Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Правила за огласи

Статус
Затворена за нови мислења.

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.149
31.640
kalco.ru
Со цел да се подобри квалитетот на огласите и воедно да нема тролање направени се измени во правилата за секцијата Oгласи.

IТ.mk ќе се обиде на најдобар можен начин да ги заштити своите членови од малверзации и од членови кои не се заинтересирани за ИТ туку само се дојдени да профитираат од ИТ Форум заедницата.

Како и на останатите теми, и за темата Огласи важат Условите за користење на ИТ форум. Дополнително на тие услови и правила, ги истакнуваме посебните правила кои важат за темата Огласи:
 • За да можете да објавите оглас морате да имате повеќе од 50 мислења, 50 допаднати мислења и да бидете член на форумот повеќе од 6 месеци. Причината заради ова се лошите искуства со несериозни членови.
 • Насловите мора да содржат краток опис на прозводот (да не биде само продавам). Не се препорачува додавање на зборови како „итно“ „најефтина понуда“ и.т.н.
Пример за лош наслов
Продавам монитор асус ХИТНО!!!

Пример за добар наслов
Продавам монитор Asus vw 195S со гарација.
 • Огласите се наменети исклучиво за членовите на форумот и нема да се толерира комерцијална употреба од страна на компании или организации.
 • Цената мора да биде наведена, освен ако не се бара проценка на производот. Доколку Барате проценка на некој производ должни сте во насловот да ставите префиксПроценка“ за сите да знаат дека барате мислење за цената.
 • Освен цената во секој оглас е препорачано да има и:
icon_bullet.png
Гаранција - дали производот има важечка гаранција.
icon_bullet.png
Состојба на производот (пропратен со слика).
icon_bullet.png
Кратка спецификација или линк до рецензија.
icon_bullet.png
Задолжително наведете лице и број за контакт (или наведете дека истите ќе ги доставите по приватна порака).​
 • Забрането е продавање на нелегални работи (пиратерија, оружје, и други нелегални работи согласно законските прописи на РМ), огласувајте исклучиво ИТ производи.
 • Коментирањето во темите каде нема наведено дека се бара проценка е забрането.
 • Доколку незнаете колку да го продадете, препораката е да ја побарате малопродажната цена и намалете ја за 20-25%, доколку производот е оштетен, стар намалете повеќе.
 • Коментирање околу цената е забрането. Ако имате некаква забелешка контактирајте го продавачот по Приватна порака.
 • Секоја кавга, навредливи зборови и тролање ќе резултира со 7 дневен бан.
 • Огласувачот може да става BUMP, или дополнување на огласот на неколку дена.
 • Доколку се продаде можете слободно да пишете Lock или продадено и темата ќе биде затворена.
 • Најстрого е забрането вршење услуга (поставување оглас) за членови кои не исполнуват услови за огласување или за трети лица (кои не се членови на форумот). Резултатот ќе биде Бан на 1 година во подфорумот Огласи и за двата члена.

 • Во темите проценка, откако продавачот ќе се одлучи за одредена цена, т.е. ќе ја потврди цената по која ќе сака да го продаде продуктот, веќе не смее да се коментира. Во тој момент огласот станува ист како да е со префикс продавам, а не проценка. Коментарите после оформената и финална цена наведена од продавачот, се дозволени како опција само доколку огласувачот се согласи со тоа, и даде дозвола за коментари во неговиот оглас.

 • Ако темата е со префикс проценка, подоцна не е дозволено нити задолжително да се преименува во продавам, нити да се бара да се бришат проценки, единствено што ќе се брише се офтопик мислења!

 • Огласите кои се постари од 1 година автоматски ќе се бришат.

 • Од ноември, 2015-та година, IT.mk воведе статус на проверен огласувач означен со иконата
  verified.png
  покрај профилот во темата Огласи. Доделувањето на овој статус е на дискреција на редакцијата на IT.mk и нејзините соработници, конкретно модератори на форумот, и се базира врз дадени сведоштва на позитивни искуства со огласувачите, објавени во оваа тема. И покрај статусот на проверен огласувач, IT.mk не гарантира ниту сноси одговорност за успешноста или неуспешноста на зделката или било каков друг проблем при овој процес. Статусот на проверен огласувач е прикажан во оваа форма само за да им го скрати времето на членовите од читање на темата со позитивни искуства.
IT.mk и ИТ Форум се само платформа на која се огласуваат производите, IT.mk не сноси никаква одговорност за било каква измама при продажба или соработка. Доколку се соочите со измама за истата известете ги редакцијата, надлежните институции и преземете ги соодветните чекори согласно законските прописи. IT.mk може да достави информации за корисник само по барање на официјален орган преку налог од истражен судија во кој е прецизирано кои информации треба да бидат доставени.
 
Последна промена:

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9.866
3.802
Скопје
Дечки ајде малце да се потсетиме на правилата.... Добив порака од еден наш член дека се избегнуваат слики по огласи и дека огласите не се целосни и без слики.... Би ве замолил сите уште еднаш да ги прочитате правилата и да ги правите малце побогати огласите со слики, со подетален опис во каква состојба е тоа што го продавате итн....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.126
Мислења
955.941
Членови
34.523
Огласи
2.326
Најнов член
zimablue
На врв Дно