• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Право на поправка (right to repair)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,267
2,880
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Колку сакам да ги мафнат glass back, лепени bodies и батерии кај телефониве... ама изглеа ќе си почекаме, ете мислев дека и телефони ќе опфати регулативата ама ништо.
За веш машини и фрижидери, веќе е ок. Кај нас repairability е selling point :) обавезно напоменуваат колку години има резервни делови и гаранции.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
At over ten million tons per year, e-waste is the fastest growing waste stream in Europe. In Germany alone, two million tons are generated annually. Repairing products and extending their useful life could play a key role in mitigating the environmental consequences of all this waste.
Многу ми е драго што натака се оди и поддржува движењето на right to repair. И страшно на нерви ми одат продукти и фирми кои сакаат да прават саботажа и максимално да го отежнат процесот на поправка. There is a special place in hell for them.

Во америка има доста движења за ова, разни организации, сервиси, шопови, се борат да се укинат тие подмолни фори со поправките.

And a majority think that manufacturers should be legally obliged to facilitate the repair of digital devices or the replacement of their individual parts.
Носиш мекбук во овластен сервис, ти викаат плочата е рикната фино лепо 30к да искешираш иначе ништо. И да, не ги поправаме ние по дел мора цело да се менува #фаламногупријатно. А уствари рикнатите делови се 10 денари.
Дури мислам и ваков случај читав на форумов.

Типов е ѕвер за ова.
View: https://www.youtube.com/watch?v=Npd_xDuNi9k
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,267
2,880
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Носиш мекбук во овластен сервис, ти викаат плочата е рикната фино лепо 30к да искешираш иначе ништо.
Имав MBP 2018 службен (прв и последен, никогаш повеќе) се прееба тастатурата. Беа од тие со лоши тастатури. Цел body му сменија. После тоа, пукна екранот, онака сам од себе, баш кај што е процесорот - кај што е најжешко. Сменија цел поклопец сосе екран. Поправките заедно коштаа колку нов MBP само за делови.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,879
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Типов е ѕвер за ова.
Најјак е, налетав на него многу одамна кога беше скоро непознат, сега гледам над милион следачи има. Едно време мислам го тужеа од Apple поради видеата кај што поправаше нивни уреди, и тоа јака тужба му имаа стегнато. Мило ми е што ја решил таа ситуација.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Носиш мекбук во овластен сервис, ти викаат плочата е рикната фино лепо 30к да искешираш иначе ништо. И да, не ги поправаме ние по дел мора цело да се менува #фаламногупријатно. А уствари рикнатите делови се 10 денари.
Дури мислам и ваков случај читав на форумов.
Мене на MBP кој не бутираше во к2лаптоп демек пробувале со ист оригинал дело па ме лажеа дека чипсетот требало да се смени.

Во дуна сменија сата кабел и проработе. Од тогаш секогаш прво одам за било што во овластен сервис а не кај рандом лопови.

Поправката беше во 2015, сега сме 2021 а лаптопот сеуште е функционален, наспроти прогнозите на "експертите" од К2 дека без менување на чипсет лаптопот нема да работи.

Овластен сервис (за било кој бренд дали е електроника/коли) не поправа, заменува делови со нови фабрички. Стариот дел се пријавува во систем и ако треба праќа назад за проверка дали е еден во 1000 проблем на тој дел или повеќе го имаат истиот проблем, ако е второво се прави recall.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,453
14,406
Ова значи дека ќе можам да си сменам лагер и симеринг на бубањ од машина за перење? sweet

Многу ме радува одлукава. Уште повеќе ќе ме радува ако ова значи крај на мафијашкото однесување на Apple и Samsung (добро, Samsung во последно време ама гледаме на каде се движи работава)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,050
29,073
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Се ок, само да не се вратат уреди со пластична позадина, нека се распадне уредот, јас од метал/стакло не се пребацувам.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,225
16,749
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Имав MBP 2018 службен (прв и последен, никогаш повеќе) се прееба тастатурата. Беа од тие со лоши тастатури. Цел body му сменија. После тоа, пукна екранот, онака сам од себе, баш кај што е процесорот - кај што е најжешко. Сменија цел поклопец сосе екран. Поправките заедно коштаа колку нов MBP само за делови.
Мене па ми се скрши дисплеј на MBP late 2014 во 2017та. Ми побараа 900 евра за поправка, па од тогаш го дадов да го користат како HTPC.
На другар му дувна SSDто на MBP 2015 па му побараа исто така 900 евра за нова 512ка кога 970 PRO беше актуелно и чинеше 350 евра. Нарача некој ефтин шит од Али за околу 200 евра.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,584
4,311
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Мене па ми се скрши дисплеј на MBP late 2014 во 2017та. Ми побараа 900 евра за поправка, па од тогаш го дадов да го користат како HTPC.
На другар му дувна SSDто на MBP 2015 па му побараа исто така 900 евра за нова 512ка кога 970 PRO беше актуелно и чинеше 350 евра. Нарача некој ефтин шит од Али за околу 200 евра.
Мислам дека оваа тема засега е на раб на проблем од глобални рамки, бидејќи чувствувам дека и останатите ќе одат по стапките на Apple со дизајн на затворени системи/залемени компоненти за целосна замена наместо поправка.

Не ми е јасно како на глобално ниво Епл прави финти со тргнување на полнач кај iPhone 12 за да биде environment friendly, а од друга страна Airpods по 2 години откако ќе откаже батеријата треба да се фрлат во ѓубре бидејќи нема можност за замена на истата.
 

rippermkd

Gaining Experience
11 јануари 2016
467
382
Bitola
rippermkd's setup  
Processor & Cooler
ryzen 7 2700 @4150MHz, custom EKWB / bykski watercooler
Motherboard
ASUS Crosshair hero VII
Storage
samsung 970evo 500gb; asgard NVME 1TB 4tb HDD
PSU
XFX pro 1000W
RAM
kingston savage @3200 cl13
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700
Case
JNC nekoe Modirano do daske
Mouse
rapoo v320
Keyboard
motospeed GK89
Monitor
LG 27gl850
OS
win10
Мислам дека оваа тема засега е на раб на проблем од глобални рамки, бидејќи чувствувам дека и останатите ќе одат по стапките на Apple со дизајн на затворени системи/залемени компоненти за целосна замена наместо поправка.

Не ми е јасно како на глобално ниво Епл прави финти со тргнување на полнач кај iPhone 12 за да биде environment friendly, а од друга страна Airpods по 2 години откако ќе откаже батеријата треба да се фрлат во ѓубре бидејќи нема можност за замена на истата.
тоа ти се вика Јинг Јанг фенг шуи :)
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,879
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Луис Росман почна од нигде, си правеше некои видеа од работилницата кои ги гледаа 100-200 души, сега стигна до тамо да MKBHD збори за Right to Repair и да го има кај него во видео, и Лајнус исто така постираше за ова.
Во сегментот околу 12:45 дискутираат за тоа што се спомна погоре околу изработката на уредите и за балансот помеѓу технолошки напреден уред и можноста/правото за негова поправка.

 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно