меѓутоа нормално не е од јавен карактер.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
http://kojekoj.idividi.com.mk/
Легален е, доброволно луѓето си ставаат податоци.
Ама не е нешто којзнае што.:))
Vidi, ovie podatoci(na sajtov) se neverodostojni i sekoj moze da si pise sto saka.
Vakvi podatoci mozes da najdes na bilo koj sajt koga nekoj se registriral na nego.
A detalni podatoci ne mozes da najdes i e nezakonski takvo nesto nekoj da pusta vo javnost. Zamisli nekoja banka vo zemjava da gi stavi podatocite na smetkite na svoite korisnici na internet.:D
Vakvi podatoci mozat da se najdat zamo vo ministerstva za vnatresni raboti i se strogo doverlivi i ne smeat da se iznesuvaat vo javnost, pa duri ni vo samite krugovi na ministerstvata koi nemaat ingerencii vo ovaa oblast.
Taka da dzabe baranje na vakvi nesta .... ova e nelegalno.
Mozes na google da prebaras za nekoja licnost ... ama ke dobies linkovi od sajtovi i forumi kade sto taa licnost(ili nekoja druga so isto ime i prezime) se ima registrirano i eventualno da gi vidis profilite.

BTW da spomenam deka i otvaranjeto na vakva tema so baranje licni podatoci za nekogo, e nelegalno isto kako sto e nelegalno da stavis link na nekoj piratski softver i slicno.
Taka da temava treba da se zatvori.
Baska sto nikade nema da vodi diskusijata bidejki takvo nesto nema da se najde.:)
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Vidi, ovie podatoci(na sajtov) se neverodostojni i sekoj moze da si pise sto saka.
Vakvi podatoci mozes da najdes na bilo koj sajt koga nekoj se registriral na nego.
A detalni podatoci ne mozes da najdes i e nezakonski takvo nesto nekoj da pusta vo javnost. Zamisli nekoja banka vo zemjava da gi stavi podatocite na smetkite na svoite korisnici na internet.:D
Vakvi podatoci mozat da se najdat zamo vo ministerstva za vnatresni raboti i se strogo doverlivi i ne smeat da se iznesuvaat vo javnost, pa duri ni vo samite krugovi na ministerstvata koi nemaat ingerencii vo ovaa oblast.
Taka da dzabe baranje na vakvi nesta .... ova e nelegalno.
Mozes na google da prebaras za nekoja licnost ... ama ke dobies linkovi od sajtovi i forumi kade sto taa licnost(ili nekoja druga so isto ime i prezime) se ima registrirano i eventualno da gi vidis profilite.

BTW da spomenam deka i otvaranjeto na vakva tema so baranje licni podatoci za nekogo, e nelegalno isto kako sto e nelegalno da stavis link na nekoj piratski softver i slicno.
Taka da temava treba da se zatvori.
Baska sto nikade nema da vodi diskusijata bidejki takvo nesto nema da se najde.:)
Па да, ова ти е нешто како Hi5 само што е македонско и е малце посериозно. Не спомнав никаде дека се веродостојни податоците, или па има некои сензитивни податоци. Затоа и пишав дека не е којзнае што.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Јас сметам дека таков сајт би бил легален, затоа што веќе има такви сајтови (матуранти, myspace, hi5) сите тие сајтови се баш оноа што барам, ама ме интересира дали има некој уште подобар, како што е zabasearch за USA.

Колку што разбрав изгледа дека нема некој достоен сајт кој што би можел да ми покаже слика од скоро секој :)

Во секој случај благодарам на вниманието.
Ако има таков сајт и е легален тогаш има информации и за тебе како и за сите
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Ne e nelegalno..Primer postojat usa white pages, kaj koj so pisuvanje na ime i prezime se dobivaat side mozni podatoci za poedinecot sose negovito social security number. I kaj nas ima white pages arno ama toa e samo telefonskiot imenik na t-home sega koj e:ua:
Не знам од каде ти е информацијава, ама 100% не е точна.

White pages што велиш е исто што и кај нас, е обичен телефонски именик кој содржи САМО име, адреса и домашен телефонски број. Толку!

Social Security броевите во НИКОЈ случај не смеат да се објавуваат онлајн, а не па да се прави некаква датабаза од нив...

Податоци за луѓе освен ако тие доброволно не ги истакнат, НЕ СМЕЕ да има никаде. Постојат закони и закони за почитување на приватноста.

Датабази на луѓе со доверливи информации, може да се пронајдат само во некои случаи кога е настанато хакирање/крадење на нечија датабаза, или пак ако личноста е криминалец (западните земји објавуваат вакви информации на сајтови)...

Дури ни владата не смее да објави датабаза со информации за сите граѓани во Република Македонија. Знам дека нешто мозгаа нашиве ИТ министери и министерки као секој граѓанин на република Македонија да добие е-маил адреса име.презиме@што ти знам.мк ама мислам дека сфатија колку е бескорисно тоа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Еве го типот кој што ме поттикна да отворам ваква тема

Part 1 [ame]http://video.google.com/videoplay?docid=3079242748023143842&hl=en[/ame]

Part 2 [ame]http://video.google.com/videoplay?docid=2219573359400519690&hl=en[/ame]

Значи не ми дојде оваа идеја, тек така - во сон, туку гледав еден цар кој што може Се, кога е приватноста во прашања.

BTW, ако немате 3 часа слободно време ич не почнувајте да го гледате.
 

Egz0rtus_X

Intern
26 јуни 2008
35
1
Абе не го разочарувајте може да дознае тоа што му треба и повеќе од тоа...једин начин да со го хакнеш компјутерот на МВР кај што ги чуваат податоците или да го украдеш хардот:))

LoooooooL back to reality:))
Ваквите важни компјутери, не само од МВР туку и од пр. генералштабот на АРМ, разузнавачката служба и други такви НЕ СЕ ВООПШТО конектирани на интернет - ова е проверено.
Секако дека ќе најдете компјутери од резервирани ИП адреси (од одредени класи како владата, мвр), и нормално ќе си помислите дека не сум во право, дека лажам, ова она, но реалноста е таа - само за забава тие компјутери се конектирани кон глобалната мрежа, машините на кои се наоѓаат важните податоци не се приклучени на интернет.

А зошто е тоа така?
Бидејќи оние кои работат за одржување немаат никаква врска од компјутерската безбедност во модерното време, па така секое 17 годишно дете што знае малку повеќе за експлоатацијата би можело да влегува во ваквите компјутери кога сака и да гледа какви сака информации(дури и да ги менува).
Додека не се подобри ситуацијата со компјутерската сигурност во Македонија и не дојдат на израз вистинските познавачи на оваа технологија (кои се запуштени некаде на факултет и учат првобитни работи за да положат испит).....
Заборавете потполно на пробивање во владини компјутери со супер тајни информации. :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #24

Ajkula

Intern
22 септември 2008
81
7
Направивте слон од мравка. Барам myspace.com тип на страници не FBI.com/topsecret.asp тип на страници.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Направивте слон од мравка. Барам myspace.com тип на страници не FBI.com/topsecret.asp тип на страници.
уште одма знаев за каков тип на сајтови бараш али дечките не те разбраа
мислеа бараш тотално приватни податоци
како МБР улица адреса и се останато


иначе ај да не пропадне темата дај посочувајте такви сајтови каде македонците објавуваат и имаат профили

www.prijateli.com.mk
...

Позз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,060
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно